arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Aké výhody prináša garáž na kosačku?

Aké výhody prináša garáž na kosačku?

Kosačka patrí do základnej výbavy každej záhrady. Niekomu postačí elektrická, iný preferuje benzínovú s pojazdom a ďalší majiteľ pozemku rovno siahne po záhradnom traktore. Rozhodujúcim faktorom je v tomto prípade prirodzene predovšetkým veľkosť obhospodarovanej záhrady. Nie každý však dnes túži po tom nasledovať svoju kosačku pri práci na každom rohu. Moderné technológie totiž umožňujú, že kým kosačka vykonáva, čo má, vy si môžete dať nohy na stôl a relaxovať. Na mysli teraz samozrejme máme robotické kosačky, ktoré sú nielen na slovenských záhradách stále populárnejšie. Ako ale riešite uskladnenie kosačky?

Ako už sme si povedali v úvode, bez stroja na kosenie trávy sa na záhrade najskôr nezaobídete. Kosačku však v skutočnosti aj počas hlavnej sezóny nevyužívame viac ako len niekoľko hodín týždenne. V zime potom kosačka prečkáva celé mesiace bez jediného naštartovania. Či už na svojom pozemku používate benzínovú alebo elektrickú kosačku, v žiadnom prípade nejde o zariadenie, ktoré by bolo vhodné nechávať po dni či dokonca týždne vonku. Preto aj kosačka musí mať svoje kryté miesto.

Najvhodnejším miestom je samozrejme garáž, prípadne záhradný domček na náradie. Tu bude o kosačku na trávu dobre postarané. O klasických kosačkách toto bezpochyby platí. V prípade moderných robotických kosačiek je to ale trochu inak.

S nástupom moderných technológií do našich životov sa v posledných rokoch mení aj spôsob, akým okolo svojich domovov kosíme trávu. Robotické kosačky sa totiž stávajú stále populárnejšími. Chytré zariadenie, ktoré dokáže inteligentne obslúžiť celú záhradu a efektívne pokosiť trávu, šetrí čas mnohým majiteľom záhrad. Malá kosačka bez ľudskej obsluhy preto bude v záhradách už len častejšia.

V dnešnom článku sa dozviete:

  • – Kde garážovať robotickú kosačku
    – Kde garážovať klasikou kosačku?
    – Podľa čoho vyberať robotickú kosačku?
    – Podľa čoho vyberať klasickú kosačku?

Kde garážovať robotickú kosačku

Robotickú kosačku je nanajvýš vhodné skladovať tak, aby mohla jednoducho vyjsť na trávnik. Preto by sme si spoločne so šikovným zariadením na kosenie trávy mali zaobstarať aj prístrešok na kosačku. Práve strieška je totiž najlepším riešením. Chúlostivá technika je pod ňou chránená pred nepriaznivými vplyvmi počasia a kosačku zároveň nič neblokuje v prístupe na trávnik. Aj napriek tomu, že moderné robotické kosačky bývajú často odolné voči vode, rozhodne sa tu nevypláca pokúšať šťastie.

Prístrešok na robotickú kosačku rozhodne nie je žiadnym sofistikovaným zariadením. Vďaka tomu máte dve možnosti. Buď si ho zaobstarať už hotový, alebo si striešku na robotickú kosačku vyrobiť svojpomoci. Garáž na kosačku si môžete zaobstarať v každom hobbymarkete. Medzi najčastejšie možnosti patrí drevené a kovové prevedenie. Zatiaľ čo drevený prístrešok vás vo väčšine prípadov vyjde lacnejšie, pri kovovom prístrešku si pravdepodobne pár tisícok priplatíte. Výhodou je však bezúdržbovosť, čo sa o dreve, ktoré treba aspoň raz za niekoľko rokov natrieť, povedať nedá.

Schopný kutil však podobný projekt určite hravo zvládne. Predsa len ide o drobnú konštrukciu. Najvhodnejším materiálom na domácu výrobu prístrešku na robotickú kosačku je drevo. Dajte si však pozor na to, aby do prístrešku nezatekala voda. Robotická kosačka by rozhodne nemala byť dlhodobo vystavovaná vode.

 

Kde garážovať klasikou kosačku?

Robotickú kosačku na svojej záhrade ale rozhodne nemá každý. Naopak, stále ide skôr o vychytávku pre fanúšikov technológií, ktorá na skutočne masové rozšírenie ešte len čaká. Trávny porast tak majú na väčšine pozemkov na starosti stále kosačky, ktoré vyžadujú súčinnosť človeka. Elektrickú či benzínovú kosačku väčšina z nás uchováva v garáži či v záhradnom domčeku. O niečo komplikovanejšia situácia ale môže nastať v prípade záhradných traktorov. Tie sú podstatne rozmernejšie a do typickej garáže sa vedľa auto už vliezť nemusia.

V prípade, že v zálohe nemáte ani pár metrov štvorcových v zahranom domčeku či v existujúcej garáži, môžeme začať uvažovať nad stavbou malej samostatnej garáže. Malú garáž vyčlenenú na kosačku si môžete postaviť buďto svojej pomoci alebo si zaobstarať už predpripravenú stavebnicu. V prípade druhej menovanej možnosti sa ale pripravte na pomerne obmedzenú ponuku. Garáží podobného typu na uloženie kosačky, záhradného traktoru či motorky totiž na trhu nie je toľko. Absencia väčšieho typov stavebníc nebude musieť trápiť zručnejšieho majstra, ktorý si prístrešok či malú garáž zvládne namerať, narezať a zostaviť sám.

Pred začatím príprav si poriadne rozmyslite, či neexistuje efektívnejšie riešenie. Napríklad stavba montovanej garáže alebo záhradného domčeka. Jeho rozmer, rovnako ako farebné prevedenie si zavolíte úplne podľa svojho gusta, tak aby čo najlepšie zapadol do štýlu našej záhrady a okolitých stavieb. Montovaný záhradný domček vyrastie na vašej záhrade počas jedného dňa, a to bez prítomnosti ťažkej techniky.

Záhradný domček je pritom vynikajúcim miestom nielen na uskladnenie záhradnej kosačky, ale aj množstvo ďalších vecí. Napríklad vonkajšieho nábytku, grilu alebo záhradného náradia. To všetko pohodlne v záhradnom domčeku schováte. To isté platí aj pre garáž. Namiesto garáže vyčlenenej iba pre kosačku tak získate multifunkčnú stavbu, ktorá vám bude verne slúžiť mnoho rokov.

 

Podľa čoho vyberať robotickú kosačku?

Medzi záhradkármi sa určite nájde mnoho tých, ktorí si kosenie trávy užívajú. Tie najskôr na zaobstaranie robotickej kosačky na trávu len tak niečo nepresvedčia. Trúfame si ale tvrdiť, že väčšia časť majiteľov záhrad by túto činnosť radšej oželela. Buď ich kosenie trávy nebaví vôbec alebo len skrátka vedia, ako so svojím časom naložiť inak. Práve pre tie sa robotická kosačka môže stať ideálnym pomocníkom.

Obrovská výhoda robotickej kosačky je jej vysoká úroveň bezúdržbovosti. Pri jej obstaraní asi čakáte, že vám odpadne starosť s kosením trávy. Možno už ale neviete, že s automatickou kosačkou sa môžete tiež rozlúčiť so zberom pokosenej trávy a manipuláciou s ňou. Je pravdou, že robotická kosačka stebla vracia späť do porastu. Pri kosení ich skráti natoľko, že sa v pokosenom trávniku stráca. Tento biologický odpad sa naopak stane hnojivom. Časté kosenie trávnika zvyšuje jeho hustotu ale aj kvalitu. Používanie robotickej kosačky je tým pádom nielen pohodlné, ale aj vám pomôže vytvoriť dokonalý trávnik. Zatiaľ čo pri manuálnom kosení je niekedy ťažké dodržať pravidelné intervaly. Robotické kosačke sa do práce bude chcieť vždy. Tráva teda bude skvele vyzerať stále a rovnako tak zamieri nahor aj celková kvalita trávnika.

Nemusíte sa báť ani dažďa. Robotické kosačky bývajú vodeodolné. Kosenie v daždi ale napriek tomu neriskujú. Preto ihneď po detekovaní dažďových kvapiek radšej bezpečne zamieri do svojej dokovacej stanice.

Technológia robotických kosačiek je dnes na veľmi vysokej úrovni. Stále však ide o stroje, ktoré sa do istej miery dopúšťajú omylu. Pripravte sa teda na to, že kosačka sa čas od času skrátka niekde zasekne, alebo možno zablúdi. Je to veľmi podobné ako v prípade robotických vysávačov. Na robotického pomocníka sa teda môžete spoľahnúť, avšak buďte pripravení v prípade, že sa dostane do ťažkostí.

Robotickú kosačku vyberajte podľa parametrov vlastnej záhrady. Pokiaľ potrebujete obhospodarovať väčšiu plochu alebo je záhrada svahovitá, najskôr vás čaká obstaranie jedného z drahších modelov, ktoré si so zložitejšími podmienkami poradia. Zakúpte si robotickú kosačku, ktorá je určená na kosenie o niečo väčšie plochy, než potrebujete. Budete tak mať istotu, že stroj svoju úlohu zvládne.

 

Podľa čoho vyberať klasickú kosačku?

Predstavuje pre vás kosenie trávy relax, o ktorý nechcete prísť? Potom vás najskôr technológia robotických kosačiek príliš neohromuje a naopak budete vždy voliť klasickú manuálnu kosačku na trávu. Podľa čoho ale vybrať tú správnu?

Jednoducho povedané ide o to určiť si, či je vaša záhrada malá (do 500 metrov štvrtkových), stredná (do 1500 metrov štvorcových) alebo veľká (viac ako 1500 štvorcových). Pre prvú menovanú skupinu je najlepším riešením elektrická kosačka, pre druhú benzínová a majitelia veľkých záhrad urobia najlepšie obstaraním záhradného traktora.

S elektrickou kosačkou vo veľkých záhradách naozaj nepochodíte. Naťahovať za sebou kábel je únosné iba na menších plochách. Výhodou elektrickej kosačky je naopak jej nízka hmotnosť a cena. So strojom sa vám bude ľahko manipulovať a všeobecne ide o najlacnejšie typy kosačiek. Nebudete sa tiež musieť starať o zásobu benzínu v kanistri.

Pokiaľ naťahovanie elektrického kábla, pri ktorom je potrebné byť veľmi opatrný, nie je pre vás, najskôr siahnete po klasickej benzínovej kosačke. Veľmi zaujímavú alternatívu však predstavujú aj akumulátorové kosačky. Stále ide o elektrický stroj, avšak odpadá vám starosť o všadeprítomný kábel. Prílišnú starosť vám nemusí robiť ani dobíjanie batérií. Stačí si totiž zaobstarať dve. Tým pádom jednoducho zdvojnásobíte svoj akčný rádius.

Ďalším stupňom sú už spomínané benzínové kosačky. Na rozdiel od elektrických variantov s ňou zvládnete pokosiť väčšiu plochu. Jej záber bude tiež väčší, takže práca bude o poznanie efektívnejšia. Vláčiť pred sebou benzínovú kosačku nie je pre každého. Zvlášť v prípade kopcovitého terénu. Preto tiež benzínové kosačky úplne bežne disponujú pojazdom. Kosačka teda ideálnym tempom posúva sama a vás je len korigovať jej dráhu. Benzínové kosačky trávu zbierajú buď do zberného koša, alebo trávu mulčujú.

Majitelia rozľahlejších záhrad potom najskôr ocenia záhradný traktorík. Čo sa kosenia trávy týka, je vďaka šírke svojho záberu zďaleka najefektívnejšie. Nejde pritom len o kosačku. S traktorom budete môcť napríklad taktiež prevážať najrôznejší materiál, alebo odpratávať sneh. Nevýhoda je však zrejmá. Ide o zďaleka najnákladnejšie riešenie. Na obstaranie záhradného traktoru si budete musieť prichystať najmenej okolo 50 tisíc korún.

medallion

Potrebujete poradiť?

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku