arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Podlaha do garáže: akú si vybrať?

Podlaha do garáže: akú si vybrať?

Poriadna garáž by nemala chýbať pri dome žiadneho majiteľa auta. Nielen, že ide o nekompromisnú ochranu vášho vozidla, ktorá výrazne prispeje k udržaniu jeho ceny. Garáž oceníte aj v neprebernom množstve ďalších ohľadov. Okrem auta alebo motorky tu schováte aj všetko ostatné vybavenie, ktoré sa nemôže len tak povaľovať vonku. Či už je to kosačka, zimná fréza, píla, gril alebo napríklad športové vybavenie. Skrátka a jednoducho získate priestor, ktorý bez problémov vyťažíte na maximum. Garáž potom obzvlášť ocenia všetci domáci majstri, ktorí jeden jej kút môžu premeniť na útulnú dielňu.

Spôsobov, ako si postaviť garáž, je neúrekom. Môžete si ju postaviť samostatne alebo ju pripojiť k domu. Čo je lepšie? Tiež môžete vybrať stavbu z tehál, z dreva a alebo potrebu garáže vyriešiť múdro a zvoliť mimoriadne populárne a odolné stavby z pozinkovanej ocele, ktoré sú na nerozoznanie od tých murovaných.

To všetko už možno máte vyriešené. Rozmýšľali ste už ale nad podlahou? Bez kvalitnej podlahy totiž nie je garáž. Riešite akú podlahu do garáže zvoliť? Preto si dnes práve o typoch a spôsoboch prevedenia podlahy garáže povieme viac.

Dnes sa podrobnejšie pozrieme na:

1. Liate podlahy do garáže
   a, Základ – betónová podlaha do garáže
   b, Nátery – epoxidové a polyuretánové nátery
2. Kamenný koberec do garáže
3. Dlažby do garáže
   a, Zámková dlažba
   b, Gumová/plastová dlažba do garáže
   c, Záťažové linoleum do garáže/PVC dlažba
   d, Keramické a ďalšie dlažby


1. Liate podlahy do garáže

Podlaha v garáži musí byť predovšetkým odolná. Musí vydržať záťaž v podobe auta a ďalších strojov, odrážať pokusy o mechanické poškodenie, neprepustiť vlhkosť, odolať teplu aj zime av neposlednom rade sa nezľaknúť ani rôznych chemikálií, ktoré sa na podlahu čas od času dostanú. Toto všetko spĺňajú liate podlahy do garáže. Sú veľmi odolné, jednoduché na položenie a ľahko sa udržujú. Liata podlaha totiž zo svojej podstaty neobsahuje žiadne škáry. Liata podlaha do garáže je však stále príliš široký pojem. Presnejšie povedané prakticky vždy ide o betónový základ, ktorý ešte môžeme opatriť náterom. Práve rôzne nátery si priblížime viac. Ide predovšetkým o epoxidové a polyuretánové nátery. K liatym podlahám môžeme zaradiť aj kamenný koberec.


Betónová (cementová) podlaha do garáže

Či už ju hovoríme cementová alebo betónová podlaha do garáže, ide prakticky o to isté. Betón na podlahu garáže je vynikajúci na použitie v miestach so zvýšenou vlhkosťou. Aj preto sú aj pre použitie na podlahu v garáži veľmi populárne. Typicky je betón do garáže iba podkladom pre finálnu podlahovú vrstvu. Presný postup pri príprave betónovej podlahy v garáži si môžete prečítať v našom ďalšom článku. Dnes sa budeme skôr venovať konkrétnym finálnym povrchom, ktoré na betónovú dosku môžete umiestniť.

Jednou z možností, je tiež opatriť betónovú dosku iba farebným náterom. Farba na betón do garáže musí byť dostatočne odolná. Preto voľte len farby, ktoré sa na tento špecifický účel skutočne hodia. Farba na podlahu garáže dokáže pomerne dobre odolať chemikáliám. Myslite ale na to, že tento náter podlahy garáže predstavuje skôr kompromisné riešenie. Pokiaľ požadujete kvalitnejšiu ochranu betónovej dosky, zvoľte radšej epoxidovú podlahu do garáže.


Epoxidová podlaha do garáže

Ďalším typom liatej podlahy sú materiály z epoxidovej živice. Epoxidové podlahy môžeme poznať zo starších budov. Predovšetkým v minulosti totiž boli populárne v technických miestnostiach, skladoch alebo kuchyniach. Až širšia ponuka farieb a prevedení však epoxidové podlahy priniesla aj do domácností. Epoxidové podlahy sú vhodné predovšetkým do interiéru. Vonku by sme o nich mohli uvažovať napríklad pri použití pod strechou terasy. Zvlášť vďaka atraktívnemu vzhľadu a praktickým vlastnostiam sú tieto podlahy stále populárnejšie. Epoxidová stierka do garáže nemá škáry, čo výrazne uľahčuje ich údržbu.

Podlaha sa doslova rozotiera po vopred pripravenej a vyrovnanej ploche ideálne opatrenej samonivelačnou stierkou. Epoxidové podlahy do garáže bývajú spravidla tvorené zmiešanou zmesou, väčšinou dvojzložkovou, ktorú stačí rovnomerne naniesť na finálny povrch. Čo sa týka nevýhod epoxidovej podlahy, treba počítať s trochu zložitejšou aplikáciou, ktorú by mala vykonávať skúsenejšia osoba. Tento typ podlahy tiež nie je úplne odolné voči niektorým chemikáliám, s ktorými by sa v garáži mohli dostať do styku.


Polyuretánová podlaha do garáže

Pomerne blízkym príbuzným epoxidových podláh sú polyuretánové podlahy. Tie sú v porovnaní s tými epoxidovými o niečo mäkšie. Lepšie tlmí hluk, vďaka čomu sú vhodnejšie do skôr do obytnej časti. V porovnaní s epoxidovou podlahou sú tiež drahšie. Pokiaľ sa teda rozhodujete medzi týmito typmi podláh. Možno stojí za to zvoliť pohodlnejšiu ale drahšiu polyuretánovú podlahu do obytných priestorov a cenovo dostupnejší epoxidový povrch do garáže. Táto priemyselná podlaha do garáže vás vyjde lacnejšie a svoj účel splní lepšie.

Výhody epoxidových a polyuretánových podláh:

    • – Skvelá údržba vďaka absencii škár
      – Vhodné pre podlahové kúrenie
      – Dlhá životnosť
      – Odolná voči vlhku
      – Široká ponuka dekorov a farieb

Nevýhody epoxidových a polyuretánových podláh:

    • – Vyššia finančná náročnosť
      – Zložitejšie aplikácie
      – Možno naniesť iba na vodorovné plochy
      – Syntetický materiál

 


2. Kamenný koberec do garáže

Pokiaľ chcete staviť na netradičný vzhľad, ktorý stále skvele splní svoj účel, sú veľmi zaujímavou voľbou kamenné koberce. Zvlášť v prípade, keď sú vám sympatickejšie prírodné materiály. K tým totiž kamenivo jednoznačne patrí. Kamenný koberec má tú výhodu, že ho môžete použiť ako v interiéri, tak aj v exteriéri. V praxi teda možno mať totožný podlahový povrch v garáží aj na vjazde či na terase pri dome. Na rozdiel od ostatných typov podláh do garáže nepôsobí kamenný koberec priemyselným dojmom. Zdanie ale klame, ide totiž o veľmi odolný povrch, ktorý bez problémov odolá váhe auta. Pokládka prebieha nasledujúcim spôsobom. Najprv sa na povrch nasypú malé kamienky, ktoré sa následne zalejú živicou, ktorá sa nedá zatvrdnúť.

Ide však o postup, ktorý si vyžaduje určité skúsenosti. Preto ho radšej prenechajte špecializovanej firme alebo odborníkovi.

Výhody kamenného koberca:

    • – Podlaha bez škár
      – Odolný povrch
      – Netradičný vzhľad
      – Vhodná pre podlahové vykurovanie
      – Protišmyková
      – Odolná voči chemikáliám a vlhkosti

Nevýhody kamenného koberca:

    • – Zložitejšie čistenie
      – Pokládka vyžaduje skúsenosti
      – Vyššia cena

 


3. Dlažby do garáže

Taktiež dlažba do garáže je až príliš široký pojem, ktorý je vhodné ďalej rozdeliť. Pod názov dlažba do garáže totiž môžeme schovať klasickú zámkovú dlažbu, rovnako ako gumové alebo plastové dlaždice, ktoré slúžia ako krycia vrstva betónovej dosky. Pokiaľ vám teda ide o maximálnu životnosť, ideálna skladba podlahy do garáže je teda liata betónová doska spojená s krycou dlažbou. Tú je možné po rokoch a značnom opotrebovaní vymeniť za novú, zatiaľ čo betónová doska zostáva ako nová. V takom prípade nebudú nutné ani špeciálne krycie nátery, o ktorých sme hovorili skôr.


Zámková podlaha do garáže

Zámková dlažba je notoricky známy pojem. Rokmi preverený materiál je hojne používaný pre vonkajšie priestory. Nič vám ale nebráni použiť zámkovú dlažbu aj v garáži. A to najmä v prípade, keď podlahu v garáži chcete vyriešiť najjednoduchším možným spôsobom. Zámkovú dlažbu môžete skrátka položiť veľmi jednoducho a bez potreby predchádzajúceho betónovania. Výhodou zámkovej dlažby je odolnosť, široký výber najrôznejších kombinácií a prevedenie zámkovej dlažby. Povrch však nebude odolný voči vniknutiu vlhkosti a tekutín.


Gumová podlaha do garáže/Plastová podlaha do garáže

V prípade dlažieb, ktoré si budeme opisovať teraz, je to trochu inak. Vedľa zámkovej dlažby totiž existuje aj gumová, prípadne plastová dlažba. Gumové podlahy do garáže sa výborne hodia v prípade, keď chcete jednoducho ochrániť betónovú vrstvu. Gumovú podlahu položíte veľmi jednoducho a rýchlo. Dlaždice gumovej aj plastovej podlahy do garáže ľahko zapadnú do seba a vytvoria tak celistvý povrch. Plastová aj gumová podlaha do garáže funguje na veľmi podobnom princípe. Líšia sa len použitým materiálom. Pokiaľ vás teda zaujíma lacná podlaha do garáže, môžu tieto materiály predstavovať vhodnú voľbu.

Táto podlaha je výborne odolná, väčšina bežných chemikálií ju nijako nepoškodí av prípade nutnosti je veľmi ľahké postihnutý kus opraviť. Pokládka je tiež veľmi jednoduchá. Tento typ dlažby je ale nutné pokladať na kompletný betónový základ. Nejde teda o riešenie, ktoré by bolo možné položiť rovno na štrkové podložie, ako je tomu u betónových zámkových dlažieb.

Výhody dlažieb do garáže:

    • – Jednoduchá a rýchla pokládka
      – V prípade zámkovej dlažby nepotrebujú betónovú dosku
      – Lacná alternatíva
      – Dobrá ochrana betónovej dosky
      – Bývajú protišmykové

Nevýhody dlažieb do garáže:

    • – Nie je bezškárová
      – Prepúšťa vlhkosť
      – Nemusí odolať chemikáliám

Záťažové lino do garáže/PVC dlažba do garáže

Ďalšou alternatívou z kategórie dlažieb, je záťažové lino alebo PVC dlažba do garáže. Aj tu ale musíte vyberať starostlivo. Majte skrátka na pamäti, že vyberáte podlahu, ktoré musí bez problému a poškodenia uniesť značnú záťaž. Preto by ste s klasickou PVC dlažbou určite nepochodili. Vzhľadom na to, že bežné záťažové lino nie je pre záťaž, ktorá podlahu čaká v garáži dostatočné, je potrebné poobzerať sa po vhodnejšom riešení. Tým sú špeciálne PVC dlaždice, ktoré už podobnú misiu bez problémov zvládnu. Ich aplikácia je veľmi jednoduchá. Naozaj len stačí zasadiť jednotlivé dlaždice do seba a vytvoriť tak celistvú podlahu. Aj napriek minimálnej škáry tu však existuje riziko vniknutia tekutín pod dlažbu. PVC do garáže naopak dobre absorbujú hluk, vyznačujú sa dlhou životnosťou a sú vcelku odolné voči chemikáliám.


Keramické a ďalšie dlažby

Klasická keramická dlažba je pre mnoho majiteľov garáží logickou voľbou číslo jedna. Ide o známy materiál, ktorý je odolný a ľahko sa udržuje. Veľkou výhodou je tiež možnosť voľby z obrovského množstva najrôznejších designových prevedení. Rozhodne by ste však mali zvoliť dlažby, ktoré sú určené pre vysokú záťaž. Predsa len v garáži budete parkovať auto a manipulovať tu s ďalšou ťažkou technikou. V rámci bezpečnosti budú tiež rozhodne lepšou voľbou protišmykové dlaždice. V garáži s lesklým povrchom podlahy by pomerne ľahko mohlo dôjsť k nepríjemnej nehode.

Keramika ale rozhodne nie je jediným typom dlažby, o ktorom je možné na použitie v garáži uvažovať. V našom ďalšom článku o voľbe dlažby do garáže sa dozviete aj o menej známych typoch dlažieb. Napríklad o teracové alebo spekané.

medallion

Potrebujete poradiť?

Stále neviete akú garáž si vybrať? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku