arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Dlažba do garáže - akú zvoliť?

Dlažba do garáže – akú zvoliť?

Ako vybrať vhodnú dlažbu do garáže?

Pokiaľ staviate či rekonštruujete garáž, pravdepodobne vás čaká aj voľba dlažby. Tá by mala plniť účel nielen estetický, ale najmä aj praktický.

Asi nie je potrebné inak zdôrazňovať, že lacná dlažba nemusí byť vždy tou správnou voľbou. Je totiž možné, že po niekoľkých rokoch budete túto otázku riešiť znova. Rovnako sa ani z najdrahšej položky v katalógu nemusí vždy vykľovať to najvhodnejšie. Cena však často napovie, ako dlho dlažba vydrží.

Poďme si teda v typoch povrchov urobiť trochu poriadok. Napríklad vám tento článok uľahčí voľbu, akú dlažbu do garáže zvoliť.


Záťažová dlažba do garáže

Jednou z variant, po ktorej sa pri voľbe dlažby do garáže môžete porozhliadnuť, je záťažová dlažba. V prípade garáže, teda priestoru, kde budete parkovať niekoľkotonové auto a skladovať ďalšie ťažké stroje ako frézu, kosačku alebo napríklad pílu, s ktorými sa navyše manipuluje, dáva odolná dlažba určite veľký zmysel.

Tento typ dlažby býva obvykle aj mrazuvzdorný, čo je vlastnosť, ktorá je vhodná predovšetkým pre nezateplené garáže. Obstarávacia cena pevnej dlažby môže byť samozrejme vyššia. Výmenou za to však získate odolný povrch a nemusíte sa báť, že by podlaha po čase používania popraskala.

Pokiaľ vás zaujíma najlacnejšia dlažba do garáže, najskôr pre vás existujú lepšie možnosti.


Gumové dlaždice do garáže

Zaujímavou alternatívou je gumová dlažba. Ide o podlahový povrch vyrobený z recyklovanej gumy. Ide teda o materiál, ktorý je šetrný k životnému prostrediu a navyše pomerne cenovo dostupný.

Vďaka svojmu povrchu gumové dlaždice dobre tlmia nárazy. Plusom je tiež fakt, že povrch je protišmykový. Ani v zime, alebo za dažďa, teda nehrozí, že by ste sa na podlahe z gumových dlaždíc pošmykli.

Ak by sme mali vymenovať jednu nevýhodu, tak je pravdou, že pre niekoho môže gumová dlažba pôsobiť trochu nevzhľadne.


Plastová dlažba do garáže

Jednou z cenovo veľmi dostupných možností je aj plastová dlažba. Skúsenosti majiteľov tohto povrchu dokazujú, že jej výhodou je schopnosť znášať veľmi vysokú záťaž. Na použitie do garáže je teda vhodná. Je tiež protišmyková a ľahko sa čistí.

Plastové dlaždice do garáže sú tiež veľmi jednoduché na montáž a rovnako tak je táto dlažba jednoducho rozoberateľná napríklad pre prípad následnej údržby.


Teracová dlažba do garáže

Ďalší z veľmi odolných typov dlažby. Teracová dlažba sa skladá z dvoch vrstiev, pričom spodná vrstva je tvorená obvykle zo štrkopiesku a vrchná z teracovej drviny.

Aj keď nejde o úplne bežný typ dlažby, ktorý by ste našli vo väčšine garáží, je aj tu jej použitie vhodné. Predovšetkým vďaka jej odolnosti. Výhodou tejto dlažby je, že ide o prírodný materiál. Jej povrch sa tiež jednoducho udržuje a je mrazuvzdorný. Horšie už je to však s protišmykovosťou.


Spekaná dlažba do garáže

Ďalší typ dlažby, ktorá je vďaka svojim vlastnostiam vhodná na technické použitie, je spekaná dlažba. Je totiž odolná a veľmi ľahko sa udržuje. Spekaná dlažba sa skladá zo živca a ílu. Táto zmes vzniká pri vysokom tlaku, kedy je zlisovaná a následne vypálená. Opäť teda ide o prírodný materiál, ktorý nie je voči životnému prostrediu inak závadný.

Spekaná dlažba sa považuje za takmer nezničiteľnú a stále častejšie sa s ňou môžeme stretnúť aj v interiéroch. K dostaniu už sú totiž aj rôzne dizajnové dekory.


Zámková dlažba do garáže

Zámkovú dlažbu poznáme asi všetci. Rovnako ako jej ikonické vzory. Je ale pravdou, že jej použitie je vhodné aj do garáže. Výhodou v tomto prípade je, že ide použiť ako dlažba pred garáž aj do nej. Nemusíte teda pokladať dve rôzne dlažby.

Je tiež známe, že zámková dlažba je veľmi odolná a vďaka množstvu najrôznejších tvarov dlaždíc tiež môže byť aj vzhľadná. Zámková dlažba sa teda zároveň stáva aj pojazdová dlažba do garáže.


Keramická dlažba do garáže

Väčšina z nás asi pri voľbe podlahy do garáže najprv narazí na klasickú keramickú dlažbu. Rozhodne by sme ale nemali ako prví siahnuť po tej najlacnejšej. Je potrebné pamätať na to, že do garáže budeme zachádzať autom, ktoré váži minimálne tonu.

Na trhu existujú záťažové keramické dlažby, ktoré sú na použitie v technickej miestnosti oveľa vhodnejšie. Dokážu totiž zvládnuť aj nešetrné zaobchádzanie, čo jazdenie s autom určite je. Odporúčame tiež zvoliť protišmykovú dlažbu. Napríklad pri vniknutí snehu do garáže sa totiž bežná dlažba môže stať veľmi klzkou.


Tekutá dlažba do garáže

Pomerne jednoduchý spôsob, ako vyriešiť podlahu garáže predstavuje tekutá dlažba. Garáž vďaka nej získa veľmi odolný povrch. Vďaka svojmu charakteru, kedy sa doslova rozleje po povrchu, je vodotesná, čo môže v určitých prípadoch predstavovať neoceniteľnú výhodu. Dobre sa udržuje a má veľmi dlhú životnosť. Ide tiež o pomerne lacnú variantu. Ústupok vás ale čaká, pokiaľ je pre vás dôležitá estetická stránka. V tomto prípade môže byť vhodnejšia napríklad teracová alebo spekaná dlažba.


PVC dlažba do garáže

Ďalšou možnosťou, ako vyriešiť dlažbu v garáži, predstavuje PVC. Dnes na trhu existujú PVC materiály, ktoré sú priamo určené na použitie v miestnostiach, ako je napríklad garáž. Úlohu tu opäť hrá zvýšený dôraz na povrchovú odolnosť. Ani tejto dlažbe teda nebude vadiť dvojtonové auto alebo manipulácia s ťažkými strojmi.

PVC dlažba v garáži sa ľahko inštaluje aj udržuje. Je výborná ako ochrana už položenej dlažby v garáži. Ktorá tým pádom získa veľmi odolnú ochrannú vrstvu. Po rokoch teda môžete PVC dlažbu odstrániť a pôvodná dlažba bude doslova v pôvodnom stave. Aj po náročnej prevádzke v garáži.

medallion

Potrebujete poradiť?

Stále neviete akú garáž si vybrať? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku