arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Ako vyriešiť vykurovanie pergoly?

Ako vyriešiť vykurovanie pergoly?

Ak máte záhradu, určite ste už aspoň zamýšľali nad obstaraním pergoly a ak nie, je to tým, že prístrešok nad posedením už máte. Záhradná pergola je skrátka nanajvýš účelná stavba, ktorá vám umožní užívať si pobyt na čerstvom vzduchu ešte viac. Predovšetkým v lete. Čo ale robiť, keď aj letné večery začnú byť stále chladnejšie?

Kto by nemal rád leto. Mnohí možno namietnu, že niektoré letné dni sú až príliš sparné. Po obzvlášť horúcom dni ale obvykle prichádza noc s veľmi príjemnou teplotou. A tie sú na dlhé vysedávanie vonku jednoducho najlepšie. Takto príjemných večerov ale do roka príliš nie je. Zatiaľ čo ostré poludňajšie slnko perfektne vyrieši moderná bioklimatická pergola s nastaviteľnými lamelami, pri chladnejších teplotách je na čase porozhliadnuť sa po vykurovaní. V dnešnom článku si rozoberieme dostupné možnosti. V prvom rade záleží na tom, či vaša pergola už stojí, alebo jej stavbu ešte len plánujete, respektíve či vaša pergola bude mať komín alebo nie.


Moderné plynové kúrenie do pergoly bude slúžiť dobre a úsporne

Ak už pergola stojí, stavba komína bude pravdepodobne zbytočne komplikovaná. Lepším a zároveň úplne dostatočným riešením je v takom prípade obstaranie samostatného kúrenia do pergoly.

V závislosti na použitých zdrojoch máte v podstate dve možnosti. Plynové alebo elektrické kúrenie.

Plynové kúrenie do pergoly bude vyžadovať prívod plynu, alebo aspoň zapojenie propán-butánovej bomby. Vzhľadom na to, že pergola nie je uzavretý priestor, nemusí vás príliš trápiť fakt, že týmto spôsobom vykurovania vznikajú splodiny a že kúrenie spotrebováva kyslík. Zabudnite však na staré plynové kachle. Modernou voľbou sú plynové infražiariče. Poznáme ich napríklad aj zo záhradiek reštaurácií. Sú vcelku úsporné, štýlové a cenovo dostupné. Infražiarič do pergoly je ideálnym zdrojom tepla v otvorenom priestore. Aj pri nízkej spotrebe totiž dokáže teplo sálať skutočne intenzívne. Kvalitné infra kúrenie do pergoly vyhreje až niekoľkometrový priestor. Nie sú však vhodné do uzavretých priestorov. Preto ich ponechajte len na vonkajšie prikurovanie. Ostatne, tieto ohrievače tiež bývajú veľmi ťažké. Prípadné prenášanie napríklad do garáže by tak príliš praktické nebolo.

Okrem plynu vás môže zahriať aj elektrina. Na trhu sú totiž k dispozícii aj elektrické žiariče. Obvykle sú pripravené na inštaláciu pod strop pergoly. Vďaka tomu dokážu priestor príjemne ohriať. Podobne ako oheň, o ktorom bude reč za chvíľu. Elektrické teplomety do pergoly obvykle predstavujú cenovo dostupnejšiu voľbu. Je ale potrebné sa zamyslieť nad tým, či vám bude stačiť jeden. Plynový žiarič totiž pravdepodobne vykryje väčší priestor a tým zastúpi viac elektrických zdrojov.


Kachle do pergoly sa nezaobídu bez komína

A čo keď pergolu ešte len plánujete? Potom sa už teraz oplatí zamyslieť sa nad tým, či si nepostaviť si pergolu aj s komínom. Ohnisko je predsa tiež výborným zdrojom tepla. Možno tým najlepším. S komínom je ale samozrejme potrebné počítať už počas stavby. Získate ale skvelé vykurovanie a zároveň aj gril. Budovať dodatočne komín do pergoly by mohlo byť až príliš komplikované. Samozrejme ale záleží na konkrétnych dispozíciách danej pergoly. Rozhodne však pôjde o prácu, ktorú by mal vykonať profesionál. Predsa pri stavbe komína nechcete nič podceniť. Vyberte si preto radšej profesionálneho kachliara.

Ohnisko nemusíte nutne budovať priamo v rámci pergoly. Na trhu sú k dostaniu samostatné ohnisko či kachle do pergoly. Je ale potrebné počítať práve s napojením na komín. Pokiaľ ste skrátka s touto okolností vopred nekalkulovali, je dodatočné zasadenie ohniska do pergoly dosť problematické. Komín v pergole sa hodí skôr do masívnych drevených či murovaných pergol, kde aj dizajnovo pekne zapadá. Pokiaľ naopak premýšľate napríklad nad modernou bioklimatickou pergolou, bude oveľa lepšou voľbou obstaranie samostatného teplometu.

Už teda vieme, že výborné kúrenie pod pergolu dokáže zaistiť moderný, úsporný a dizajnový plynový infražiarič. Oheň má ale svoje čaro. Pre niekoho je však táto možnosť nereálna. Pamätajte na to, že dobrý ohrievač do pergoly dokáže predĺžiť sezónu grilovačiek a vonkajších posedení až o niekoľko týždňov.

medallion

Potrebujete poradiť?

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku