arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Porovnanie materiálov pre prístrešky na auto

Přístřešek na auto – vše co potřebujete vědět

Tiež si predovšetkým v zime užívate tie rána, kedy vaše auto parkuje pod strechou a vy z neho nemusíte pracne ometať sneh? Iste by ste sa nehnevali, keby išlo o každodenný štandard. Najjednoduchšou cestou, ako mať svoje vozidlo kryté, sú prístrešky na autá. Hlavná výhoda je jasné. Auto je oveľa lepšie chránené. Je jedno, či ide o jesenné lístie, trus vtákov či práve sneh. Čas od času tiež motoristov, ktorí svoje autá parkujú pod holým nebom, môžu veľmi nepríjemne potrápiť krúpy.

Pokiaľ nepatríte medzi tú časť vodičov, ktorí čistotu exteriéru vozidla príliš neriešia, dokáže vám prístrešok pre auto ušetriť veľa hodiť nezáživnej starostlivosti o vášho plechového spoločníka. Majitelia áut prístrešky oceňujú aj pre ich schopnosť eliminovať slnečné lúče dopadajúce na lak vozidla. Platí totiž, že čím dlhší čas vozidlo strávi pod strechou, tým väčšia šanca, že lak bude aj po rokoch vyzerať ako nové.

Čo sa v tomto článku dozviete:

  • – Je pre stavbu prístrešku potrebné povolenie?
    – Drevený prístrešok na auto
    – Kovový prístrešok na auto
    – Alternatívne prístrešky na auto
    – Prístrešky na viac áut

Hneď na úvod sa pristane uviesť, že perfektným riešením je v každom prípade garáž, ktorej výhody sú skrátka nesporné. Auto zbytočne nevystavujete výkyvom teplôt, čím šetríte predovšetkým batériu. Zabudnúť môžete aj na starosti spojené s námrazou. Obstaranie kompletnej garáže je však finančne aj technicky náročnejšie. Pre všetkých, ktorí sa do ambiciózneho projektu nechcú alebo nemôžu pustiť, predstavuje prístrešok pre auto výborné kompromisné riešenie.

V dnešnom článku si rozoberieme všetky možnosti, ktoré sa pri robení prístrešku na auto ponúkajú. Je lepším riešením drevený alebo kovový prístrešok na auto? A čo keď je pre vás primárnym faktorom pre jeho obstaranie cena? Aké pri stavbe prístreškov existujú stavebné regulácie a aký veľký prístrešok potrebujú na parkovanie viac áut? To všetko si rozoberieme v dnešnom článku.

Je pre stavbu prístrešku na auto potrebné povolenie?

Ešte než sa rozhodnete, aký typ prístrešku pre vás bude tým najvhodnejším, rozhodne neuškodí malé pripomenutie platnej legislatívy. Chvíľa štúdia bude menej bolestivá ako prípadné dohadovanie s miestnym úradom. U niektorých typov prístreškov sa totiž nevyhnete vybavovaniu stavebného povolenia či aspoň ohláseniu stavby. V akých prípadoch to bude platiť?

Najprv je potrebné vziať do úvahy pôdorys plánovej stavby. Prekračuje 25 metrov štvorcových? V takom prípade sa nevyhnutnosti ohlásiť stavbu nevyhnete. Rovnaký postup platí aj pre stavby, ktorých výška presahuje 5 metrov, majú viac ako jedno podlažie alebo sú podpivničené do hĺbky vyššej ako 3 metre. Tieto faktory vás ale pri stavbe prístrešku na auto s najväčšou pravdepodobnosťou limitovať nebudú.

Aby ste nemuseli úradom hlásiť svoj zámer, počítajte s tým, že stavba bude minimálne dva metre od hranice pozemku. Na toto pravidlo si dajte pozor, pokiaľ hodláte stavať prístrešok na auto na hranici pozemku.

V prípade veľmi malých pozemkov si tiež dajte pozor na to, aby aj po stavbe bola pôda na viac ako 50 percentách svojej rozlohy schopná vsakovať dažďovú vodu. Ohlasovať stavbu musia aj podnikatelia, ak by prístrešok k autu nejakým spôsobom súvisel s ich podnikateľskou činnosťou. Mohlo by ísť napríklad o prípad, keď automechanik chce vybudovať kryté státie, pod ktorým bude opravovať autá. Tu ide jednoznačne o stavbu súvisiacu s podnikateľskou činnosťou a tým pádom tiež podliehajúce ohláseniu príslušnému úradu.

České zákony ďalej rozlišujú pojmy stavebné povolenie a ohlásenie stavby. Druhý prípad je z byrokratického hľadiska podstatne jednoduchší a týka sa stavieb s pôdorysom do 50 metrov štvrtkových. Ohlásenie by tak na stavbu prístrešku pre auto malo s kľudom stačiť.

Drevený prístrešok na auto

Drevo bude pre väčšinu záujemcov o prístrešok na auto pri dome pravdepodobne prvá a inštinktívna voľba. Je pravdou, že tento populárny a rokmi preverený stavebný materiál predstavuje istotu, s ktorou nešliapnete vedľa. Je ale potrebné ujasniť si niektoré povinnosti, ktorým sa pri drevostavbe rozhodne nevyhnete. Drevo totiž, ako prírodný materiál, vyžaduje náležitú starostlivosť. Aspoň raz za pár rokov je takýto auto prístrešok nutné opatriť kvalitným náterom, ktorý drevo ochráni pred skazou.

Medzi popredné výhody dreva naopak patrí jeho prirodzená atraktivita. Drevné stavby a výrobky naše oči nevyhnutne priťahujú. Drevený prístrešok pre auto skrátka bude vyzerať dobre. Kryté státie pre auto bude pravdepodobne vo väčšine prípadov nadväzovať na váš dom či inú stavbu, preto je dôležité, aby dielo splynulo s okolím a stalo sa jeho prirodzenou súčasťou. Na to sú drevené prístrešky pre autá ideálne.

Pri drevenom prístrešku budeme mať tiež možnosť voľby, či zvoliť pultovú alebo sedlovú strechu. V prípade sedlovej strechy bude stavba pôsobiť robustnejším dojmom. Pod strechou tiež vznikne priestor, ktorý je možné využiť ako úložný. Pultová strecha potom predstavuje cenovo dostupnejší a konštrukčne menej náročný variant. V zime sa ale pripravte na pravidelné kontroly, či sa na rovnej streche nenahromadilo príliš veľa snehu. V prípade väčšej vrstvy snehu bude lepšie strechu odpratať.

A ako je to so stavbou záhradného prístrešku?

Vo všeobecnosti máte tri nasledujúce možnosti:

  1. Vybudovať prístrešok na auto svojpomoci
  2. Obstaranie stavebnice
  3. Prenechanie stavby odbornej firme

Podrobný návod, ktorý vám pomôže úspešne sa zhostiť stavby prístrešku na auto svojpomoci, nájdete v samostatnom článku Stavba prístrešku na auto svojpomoci. Teraz tak môžeme plynulo prejsť k ďalším spôsobom stavby.

Drevené prístrešky na auto sú vhodné, ak sa rozhodnete pre zaobstaranie stavebnice, ktorú s trochou umu as pomocou viacerých rúk bez problému zvládne zostaviť každý domáci majster. Nespornou výhodou stavebnice sú predpripravené a pri kvalitných výrobkoch tiež presne lícujúce diely. Pokiaľ sa budete poctivo riadiť návodom, nepodceníte bezpečnostné odporúčania – napríklad počet osôb potrebný na bezpečné zostavenie prístrešku – nemala by sa taká drevená stavebnica stať ničím zložitým. V závislosti na zvolenom type stavebnice ide o rozumnú cestu, ako si zaobstarať lacný prístrešok na auto. Aj v prípade limitovaného rozpočtu však pamätajte na to, že plánujete stavbu, ktorá bude chrániť vaše auto. V zime musí vydržať nápor snehu, rovnako ako silný vietor pri letnej búrke. Vaša stavebnica prístrešku na auto tak môže byť cenovo dostupná, ale vždy musí byť dostatočne kvalitná a robustná. Každopádne platí, že ak plánujete obstaranie prístrešku na auto, stavebnica je jedným z najdostupnejších spôsobov.

Ako už najskôr tušíte, poslednou možnosťou, na ktorú sa dnes pozrieme podrobnejšie, je nechať si stavbu postaviť špecializovanou firmou. Ide o najpohodlnejší, ale zároveň aj najdrahší variant. Môžete sa však spoľahnúť, že výsledkom bude prístrešok požadovanej kvality, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky. To všetko prakticky bez starostí.

Kovový prístrešok na auto

Na zjednodušenie môžeme najprv pracovať s pojmom kovový prístrešok pre auto. V skutočnosti je ale kov príliš všeobecné označenie. Na trhu totiž väčšinou narazíme na hliníkové či oceľové prístrešky na auto. Ide o materiál, ktorý by nám možno na prvú dobrú nenapadol. To je však trochu škoda.

Moderné kovové prístrešky na auto tiež patria k tomu najlepšiemu, čo svoj pozemok môžete zaobstarať. Rovnú zabudnite na nevzhľadnú plechovú búdu. Kovové prístrešky pre autá naopak pôsobia veľmi vkusne a výborne sa chodia k novostavbám aj starším domom. Ich výstavba je jednoduchá a špecializovaná firma ju zvládne počas jedného dňa, a to bez prítomnosti ťažkej techniky na záhrade. Stále sme však nepovedali výhodu číslo jedna. Či už sa rozhodnete pre hliník alebo oceľ, kovové prístrešky k autu sú vždy bezúdržbové. Nemusíte sa tak starať ani o pravidelné natieranie. To je obrovská výhoda oproti dreveným prístreškom.

A aké sú konkrétne rozdiely medzi hliníkom a oceľou kovy? Asi nikoho neprekvapí, že hliníkové prístrešky na auto sú veľmi ľahké, ale zároveň aj pevné. Ich stavba tak môže byť o niečo jednoduchšia a obstarávacia cena priaznivejšia. Preto bol doteraz hliníkový prístrešok na auto pomerne populárnou voľbou. Hliníkový prístrešok pre auto však v súčasnej dobe nie je tým najlepším riešením. Hliníkové prístrešky pre auto totiž prekonávajú moderné oceľové zliatiny.

Prekonáva ho totiž oceľ. Moderné a odolné prístrešky na auto sú vyrobené z pozinkovanej ocele, čo je materiál preverený automobilovým aj kozmickým priemyslom. Pri záhradných stavbách je neoceniteľná predovšetkým jeho odolnosť. Tá je rozhodne dôležitejšia ako váha konštrukcie, ktorú v podstate nie je potrebné riešiť. O stavbu oceľových prístreškov sa tiež obvykle postará firma, preto sa nemusíte starať ani o túto stránku veci.

Oceľový prístrešok na auto je skrátka vďaka svojim bezkonkurenčným vlastnostiam rozhodne lepším riešením. Oceľový prístrešok prekvapivo poteší aj milovníkov dreva. Niektorá z jeho stien totiž môže byť vyplnená štýlovými drevenými lamelami. Moderný prístrešok na auto z ocele je skrátka ideálnou voľbou pre najširšie spektrum záujemcov.

Ako postaviť kovový prístrešok na auto?

Hliníkové a oceľové prístrešky pre auto nie sú príliš vhodné na stavbu svojpomoci. Preto sa oplatí staviť na stavebnicu či špecializovanú firmu. Zostavenie kovových dielov je jednoduchšie ako v prípade dreva. Pokiaľ vyslovene netrváte na prístrešku z prírodného materiálu, rozhodne s voľbou kovu ako stavebného materiálu neurobíte chybu.

Náš tip: Ako už sme si vysvetlili, výborné riešenie predstavuje oceľový prístrešok na auto, ktorý na záhrade môže vyrásť na kľúč. Moderné prístrešky na auto vieme vybudovať bez prítomnosti ťažkej techniky. Nehrozia teda zničené okolité záhony či okrasné kríky. Montovaný prístrešok na auto navyše vyrastie za jediný deň.

Nemusíte sa ani báť, že by ste si z nejakého unifikovaného katalógu nevybrali model spĺňajúci vaše predstavy. Žiadny takýto katalóg totiž nemáme. Namiesto toho sme pre vás pripravili konfigurátor, kde si vašu stavbu môžete špecifikovať do najmenších detailov ako je farba konštrukcie alebo obloženie drevenými lamelami. Samozrejmosťou je potom voľba konkrétnych rozmerov. Či už zháňate prístrešok pre jedno alebo tri autá, u nás si vyberiete. Možnosti konfigurácie sú také široké, že problémom nie je ani napríklad záhradný domček s prístreškom na auto.

Ďalšie typy prístrešku na auto

Drevo a kov patrí bezpochyby medzi tradičné materiály, medzi ktorými si nakoniec prevažná väčšina záujemcov o prístrešok na auto určite vyberie. Možností je ale v skutočnosti o niečo viac. Len sú trochu špecifické. V určitých prípadoch však môžu predstavovať rozumnú alternatívu.

Tým môže byť napríklad skladací prístrešok na auto. Ide o auto prístrešky, ktoré by mohli oceniť napríklad majitelia veteránov, ktorí svoje klenoty nechcú nechať na prehliadke stáť cez noc pod holým nebom. Zmysel dávajú tiež napríklad chatárom, ktorí ľahký prístrešok na auto môžu využívať počas sezóny. Výhodu môže predstavovať aj pre fanúšikov kempovania. Hoci je mobilný prístrešok na auto zo svojej podstaty skladací a je možné ho prevážať, je potrebné mať na pamäti, základom tohto príbytku bude vždy pomerne ťažká oceľová konštrukcia, ktorá váži niekoľko desiatok kilogramov. Jeho skladanie tak rozhodne bude činnosťou, ktorú by ste chceli podstupovať denne.

Plachtový prístrešok na auto teda s najväčšou pravdepodobnosťou nebude ideálnou voľbou k vášmu domu. Vo vyššie uvedených prípadoch, keď hľadáte príležitostnú a prenosnú strechu pre vaše auto, ale môže takýto typ prístrešku dávať zmysel.

Prístrešky pre viac áut

Možno už ste rozhodnutí, ako bude váš nový prístrešok k osobnému autu vyzerať a z akého materiálu bude postavený. Stále však na zodpovedanie zostáva jedna zásadná otázka. Tou je rozmer plánovanej stavby. Zamyslite sa nad tým, či napríklad v budúcnosti nebudete kupovať ďalšie auto. V takom prípade je rozhodne lepšie už spočiatku myslieť na prístrešok pre 2 autá.

Je možné, že prístrešok pre viac áut aktuálne nepotrebujete. Nemusí tomu ale tak byť navždy. Pokiaľ to vaša záhrada dovoľuje, väčšieho prístrešku na auto rozhodne ľutovať nebudete. Naopak. Dodatočný priestor môžete v medzičase využiť napríklad na vlastné koníčky. Takýto prístrešok na auto s kôlňou je určite snom mnohých domácich majstrov.

Nemyslite len na to, aby sa pod strechu, či teraz alebo niekedy v budúcnosti, vliezli obe autá, ale zároveň aby zostal zachovaný komfort nastupovania či nakladania batožiny. Staviate prístrešok na dve autá? Potom je ideálny rozmer 6×6 metrov. Ak bojujete s miestom, postačí aj prístrešok na auto 6×5 metrov. V prípade prístrešku pre viac áut potom stačí dodržiavať jednoduché pravidlo. Pre každé ďalšie parkovacie miesto vyčleňte 2,5 metrov do šírky. Prístrešok na 3 autá teda bude široký 7,5 až 8,5 metrov. Pokiaľ plánujete prístrešok pre obytné auto, myslite predovšetkým na dostatočnú výškovú rezervu. Zároveň ale nemôžete počítať s tým, že by ste podobný prístrešok zohnali na trhu vo forme stavebnice. Rozhodne si ho nekúpite v hobbymarkete.

Majte tiež na pamäti, že kovový či drevený prístrešok na 2 autá bude presahovať výmeru 25 metrov štvrtkových a preto je nutné svoj zámer ohlásiť príslušnému úradu. Prístrešok na auto 6×6 metrov sa do tejto definície logicky nevlezie. Pri prístrešku na jedno auto (500 cm x 300 cm) naopak nie je problém zákonom stanovený limit splniť.

Pokiaľ máte v úmysle vybudovať prístrešok pre dve autá, avšak šírka zvoleného miesta to nedovoľuje, naskytuje sa tiež možnosť výstavby prístrešku, do ktorého sa autá zaradia za seba. Pôjde však o riešenie spojené s určitými logistickými problémami. Hlavne pri vychádzaní. Ide ale o jednu z možností. Podobný prístrešok atypický prístrešok sa vám tiež bude horšie zháňať vo forme stavebnice. Budete teda musieť počítať sa s tým, že vybudujete prístrešok svojpomoci alebo si ho necháte postaviť úplne na zákazku. Prvá možnosť si vyžaduje skúsenosti a um, zatiaľ čo druhá dostatok financií.

Pokiaľ sa začnete prístreškom na auto vážne zaoberať, pripravili sme si pre vás článok venovaný jeho stavbe. Dozviete sa s ním praktické rady vrátane toho, či na jeho stavbu potrebujete povolenie alebo aké rozmery prístrešku zvoliť.

medallion

Potrebujete poradiť?

Stále neviete aký prístrešok si vybrať? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku