arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Záhradné prístrešky prehľadne. Aké typy existujú a z čoho ich postaviť?

Záhradné prístrešky prehľadne. Aké typy existujú a z čoho ich postaviť?

Česi sú národom domácich majstrov. Zrejme preto ale často zabúdajú na to, že záhrada nie je len o práci, ale predovšetkým aj o relaxácii, odpočinku a príjemných chvíľach s blízkymi. Na to by sme nemali zabúdať. Preto by každá záhrada mala okrem kôlne, dielne alebo garáže obsahovať aj oázu pokoja. Ideálnym riešením v tomto smere je záhradný prístrešok alebo pergola. Elegantný vonkajší prístrešok vás v lete ochráni pred ostrým slnkom, rovnako ako pred náhlou prehánkou. Počas chladnejších večerov babieho leta alebo jesene si potom pobyt v pergole môžete spríjemniť prídavným kúrením alebo ohniskom. Večery s priateľmi či rodinou tak môžu byť dlhšie. Zďaleka však nejde len o posedenie.

Pri posedení totiž výhody záhradného prístrešku rozhodne nekončia. Táto praktická záhradná stavba v sebe naopak skrýva množstvo ďalších využití. Môže ísť napríklad o prístrešok na auto, či ďalšiu záhradnú techniku. Pod prístreškom tiež elegantne schováte drevo, ktoré bude mať šancu poriadne vyschnúť.

Čo sa v dnešnom článku dozviete:

  • – Typy záhradných prístreškov
    – Z akých materiálov si prístrešok môžete postaviť?
    – Je na vonkajšie altány a prístrešky potrebné stavebné povolenie?

Typy záhradných prístreškov

Ako sme už naznačili, záhradný prístrešok má na záhrade skutočne široké možnosti využitia. Preto si v rôznych typoch prístrešku urobíme trochu poriadok a zároveň si popíšeme jednotlivé špecifiká.

Záhradné prístrešky a altánky ako posedenie

Inými slovami aj záhradná pergola. Prístrešok ako posedenie by na záhrade mal byť vašou oázou pokoja. Miesto, kde sa budete cítiť skvele. Kde si po náročnom dni nalejete pohár vína, vychutnáte si kávu alebo sa večer posadíte ku grilu s priateľmi. Stále obľúbenejším riešením je v tomto smere bioklimatická pergola s nastaviteľnými lamelami. Jej výhodou je nastaviteľnosť strešných panelov. Počas chladnejšieho dňa teda na seba môžete nechať svietiť cez strechu slnka. Inokedy zase lamely zatvorte tak, aby vytvorili rovnú plochu, vďaka čomu neprepustia slnečné lúče ani kvapky dažďa.

Prístrešok na záhradu s posedením môžete umiestniť buď samostatne v záhrade, alebo ho spojiť s domom či inou stavbou a využívať ho napríklad ako miesto na prácu na home officeIdeálnym riešením môže byť napríklad spojenie záhradného domčeka a prístrešku. Získate tak praktický priestor na uschovanie náradia, kosačky, grilu alebo napríklad záhradného posedenia ak tomu priestor na sedenie. Zároveň vďaka tomuto riešeniu môžete ušetriť cenný priestor v záhrade.

Premýšľate nad stavbou záhradného posedenia? Potom ste u nás správne. Naše montované a bezúdržbové kovové pergoly a prístrešky na záhradu taktiež splnia všetky vaše požiadavky. Ide o štýlové riešenie, ktoré sa výborne chodí ako k moderným, tak ku klasickým stavbám. Vzhľad a veľkosť vašej novej pergoly si prehľadne navolíte v našom konfigurátore. O všetko ostatné sa už postaráme my. Záhradný prístrešok zostavíme počas jedného dňa, a to bez použitia ťažkej techniky. Nemusíte sa teda obávať zničenia okolia záhrady. Problémom pre nás nie je ani záhradný domček s prístreškom.

Prístrešok na auto

Nebolo by pekné, keby ste v zime nemuseli svoje auto dlhé a mrazivé minúty čistiť od snehu? A čo keby ste naopak v lete mali zaparkované niekde, kde nepraží slnko? Ostré lúče teda neponičia lak, takže vaše vozidlo vydrží dlhšie ako nové. Presne toto vám zaistí jednoduchý prístrešok na auto. Pokiaľ neuvažujete o obstaraní garáže, je prístrešok na auto tou správnou voľbou. V porovnaní so stavbou plnohodnotnej garáže, ktorá je samozrejme vždy lepším riešením, ide o lacnejší variant, ktorý však nebudete ľutovať.

Taktiež prístrešok na auto môžete umiestniť buď do bezprostrednej blízkosti domu, alebo ho zasadiť samostatne. Napríklad hneď k bráne. Pri prístrešku na auto popremýšľajte nad jeho optimálnou orientáciou. Myslite predovšetkým na vlastné pohodlie, aby sa vám čo možno najlepšie vyrážalo a zachádzalo. Ideálnou cestou je preto umiestnenie prístrešku na auto hneď oproti vjazdu alebo kolmo k nemu. Pri voľbe rozmerov prístrešku na auto myslite na to, že staviate stavbu so životnosťou desiatok rokov. Majte teda na pamäti dostatočnú rezervu. Čo ak si v budúcnosti kúpite podstatne väčšie auto alebo do rodiny zaobstaráte druhé? Následná úprava prístrešku by bola neúmerne nákladná. Myslite na tieto okolnosti už na začiatku.

Tiež o prístrešok na auto sa postaráme. Montovaný parkovací prístrešok z pozinkovanej ocele je na rozdiel od drevenej stavby úplne bezúdržbový. Zároveň je však veľmi elegantná a ľahko sa tak stane štýlovou, ale napriek tomu účelnou ozdobou vašej záhrady. Tiež prístrešok na auto si u nás môžete nakonfigurovať úplne podľa svojho gusta. Tak sa do toho pustite.

Prístrešok na drevo

Táto stavba sa radí do kategórie čisto účelných. Pokiaľ však kúrite drevom alebo ho používate na iné účely, určite priestor, kde tento prírodný materiál môže dokonale vyschnúť, oceníte. Určite sa ale oplatí dodržať niekoľko základných zásad. Predovšetkým myslite na ťarchu hromady dreva. V spojení s relatívnou nestabilitou hromady polien by mohlo pomerne ľahko dôjsť k veľmi nepríjemnej nehode. Preto prístrešok na drevo nikdy nestavajte do výšky väčšej ako 2 metre. Radšej drevo rozprestrite do väčšej šírky. Bude to nielen bezpečnejšie, ale aj pohodlnejšie.

Prístrešok na drevo staviate, aby drevo malo kde vyschnúť, preto by malo byť chránené zo všetkých strán pred dažďom. To docielite dostatočným presahom strechy. Zároveň ale myslite na dostatočný prístup vzduchu, a to taktiež z každej strany. Príliš sa oplatí spoliehať na najrôznejšie plachty. Môžu sa pretrhnúť alebo nahromadiť mláku vody, ktorá sa na drevo vyleje. Prístrešok na drevo si môžete zaobstarať v hobbymarkete vo forme stavebnice alebo si ho vyrobiť svojpomoci. Na internete určite nájdete množstvo návodov s konkrétnymi špecifikáciami a rozmermi.

Môžete sa ale zamyslieť aj nad tým, či by nestálo za to spojiť prístrešok na skladovanie dreva so záhradným domčekom. Praktická stavba, ktorá svoje uplatnenie nájde v každej záhrade, totiž môže čiastočne slúžiť na uloženie dreva, ktoré tu bude pekne v suchu. Zároveň však zvyšný priestor môžete jednoducho využiť na uskladnenie všetkého, čo bude aktuálne potrebné. Či už to bude záhradný nábytok, náradie, záhradná technika alebo napríklad gril. V záhradnom domčeku môžete jednoducho vytvoriť aj dielňu. V takom prípade odporúčame zvoliť zateplený záhradný domček. Počas zimných večerov potom vďaka nemu ušetríte nemalé čiastky za vykurovanie. Záhradný záhradný domček si môžete vybrať u nás. Nakonfigurujte si ho úplne podľa svojich predstáv.

Prístrešok na záhradnú techniku

Záhradný prístrešok využijete aj pre jednoduché uskladnenie záhradnej techniky. Napríklad kosačky. Predovšetkým v sezóne ju môžete mať stále po ruke. Stroj však zároveň zostane uchránený pred dažďom. V prístrešku potom môže svoj dočasný domov nájsť aj všetko ostatné. Napríklad záhradný nábytok či lehátko, ktoré vám bude jednoducho k dispozícii. Menší prístrešok ľahko pojme aj bicykel alebo motorku. Skrátka všetko, čo počas sezóny používame.

Menšie prístrešky do záhrady prakticky na čokoľvek si môžete zaobstarať v akomkoľvek hobbymarkete. Skúsenejší domáci majster stavbu opäť zvládne sám. Tiež tu ale bude lepšie zamyslieť sa nad tým, či lepšie riešenie nebude predstavovať väčší prístrešok na auto, ktorý pojme aj kosačku, bicykle, gril a všetko ďalšie, čo je potrebné. Skvelým riešením je aj záhradný domček s prístreškom. Pred zaobstaraním malého prístrešku s veľmi obmedzeným využitím sa skrátka vždy zamyslite na tom, či neexistuje iný spôsob, ktorým by ste elegantne vyriešili viac problémov naraz. A tým môže byť práve priestranný prístrešok na auto alebo záhradný domček s prístreškom.


Z akých materiálov si záhradný prístrešok postaviť?

Jazdím z najdôležitejších rozhodnutí po tom, čo kedy sa pustíte do stavby záhradného prístrešku, je určite voľba vhodného materiálu. Ten sa môže líšiť v závislosti od toho, za akým účelom záhradný prístrešok staviate.

Prístrešok z dreva

Najuniverzálnejším materiálom ide bezpochyby drevo. Z tohto prírodného materiálu totiž ľahko postavíte pergolu, prístrešok na auto, prístrešok na drevo aj na záhradnú techniku. Z dreva si skrátka s dostatočnou dávkou šikovnosti a fantázie môžete postaviť, čo si zaumienite. O drevo sa však musíte pravidelne starať, čo je jeho obrovská nevýhoda.

Drevené prístrešky na skladovanie prakticky čohokoľvek, si tiež ľahko zaobstaráte vo forme stavebnice. Určitú nevýhodu však predstavuje fakt, že musíte nájsť a zakúpiť stavebnicu, ktorá presne vyhovie vašim požiadavkám. To čo sa týka rozmerov a prevedení, tak aj typu dreva. U pergol či prístrešku pre auto to zrejme problém nebude. Na trhu ich totiž existuje nepreberné množstvo. Komplikovanejšie ale môže byť výber prístrešku na drevo alebo napríklad na záhradnú kosačku. Tu už totiž s bohatým výbehom najrôznejších prevedení počítať najskôr nemôžete. Ponuka výrobcu či predajcu drevených stavebníc vás nebude musieť príliš trápiť, v prípade, keď si drevený prístrešok vyrobíte po vlastnej osi. Bude to však vyžadovať potrebnú dávku šikovnosti.

Prístrešok z kovu

Veľmi univerzálnym materiálom je aj kov. Či už hliníkový alebo oceľový prístrešok totiž patrí medzi materiály, ktoré ponúkajú mimoriadne široké možnosti. Kovové prístrešky tiež vyzerajú výborne. Hodí sa ako k novostavbám, tak aj ku klasickým domom. Kov sa bude perfektne hodiť ako pre stavbu pergoly, tak aj pre stavbu prístrešku na autá.

V prípade prístrešku na sedenie alebo parkovanie auta príliš neodporúčame púšťať sa do stavby kovového prístrešku úplne svojpomoci. Práca s týmto materiálom totiž vyžaduje profesionálne spracovanie. Lepšie teda bude spoľahnúť sa na špecializované spoločnosti, ktoré montáže kovových konštrukcií ponúkajú. Vybrať si ideálny prístrešok alebo pergolu z bezúdržbovej pozinkovanej ocele nie je žiadny problém. U nás si perfektný prístrešok vyberiete behom chvíle.

Pomerne ľahký je aj výber kovového prístrešku na drevo. Ľahký prístrešok z kovu určený na skladovanie dreva si s trochou umu môžete vyrobiť aj sami. Predsa len ide o čisto účelnú stavbu, ktorá navyše bude pravdepodobne schovaná niekde v rohu záhrady.

Komplikovanejšie to ale môže byť v prípade iných prístreškov. Napríklad určených na uskladnenie kosačky. Pokiaľ na trhu nenájdete vhodný výrobok z kovu, najskôr bude lepším riešením drevo.


Je na vonkajšie altány a prístrešky potrebné stavebné povolenie?

Čoskoro potom, keď sa definitívne rozhodnete k stavbe vonkajšieho prístrešku, altánku alebo pergoly, najskôr vás tiež napadne, či bude potrebné stavebné povolenie. Výklad českého práva nebol v oblasti prístreškov a altány vždy jednoznačný. Ministerstvo pre miestny rozvoj preto pre podriadené úrady vydalo metodiku, ktorá rozlišuje stavbu prístreškov a pergol.

Pergola ich tak podľa platnej slovenskej legislatívy lubí ľahké konštrukcie, ktoré je prerastené popínavými rastlinami a ktoré sa vyznačuje vzdušným zastropením. Na účely stavebných konaní je teda pergolou v podstate len konštrukcia pre popínavé rastliny. Dobrou správou však je, že pokiaľ sa chystáte postaviť si na záhrade pergolu spĺňajúcu túto definíciu, nemusíte chodiť na stavebný úrad. Žiadne povolenie totiž nie je potrebné.

Na všetko ostatné bude české právo pozerať ako na prístrešok. Presnejšie ide o stavbu s pevnou a celistvou strechou bez minimálne jednej zvislej obvodovej konštrukcie, teda múru. Do tejto definície patrí altánok, zastrešená záhradná pergola alebo prístrešok na parkovanie auta. Všetky tieto stavby spadajú do režimu stavebného zákona. Platia tu teda rovnaké pravidlá ako pre ostatné stavby.

Aby ste nemuseli riešiť stavebné povolenie, ani ohlasovanie stavby, nesmie zastavaná plocha prekročiť výmenu 25 metrov štvorcových, dosahovať výšku viac ako 5 metrov, nesmie byť podpivničená a ani určená na obývanie. Teda disponovať hygienickým zariadením ako napríklad toaleta. Aj po postavení pergoly musí mať aspoň 50 percent plochy pozemku schopnosť vsakovať dažďovú vodu. Pri stavbách s rozlohou 25 až 50 metrov štvorcových postačí jednoduchšie ohlásenie stavby. V prípade väčších prístreškov sa potom nevyhnete žiadosti o stavebné povolenie.

medallion

Potrebujete poradiť?

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku