arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Ako vyriešiť garáž na traktor?

Stavebné povolenie pre záhradné domčeky

Kde parkovať traktor? Tak túto otázku si mnohí z nás nepokladajú. Zrejme nikdy ju nebudete počuť od mestských obyvateľov. Majitelia silného a všestranného stroja však môžu uvažovať inak. Stále viac záhrad navyše zdobia rôzne záhradné traktory, ktoré už sú oveľa dostupnejšie. Čo ak problém so státím pre traktor aktuálne riešite? Aké sú možnosti? Na to sa podrobnejšie pozrieme v dnešnom článku.

Kde uskladniť traktor? Garáž takých rozmerov v hobbymarkete nekúpite

Na rozdiel od garáže na auto, či garáže na motorku je to s traktorom trochu zložitejšie. Rozhodne nemôžete čakať, že v niektorom z hobby marketov zaobstaráte stavebnicu, podobne ako tomu môže byť napríklad pri záhradnom domčeku. Garáž na traktor môže naopak byť trochu náročnejším projektom. Rozhodne však nie nezvládnuteľným.

Ak vlastníte traktor, veľmi pravdepodobne tento stroj predstavuje vašu obživu. Nemôžete teda riskovať, že inak spoľahlivý kolos prestane slúžiť. Dlhodobejším parkovaním traktora pod holým nebom by ste rozhodne príliš hazardovali. Práve preto musí mať každý majiteľ traktora dobre vyriešené traktorové státie.

S výnimkou niekoľkých málo plechových stavebníc je garáž pre traktor otázkou stavby svojpomoci. Podobný projekt bude rozhodne vyžadovať potrebnú zručnosť, alebo ešte lepšie najať profesionálne stavebné firmy. Stačí si len uvedomiť, že sa chystáte na konštrukciu, ktorej výška s najväčšou pravdepodobnosťou atakuje aj 5 metrov. Samozrejme musíte tiež počítať s určitou rezervou. Stavbu garáže pre traktor nebudujete len pre váš súčasný traktor, ale aj pre všetky ďalšie, ktoré ho napríklad jedného dňa nahradia.

Preto by výška vjazdu rozhodne mala s dostatočnou rezervou presahovať výšku vášho súčasného traktora. Pamätajte tiež na to, že stavba s rozlohou viac ako 25 metrov štvorcových a presahujúcou výšku 5 metrov vyžaduje stavebné povolenie. V prípade stavby garáže pre traktor tieto rozmery ľahko prekonáte. Administratívnu záťaž stavbu predĺži, ale aj predraží.

Vráťme sa ale od úradov späť na stavenisko. Pravdepodobne najrozumnejším materiálom na stavbu traktorovej garáže sú tehly. Murovaná stavba bude síce finančne náročná, avšak vydrží s minimálnou údržbou po celé generácie. Starostlivosť o drevenú garáž už bude pravdepodobne o niečo zložitejšia. Drevenú konštrukciu bude potrebné pravidelne každých niekoľko rokov natierať. A to pri štyroch či päťmetrovej stavbe môže byť celkom problém.

Pri voľbe podlahy do garáže je veľmi dôležité voliť silne odolné materiály. Riešením môže byť napríklad zámková dlažba s väčšou hrúbkou. Dostatočne odolná môže byť napríklad aj teracová dlažba. Vždy sa ale oplatí poradiť sa s odborníkom.

Garáž na záhradný traktorík

Predovšetkým majitelia väčších záhrad, ktorí chcú svoj trávnik udržiavať v kondícii, často siahajú po záhradných traktoroch. Vďaka ich záberu je aj pokosenie značne rozľahlej záhrady hračka. Za kosačkou sa navyše nemusíte vláčiť. Namiesto toho si pohodlne sedíte v sedačke. Malý problém však môže nastať ohľadom skladovania takého záhradného traktora. Ide totiž o pomerne veľký stroj. Ak vlastníte iba malú garáž na jedno auto, všetko do nej s najväčšou pravdepodobnosťou nevmestnáte. Traktúrik niekde musí aj zimovať. Rovnako tak dáva garážovaniu auta najväčší zmysel v zime. Ako si teda počať?

Jedným z možných riešení je samozrejme obstaranie väčšej garáže. Nemusí pritom im priamo o garáž pre 2 autá so samostatnými vrátami. Na trhu sú totiž aj širšie garáže, do ktorej pohodlne uskladníte auto as ním aj všetko potrebné. Napríklad práve záhradný traktorík. Na tento účel odporúčame garáž so šírkou 3,5 až 4,5 metrov. U nás nie je obstaranie presne takej garáže vôbec žiadny problém. Naopak si svoju budúcu garáž môžete nakonfigurovať do posledného detailov, ako je typ strechy, farba fasády alebo dokonca aj to, či bude garáž zateplená.

Ďalším riešením môže byť záhradný domček. Možno už garáž máte a jej rozšírenie ani renováciu neplánujete. Potom najskôr prichádza na rad obstaranie záhradného domčeka. Taktiež pôjde o multifunkčnú stavbu, ktorá sa okrem traktorovej kosačky stane domovom pre množstvo ďalšieho náradia a vybavenia. Napríklad pre záhradný nábytok, náradie alebo gril. Počas leta bude všetko toto náčinie v záhradnom domčeku pekne po ruke av zime a zaistíte jeho bezpečné uskladnenie. Záhradný domček môže tiež výborne slúžiť ako garáž pre záhradný traktor. Rovnako ako v prípade garáže, aj tu si môžete nakonfigurovať vlastnú stavbu úplne podľa svojich predstáv. Vynikajúcou voľbou je napríklad záhradný domček spojený s pergolou. Získate tak praktický a priestranný úložný priestor spoločne s luxusným posedením.

Podľa čoho vyberať záhradný traktor?

O záhradnom traktore má zmysel uvažovať, ak vlastníte záhradu s výmerou 1500m2 a viac. Pokiaľ nie ste práve fanúšikom tiahlych a monotónnych prechádzok za klasickou kosačkou, samozrejme môžete svoj záhradný traktor osedlať aj na menšom pozemku. Skúste sa ale treba zamyslieť aj nad tým, či by v takom prípade nedávalo väčší zmysel obstarania robotickej kosačky. Potom by vám starosti s kosením trávy odpadli prakticky úplne.

Hneď na úvod si skupinu strojov, ktorým sa súhrnne nazýva záhradné traktory, rozdelíme. Existujú totiž takzvané ridery a potom samotné záhradné traktory. Rider je menší a jednoduchší stroj, ktorý dokáže len kosiť trávu. Obvykle za sebou nevozí zberný kôš. Rider tak pokosenú trávu vždy mulčuje, teda vracia späť do porastu, čím trávnik hnojí. Ridery sú vďaka svojej konštrukcii, ktorá využíva kĺb, sú veľmi obratné a problém im nerobí ani členitý terén. S ridermi sa môžeme bežne stretnúť napríklad na verejných priestranstvách, kde ich na kosenie trávy využívajú mestá a obce.

Potom tu máme záhradné traktory. Tie majú typicky nuže na kosenie trávy priamo pod vodičom. S tým je spojená horšia manévrovateľnosť. Už však zďaleka nejde len o kosačku, ale o skutočný záhradný traktor. Okrem kosenia trávy priamo do koša, zvláda záhradný traktor aj mulčovanie. Môžete tiež prevážať materiál vo vozíku, radlicou hrnúť sneh alebo dokonca urovnávať povrch valcom. Počítajte však s tým, že podobné príslušenstvo si budete musieť dokúpiť. Teda samozrejme iba v prípade, že ho využijete.

Obvyklá šírka záberu pri záhradných traktoroch sa pohybuje v rozmedzí 70 až 130 centimetrov. Tento údaj má samozrejme zásadný vplyv na efektivitu, s ktorou budete svoju záhradu kosiť. Určitý zlatý stred však predstavuje záber v rozmedzí 70 a 100 centimetrov, ktorý je úplne dostačujúci na kosenie záhrad do 2 tisíc metrov štvorcových. Len ak potrebujete obhospodarovať skutočne obrovskú záhradu, pozrite sa po záhradných traktoroch, ktorých nože na jeden záber pokosia viac ako 120 centimetrov. Väčší záber je však samozrejme spojený aj s vyššou obstarávacou cenou.

Ak je vaša záhrada kopcovitá, poobzerajte sa po kosačkách, ktoré disponujú pohonom 4×4. Čo sa týka výkonu, obvykle záhradné traktory dosahujú zhruba 20 konských síl a často aj menej. To je na kosenie záhrady úplne dostačujúce. Čím kopcovitejšia plocha, tým väčšie nároky na výkon samozrejme vznikajú. Majitelia rovinatých pozemkov si však vystačia aj s výkonom okolo 16 konských síl. Menej výkonné traktory majú obvykle iba jednovalcové motory. V silnejšom modeloch potom nájdeme aj dvojvalce.

Pre niekoho môže byť rozhodujúcim faktorom aj prevodovka. Na trhu sú totiž k dispozícii modely s manuálnym aj automatickým radením. Ak máte záhradu v rovine av radení sa nemáte rád, nemusíte sa báť manuálnej prevodovky. V kopcovitejšom teréne však automatická prevodovka príde vhod. Pozrite sa aj na rozmery zberného koša. Mal by mať objem aspoň 200 litrov.

medallion

Potrebujete poradiť?

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku