arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Podlaha do pergoly. Aká je pre vás najvhodnejšia?

Podlaha do pergoly. Aká je pre vás najvhodnejšia?

Ak aktuálne uvažujete nad stavbou záhradnej pergoly, možno tak trochu váhate, či sa podobný typ stavby vôbec oplatí. Dajte na nás a verte, že oplatí. Záhradná pergola sa totiž razom po jej dokončení stane miestom, ktoré si obľúbite. Či už pôjde o chvíle odpočinku napríklad s knihou v ruke a kávou na stole alebo o príjemný večer s priateľmi či rodinou pri rozpálenom grile. Pergola skrátka stojí za to. Postaviť si na záhrade vlastnú pergolu je veľmi jednoduché. O všetko sa totiž postaráme my. Čo ale podlaha pod pergolu? Aké materiály sú k dispozícii, kedy sa hodí a akú podlahu do pergoly zvoliť? Samozrejme záleží na tom, čo od podlahy v pergole očakávate.

Zámková dlažba do pergoly

Zámková dlažba patrí medzi stálice nielen slovenských záhrad. Ak premýšľate, čo na podlahu do pergoly, najskôr bude zámková dlažba jedným z najhorúcejších kandidátov. Táto lacná podlaha do pergoly je odolná a zároveň tiež veľmi univerzálna. Zámkovú dlažbu si môžete vybrať zo širokej ponuky rôznych prevedení. Od najlacnejších, až po štýlové vzory, za ktoré si však priplatíte. Pri betónovej dlažbe môžete mať istotu, že vám v úplne dostačujúcom stave vydržia dlhé roky.

Oceníte jej protišmykovosť, kedy ani po daždi nie je klasická betónová dlažba do pergoly klzká. Medzi nevýhody zámkovej dlažby naopak patrí väčšia potreba údržby. Škáry zámkovej dlažby totiž môže z času na čas prestúpiť vegetácia. To však ľahko vyriešite fyzickým odstránením nežiaducich rastlín. Prípadne môžete zvoliť o niečo agresívnejšiu formu, ktorou je postrek. Pri samotnej pokládke je tiež možné roztiahnuť pod štrkovú vrstvu fóliu zabraňujúcu rastu buriny. Čo už ale ľahko nenapravíte, sú nečistoty. Zámková dlažba totiž nie je príliš umývateľná. Lacná dlažba do pergoly z betónových tvárnic sa dá zaobstarať už za cenu okolo 200 korún za meter štvorcový.

 

Ako položiť zámkovú dlažbu v pergole?

Pokládka zámkovej dlažby nie je nič zložité. Stačí len trpezlivosť, presná ruka a vhodné náradie. Proces inštalácie zámkovej dlažby ale nezabudnite zladiť s ukotvením pergoly. Ide predovšetkým o správne uchytenie pätiek. Dodatočne by ste ich do zámkovej dlažby zarážali o dosť komplikovanejšie.

  1. Prvým krokom pri pokládke zámkovej dlažby je vykolíkovanie priestoru, aby ste presne vedeli, kde bude potrebné vykopať zeminu. Najlepšie vám poslúži kolíky a povrázok. Nezabudnite na to, že vydláždená časť by mala byť väčšia ako výmena samotnej pergoly. Zvážte tiež, či nestojí za to rovno k pergole vybudovať aj prístupový chodník, na ktorý je zámková dlažba taktiež ideálnym riešením.
  2. Akonáhle máte vykolíkované, môžete sa pustiť do najnáročnejšej časti celej operácie. Tou je vykopanie zeminy. Počítajte s tým, že by ste mali odkryť okolo 25 až 30 centimetrov zeminy. Mimochodom, keby ste budovali zámkovú dlažbu, po ktorej budú jazdiť autá, bude lepšie ešte 5 až 10 centimetrov pridať.
  3. Výkop bude lepšie udusať. Ideálne ručným valcom. V prípade, že by podložie nebolo dostatočne rovné a podkladové vrstvy rovnomerné, mohlo by hroziť zvlnenie budúcej dlažby.
  4. Následne nasypte okolo 20 centimetrov štrkovej drviny a zhutnite. Ideálne vibračnou doskou.
  5. Až v tomto momente prichádzajú na rad obrubníky. Tie opatrne uložte to betónové vrstvy. Poriadne ich zarovnajte, aby na seba dokonale nadväzovali.
  6. Od samotného pokladania dlažby nás delí ešte jeden krok. Tým je vrstva jemnej drviny. Vytvorený povrch potom najlepšie zarovnáte drevenou latou. Pri tejto vrstve postačí hrúbka 5 centimetrov. Teraz už na pripravený podklad nesmiete vstúpiť.
  7. Teraz prichádza na rad ten najdôležitejší krok, kvôli ktorému ste celý proces absolvovali. Pokládka zámkovej dlažby. Dlaždice sú obvykle k dostaniu v dvoch hrúbkach. Pokiaľ po zámkovej dlažbe nebudete jazdiť autom, bude vám stačiť tenšia verzia. Obvykle ide o 60 mm. Teraz už môžete pokladať jednu dlaždicu za druhú. Každú dlaždicu poklepte gumovou palicou, aby sadla na svoje miesto. Musel by sa stať zázrak, aby všetky dlaždice pasovali na svoje miesto v pôvodnej veľkosti. Niektoré, predovšetkým tie krajné, budete musieť odrezať do požadovaného rozmeru. Tu sa nezaobídete bez píly na zámkovú dlažbu.
  8. Úplne posledným krokom je zaškárovanie. To zaistí piesok. Pripravte si dostatočné množstvo piesku so zrnitosťou do 4 mm. Pieskom zasypte medzery. Potom ho nasypte aj na dlažbu a metlou ho vmeťte do škár. Prebytočný piesok zmeťte. Na tento účel je ideálne použitie kremičitého piesku. U neho totiž najmenej hrozí budúce prerastanie trávy a buriny cez medzery dlažby. Po zaškárovaní dlažbu naposledy zhutnite vibračnou doskou. Tentokrát však s gumovou alebo plastovou podložkou, aby sa dlažba nepoškodila. Po zhutnení dlažbu ešte dospárujte zvyšným pieskom. Trochu piesku môžete na dlažbe nechať, aby sa do škár postupne zašliapal. Vonkajšia podlaha do pergoly je týmto pripravená.

Drevoplastová podlaha do pergoly

Zámková dlažba rozhodne nie je jediným spôsobom, ako sa dá vyriešiť podlaha pergoly. Stále väčšiu obľubu si získavajú moderné materiály. Jedným z nich je aj drevoplast. Okolo rodinných domov môžete tento typ podlahy stretnúť čoraz častejšie. Je totiž veľmi odolný a skvele sa udržuje. Vďaka imitácii dreva navyše skvele vyzerá. Drevoplast je vynikajúcou voľbou predovšetkým k moderným stavbám. Chybu ale rozhodne neurobíte, pokiaľ ním doplníte aj starší dom či záhradu. Drevoplastová podlaha je ideálna aj pre terasy. Zvoľte ju teda u pergol, ktoré budú pripojené k vášmu domu. Nevýhodou však pre mnohých môže byť cena tohto materiálu. Rozhodne to nie je tá najlacnejšia podlaha do pergoly. Naopak. Napríklad v porovnaní so zámkovou dlažbou vás drevoplastové dosky vyjdú niekoľkonásobne drahšie. Jeden meter štvorcový tohto povrchu totiž stojí od 1600 korún.

Ako položiť drevoplast do pergoly

Pokládka drevoplastovej podlahy nielen do pergoly je pomerne jednoduchá. Neobíde sa však bez dostatočne pevného podložia.

  1. Prvé kroky sú tak vlastne veľmi podobné tým, ktoré sme si opisovali pri pasáži, ako položiť zámkovú dlažbu. Postupovať môžete až do bodu 6, kedy budete mať pripravenú podkladovú vrstvu hrubšej štrkovej drviny, na ktorú aplikujete jemnejší štrk, ktorý bude slúžiť ako podklad pre budúce nosiče podlahy. Plocha pre drevoplastovú podlahu by mala mať sklon dva stupne. Na každom metre teda počítajte so sklonom dva centimetre.
  2. Drevoplastové podlahy sa nepokladajú priamo na podložie. Umiestňujú sa na spodnú nosnú konštrukciu, ktorú tvoria hliníkové alebo drevoplastové lišty. Štrkové podložie je tiež vhodné prekryť plachtou, ktorá zamedzí rastu buriny.
  3. Lišty by mali viesť rovnomerne s doskami podlahy. Už v tomto bode by ste teda mali mať jasno v tom, akým smerom budú dosky podlahy smerovať.
  4. Lišty môžete umiestniť na betónové dosky. Rozmiestnite ich rovnomerne po celej ploche budúcej podlahy. Následne na betónové dosky pomocou vhodných hmoždiniek a skrutiek umiestnite lišty.
  5. Teraz môžete začať s pokládkou vrchnej vrstvy. Najprv však bude potrebné umiestniť bočný ukončovací profil. Z neho povediete prvá doska podlahy. Prvú dosku umiestnite do bočného ukončovacieho profilu.
  6. Následne môžete pokračovať s pokládkou ďalších dosiek.

Drevená podlaha do pergoly

Pokiaľ vám drevoplastový materiál príliš sympatický nie je, vždy môžete zvoliť aj o poznanie prírodnejší variant. Tou je drevená podlaha. Pergola s drevenou podlahou bude vyzerať nadčasovo, zároveň je ale potrebné počítať s náročnejšou údržbou. Dosky budete musieť pravidelne natierať a starať sa o ne, aby drevo neohrozila pleseň alebo škodcami. Drevené dosky na podlahu pergoly zaistia štýlový vzhľad, ktorý sa bude výborne hodiť napríklad k dreveným zrubom alebo dreveniciam pri lese.


Kamenná podlaha do pergoly

Pokiaľ túžite po skutočne štýlovej podlahe do svojho záhradného prístrešku, ktorá sa len tak neopozerá, mohla by pre vás byť ideálnou voľbou kamenná podlaha do pergoly. Ide o pomerne široký pojem. Kamenné podlahy sú totiž veľmi rozmanité. Od cenovo dostupných variantov, ktoré svojou cenou konkurujú aj zámkovej dlažbe, až po skutočne luxusné prevedenie. Konkrétnymi typmi kamenných podláh je napríklad žula, mramor, andezit, pieskovec a podobne.

Kamenné podlahy majú jednu veľmi zaujímavú vlastnosť, ktorú by ste mohli oceniť predovšetkým počas príjemných letných večerov. Kameň totiž cez deň nasáva teplo, ktoré môže po zotmení sálať, čím pomôže v pergole udržať príjemnú teplotu a môže tak čiastočne nahradí prídavné vykurovanie do pergoly.

Ďalším typom kamennej podlahy, ktorá sa hodí aj do pergoly, je kamenný koberec. Tento stále populárnejší typ podlahy, ktorý sa okrem iného hodí napríklad aj do garáže, sa skladá z kamienkov menších rozmerov, ktoré sú zaliate vo vrstve živice. Kamenný koberec do pergoly je veľmi odolný, takže sa oň nebudete musieť príliš starať. Aplikácia svojpomoci je však pomerne komplikovaná. K tejto úlohe je tým pádom rozhodne lepšie pozvať si špecializovanú firmu alebo skúseného remeselníka.


Ideálnu pergolu nájdete u nás

V prípade, že aktuálne skúmate rôzne typy podlahy do pergoly, mohlo by vás zaujímať aj perfektné riešenie samotnej pergoly. U nás ti totiž môžete vybrať pergolu, ktorá sa stane skutočnou ozdobou vašej záhrady. Stavbu záhradnej pergoly z mimoriadne odolných a kvalitných materiálov pre vás zariadime od A do Z. Na vás bude len výber tej pravej pergoly. K tomu máte u nás nevídané možnosti. V prehľadnom konfigurátore si totiž môžete do detailu špecifikovať, ako váš nový prístrešok bude vyzerať. Od rozmerov, cez farbu, až po nadčasové tienenie bočných strán drevenými alebo kovovými lamelami.

medallion

Potrebujete poradiť?

Stále neviete aký prístrešok si vybrať? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku