arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Prístrešok na drevo svojpomocne - oplatí sa?

Prístrešok na drevo svojpomocne – oplatí sa?

Atmosféru, ktorú dokáže v interiéri navodiť krb, len tak niečo nenahradí. V krbe je ale potrebné mať čím kúriť. Samozrejme drevom. A to musí najprv niekde poriadne vyschnúť. Na rad tak prichádza prístrešok na drevo. Netreba pripomínať, že dobre vyschnuté drevo má oproti čerstvému oveľa vyššiu výhrevnosť, a tak je záhradný prístrešok na drevo skutočne užitočnou a zároveň jednoduchou stavbou, ktorá by nemala chýbať na žiadnej záhrade. V dnešnom článku si rozoberieme všetky aspekty stavby a ďalších okolností, ktoré by ste pred stavbou mali poznať.

Základné zásady pre stavbu drevníka

Pred stavbou priestoru na vysychanie dreva je potrebné pamätať na niekoľko základných zásad. Pamätajte na to, aké je drevo ťažké. V rámci bezpečnosti vašu a všetkých blízkych, ktorí sa na záhrade pohybujú, by záhradné prístrešky na drevo nikdy nemali byť vyššie ako 2 metre. V prvom rade vyššie ani nedosiahnete, ale hlavne sa naozaj neoplatí zbytočne riskovať zrútenie vyskladaného dreva. Človek skrátka nikdy nevie, čo všetko sa môže prihodiť.

Drevník staviate predovšetkým preto, aby drevo dobre vyschlo. Preto by malo mať prístup vzduchu ideálne zo všetkých strán, čo zaistí odvetrávanie. Pri jeho umiestnení by ste na túto zásadu mali pamätať. Prístrešky na palivové drevo by mali mať aj kvalitnú strechu. Ideálna nie je napríklad plachta. Tá sa môže pretrhnúť alebo zadržať príliš veľa vody, ktorá sa potom vyleje práve na drevo. A snaha o vyschnutie dreva je razom k ničomu.


Ako postaviť prístrešok na drevo?

Na trhu sú dostupné najrôznejšie prístrešky na drevo. Záleží tak iba na vašej osobnej preferencii, vkuse a samozrejme aj stave peňaženky. Ako prvé nás najskôr napadne drevený prístrešok na drevo. Ide o ekologický materiál, u ktorého máte skoro až istotu toho, že výsledok bude vyzerať dobre.

Najrôznejšie drevníky a prístrešky na drevo je možné zakúpiť ako stavebnicu v hobby marketoch. Ide o vcelku jednoduché riešenie, jeho zostavenie s najväčšou pravdepodobnosťou nebude vyžadovať žiadny pokročilejší kutilský um. Takže sa môžete prakticky ihneď radovať z nového prístrešku na drevo. Cena je v tomto prípade samozrejme vyššia, pretože si priplácate za pohodlie.

Protipól tu predstavuje stavba prístrešku na drevo svojpomocne. Ide o projekt, ktorý nemusí byť inak zvlášť náročný. Ešte jednoduchšie to budete mať v prípade, keď sa vám na záhrade povaľuje kvalitné drevo. Aspoň ušetríte za materiál. Pokiaľ je vašim rozhodujúcim kritériom cena, môže zaujímavé riešenie predstavovať aj prístrešok na drevo z paliet. Ide o veľmi lacný materiál, ktorý nie je problém zohnať doslova za pár korún a niekedy aj zadarmo. S trochou šikovnosti si potom môžete vyrobiť veľmi pekný prístrešok na drevo. Návod nie je problém stiahnuť si na internete, kde jednoducho nájdete, ako vyrobiť prístrešok na drevo z paliet.

Skúste tiež premýšľať trochu do budúcnosti. Plánujete stavbu kôlne? Využite to a postavte si rovno prístrešok na drevo s kôlňou. Vďaka spoločnej stene ušetríte za materiál av rámci jedného projektu vzniknúť na vašej záhrade dve veľmi užitočné novinky.

Alebo sa zamyslite, či by sa vám nehodil rovno aj malý záhradný domček. Existujú totiž aj záhradné domčeky s prístreškom na drevo, ktoré sa vyložene hodia k moderným rodinným domčekom.

Drevo nie je jediným materiálom, nad ktorým ide pri stavbe drevníka uvažovať. Riešením môže byť aj kovový prístrešok na drevo. V mnohých prípadoch sú lacnejšie ako ich drevené alternatívy a esteticky môže výsledok tiež vyzerať pomerne dobre. Podobný prístrešok pre drevo možno zaobstarať už za cenu niekoľko tisíc korún. Alebo si ho samozrejme posvárať svojpomoci. Ešte lacnejší variant predstavuje prístrešok na drevo z karí siete. Možno vám nejaké ostali po stavbe domčeka alebo garáže. Aj z nich si môžete postaviť jednoduchý prístrešok na drevo.


Potrebujete na prístrešok na drevo povolenie?

A čo prístrešok na drevo a povolenie? Pokiaľ si ho kúpime v hobby markete, povolenie samozrejme nepotrebujete. Len si ho umiestnite na záhradu. A ako je to v prípade, že sa drevník rozhodnete postaviť? Zákon hovorí takto: Povolenie nevyžaduje stavba o jednom nadzemnom podlaží, ktorej výmera nepresahuje 25 metrov štvrtkových a nemá viac ako 5 metrov do výšky. Z toho plynie jediné. Pokiaľ neplánujete stavbu skutočne gigantického drevníka, povolenie potrebovať nebudete. A ak budete stavať prístrešok na drevo na hranici pozemku, radšej sa spýtajte suseda. Už dlhé roky však platí zásada, že podobné stavby by sa nemali budovať do dvoch metrov od hranice pozemku. Bude teda lepšie, keď drevník posuniete o niekoľko metrov ďalej.

medallion

Potrebujete poradiť?

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku