arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Kedy je lepšie mať garáž ako súčasť domu a kedy samostatnú?

Kedy je lepšie mať garáž ako súčasť domu a kedy samostatnú?

Pokiaľ s garážou doteraz nemáte skúsenosti, možno si hovoríte, či sa pomerne ambiciózna stavba, ktorej úlohou je len parkovanie auta, ktoré bez problémov prečká aj vonku, vôbec oplatí. Reakcia na túto vcelku bežnú pochybnosť je jednoduchá. Garáž sa oplatí a pre majitelia áut všetkých tried a veľkostí je úplne neoceniteľná.

Hlavné dôvody sú 3:

  1. Bezpečnosť
  2. Vaše pohodlie
  3. Šetrnejší prístup k autu

Bezpečnostný faktor je jednoduché. Bohužiaľ stále žijeme vo svete, kedy čas od času ku krádežiam vozidla dochádza. Auto v garáží, ktorá navyše môže byť zabezpečená alarmom, je pred touto neblahou udalosťou chránené neporovnateľne lepšie.

Pohodlie oceníte v zime aj v lete. Počas chladnej časti roka vám garáž ušetrí pracné odstraňovanie snehu a námrazy. Sadnete si navyše rovno do príjemnej teploty. Vďaka tomu nemusíte ihneď po štarte zapínať kúrenie na plný výkon, čím ušetríte niektoré súčiastky vozidla. Garážovanie v stálej teplote taktiež pomáha šetriť batériu.

V lete potom motoristi obvykle riešia opačný problém. Všetci vieme, aké nepríjemné je nasadnutie do auta, ktoré hoci len niekoľko desiatok minút stálo na slnku. Garáž rieši aj túto nepríjemnosť. Pri státí na slnku navyše trpí aj lak vášho auta. Je teda nesporné, že garážovanie je k vozidlu šetrnejšie. Aj preto sú na trhu s ojazdenými vozidlami garážovanie auta obvykle cenené o niečo viac.

Je teda zrejmé, že výhody garáže sú nesporné. Všeobecne potom existujú dve možnosti. Buď je garáž súčasťou domu, alebo si ju budete musieť vybudovať ako samostatný objekt. Aké špecifiká so sebou obe tieto varianty nesú? Práve na túto otázku si zodpovieme v dnešnom článku. Obe riešenia totiž majú svoje výhody aj nevýhody.

Garáž ako súčasťou domu

Po tejto možnosti by zrejme inštinktívne siahla väčšina z nás. Garáž, ktorá je priamou súčasťou domu totiž poskytuje výhodu predovšetkým v tom, že k vozidlu môžete prejsť suchou nohou. Za túto možnosť budete radi hlavne v nepríjemnom počasí. S jej obstaraním už je to ale zložitejšie. S týmto typom garáže musíte počítať už pri projektovaní stavby, zaobstarať si dom, ktorý už garáž má alebo ju pomerne zložitým stavebným zásahom pristavať.

Maximálny komfort ale má svoju cenu. Vybudovanie domu s garážou totiž logicky predraží celú stavbu. Väčšia podlahová plocha znamená viac materiálov a hlavne väčšie náklady na ľudskú prácu, ktorá je čoraz cennejšia. Pripravte sa aj na celý rad stavebných regulácií, ktoré budete musieť splniť. Ide o technické špecifikácie, izoláciu, odvod vody a podobne. Na splnenie izolačných a parametrov konštrukcie je nutné oddeliť vykurovaný obytný priestor od garáže, do ktorej teplo pravdepodobne nepoženiete. Úplne nevhodný je vstup z garáže rovno do obytného priestoru. Mal by totiž viesť cez ďalšiu technickú miestnosť. Tým tiež zaistíte odizolovanie hluku a prípadných zápachov linúcich sa z garáže do obytnej časti.

Pokiaľ staviate dom s napätým rozpočtom, najskôr od spojenia domu s garážou môžete upustiť. Ako si totiž povieme nižšie, štýlovú a účelnú garáž si totiž možno zaobstarať aj s podstatne nižšími nákladmi. Nad stavbou garáže by ste sa naopak mali zamyslieť napríklad vtedy, keď plánujete stavbu domu vo svahovitom pozemku. Terénna nerovnosť je totiž ideálna práve na vybudovanie garáže, ktorá sa tak ocitne pod obytným priestorom. Musíte ale počítať s vysokou finančnou náročnosťou takéhoto projektu. Stavba domu s garážou potom nie je príliš vhodná pri bungalovoch, ktoré sa aj bez státia pre auto vyznačujú značnou zastavanou plochou, ktorú by ste kvôli garáži museli ešte zväčšovať, a to vrátane strechy.

Pri navrhovaní garáže v dome sa tiež zamyslite nad tým, či vám vystačí iba priestor pre auto. Garáž je totiž vhodným miestom na skladovanie športového vybavenia, záhradnej techniky, záhradného posedenia alebo napríklad na vybudovanie kutilského kútika. Myslite teda na dostatočnú rezervu, aby ste v garáži mohli manipulovať s ďalšou technikou aj vedľa zaparkovaného auta. Majte tiež na pamäti, že dom staviate pravdepodobne na celý život a autá sa neustále zväčšujú. Ak vaša garáž len s ťažkosťami pojme vaše súčasné auto, za 15 či 20 rokov by ste mohli mať problém.

Prístavba garáže k staršiemu domu

Možno vás ako majiteľa staršieho domu napadlo, že by ste si garáž pristavali k existujúcemu domu. Možno to samozrejme je. Dôkladne ale zvážte všetky aspekty takého projektu. Pôjde totiž o mimoriadny zásad do konštrukcie domu, ktorý bude nevyhnutne aj finančne veľmi náročný.

Montovaná garáž jako přístavba k domu
Garáž ako prístavba pri dome

Prístavba môže dávať zmysel v prípade skutočne rozsiahlej rekonštrukcie. Vo všetkých ďalších prípadoch ide o riešenie, ktoré prinesie väčšie množstvo problémov ako úžitku. Radšej sa zamyslite nad stavbou samostatnej garáže.

Samostatná garáž

V prípadoch, keď garáž ako súčasťou domu nie je ideálnym alebo možným riešením, prichádza na rad samostatná garáž. Jej primárna výhoda je zrejmá. Ide o finančne menej náročnejšiu stavbu, ktorú naviac môžete realizovať veľmi jednoducho. Vďaka súčasným možnostiam navyše svoju samostatnú garáž nakonfigurovať úplne podľa svojich predstáv tak, aby dokonale ladila s domom. Zabudnite na zdĺhavú stavbu murovanej budovy. Výhodnejšie riešenie po všetkých stránkach ponúkajú montované garáže.

Samostatně oddělená garáž u domku
Samostatná garáž

Možno ste práve dostavali dom, ste radi, že všetko dopadlo dobre a žiadna súčasť stavby sa neplánovane nepredražila. Teraz prichádza na niekoľko desaťročí splácanie hypotéky. Na ďalšie väčšie investície aktuálne nemáte ani pomyslenie. Akonáhle sa však zabývate a finančne stabilizujete, možno začnete premýšľať nad ďalším projektom, ktorý by skvalitnil vaše bývanie. Napríklad nad garážou. Samostatnú garáž si totiž môžete zaobstarať kedykoľvek. Nezávislosť na aktuálnom stave domu je totiž jej nenahraditeľnou výhodou.

Akonáhle sa pre tento typ garáže rozhodnete, všetko už môže postupovať veľmi rýchlo. Montované garáže totiž na záhrade vyrastú počas jedného dňa, a to bez prítomnosti ťažkej techniky. Nemusíte sa teda báť o zničené okolie domu. Moderné garáže sú vyrobené z pozinkovanej ocele, ktorá je fakticky bezúdržbová. Oceľ však vďaka štýlovým dekorom nikto ani nespozná. Čerešničkou na torte je potom možnosť presnej konfigurácie požadovaných rozmerov stavby a typu strechy. Vaša montovaná garáž môže byť dokonca zateplená, čím výrazne ušetríte pri prípadnom vykurovaní.

Montovaná samostatná garáž je jednoducho vynikajúcim riešením. Aj tu však treba myslieť na niekoľko ďalších aspektov. S garážou počítajte už pri stavbe domu a uistite sa, že na pozemku zostáva dostatočný priestor. Myslite tiež na to, že garáž by mala byť ďalej ako 2 metre od hranice pozemku. Týmto si ušetríte nepríjemnosti s úradmi. Predstavuje aj pre vás aj montovaná garáž prílišnú finančnú záťaž? Potom si môžete prezrieť prístrešky na auto, ktoré sú taktiež účelné a praktické. Komfort plnohodnotnej garáže vám ale neposkytnú.

medallion

Potrebujete poradiť?

Stále neviete akú garáž si vybrať? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku