arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Ako na správne ukotvenie pergoly

Ako na správne ukotvenie pergoly

Premýšľate nad stavbou záhradnej pergoly? Rozhodne nebudete ľutovať. Každá záhrada si zaslúži miesto, kde môžete pohodlne oddychovať alebo posedieť s priateľmi. Nezáleží na tom, či si v pergole vychutnáte popoludňajšiu kávu, vybavíte pracovné emaily, alebo tu večer ugrilujete niečo dobré. V pergole vám skrátka môže byť vždy príjemne. Strecha vás ochráni pred ostrým slnkom, rovnako ako pred dažďom.

Skrátka vám zaručujeme, že v pergole budete tráviť podstatne viac času, než si v tejto chvíli myslíte. Aby vám však pergola slúžila ako má, je potrebné zhostiť sa jej stavby poriadne. Okrem dôsledného výberu typu pergoly vás čaká aj voľba jej ukotvenia. Práve o správnom ukotvení pergoly do zeme, k zámkovej dlažbe alebo do fasády, si dnes povieme viac. Správne kotvenie stĺpikov pergoly je totiž veľmi dôležité. Ak ešte nemáte jasno, aký typ pergoly zvoliť, môžete si u nás prečítať viac o pergolách kovových, drevených alebo napríklad moderných bioklimatických.

V dnešnom článku sa dozviete:

 • – Betónové kotviace pätky na pergole
  – Uchytenie pergoly pomocou zemných skrutiek
  – V akých prípadoch sú vhodné zatĺkacie tŕne
  – Ukotvenie pergoly do zámkovej dlažby alebo do betónu
  – Ukotvenie do steny domu
  – Ako na zavetrovanie pergoly
  – Náš tip na záver

Betónové kotviace pätky na pergole

Pokiaľ vyžadujete maximálne spoľahlivé kotviace pätky, mohli by pre vás byť ideálnym riešením betónové kotviace pätky na pergoly. Betónovanie pätiek pergoly poskytne maximálnu možnú odolnosť. Je však spojené s väčším množstvom práce.

Výhodou betónových pätiek, okrem ich odolnosti, je aj fakt, že ich môžete ľahko upevniť prakticky do akéhokoľvek terénu. Princíp prípravy betónových pätiek pre pergolu je jednoduchý. Bez námahy sa ale nezaobíde. V krajine totiž budete musieť vykopať požadované množstvo dier, do ktorých následne vlejete betón.

Pätok pergoly by malo byť minimálne 6. Ideálne však 8. Rozhodujúca je samozrejme celková veľkosť plánovanej pergoly a počet nosných stĺpov. Pamätajte na to, že hĺbka pätky pre pergolu by mala byť hlboká aspoň pol metra. V prípade, že staviate na nestabilnej ľahkej pôde alebo v kamenistej pôde, mali by ste hĺbku vrtu predĺžiť až k jednému metru. Odporúčaná veľkosť pre otvor na kotevné pätky na pergolu je 50 na 50 centimetrov. V prípade, že potrebujete absolútnu istotu, že každá pätka na pergole bude taká pevná, ako je to len možné, môžete do betónovej zmesi pridať aj niekoľko väčších kameňov alebo kusy nastrihanej kari siete. Počítajte s tým, že betón takzvane zreje aj viac ako jeden mesiac. Až potom získa požadované vlastnosti. Následne môžete na pripravený betón pomocou hmoždiniek a skrutiek vsadiť oceľové pätky pre pergoly, ktoré sa stanú základom pre nosníky konštrukcie.

Betónové kotvy pre pergoly sú vhodné predovšetkým pre pergoly väčších rozmerov. Zvoľte ich tiež v prípade, keď viete, že v danom mieste by pergolu mohol z času na čas potrápiť silný vietor.


Uchytenie pergoly pomocou zemných skrutiek

Najobľúbenejším spôsobom uchytenia pergoly do zeme predstavujú zemné skrutky. Kopanie hlbokých jám a liatie betónu sa totiž našťastie môžete vyhnúť. Výbornou alternatívou pre menšie pergoly, ktoré nebudú musieť bojovať s poryvy vetra, sú zemné skrutky na pergolu. Pri tomto spôsobe ukotvenia pergoly nemusíte hĺbiť žiadne vrty. Vystačíte si iba so základným náradím ako je montážny kľúč a kladivo. Špeciálny kľúč na uchytenie skrutiek býva navyše súčasťou balenia so zemnými skrutkami.

S jeho pomocou môžete relatívne ľahko staviť skrutku do zeme. Proces je to skutočne veľmi jednoduchý a úplne s kľudom ho zvládne aj priemerne zručný jedinec. V prípade, že je pôda vyschnutá, pomôže jej navlhčenie. Potom stačí iba pomocou kladivka zatĺcť do zeme kolíky. Do novo vytvoreného otvoru potom vložíte skrutku a pomocou kľúča ju zavŕtate do zeme.

Obrovskou výhodou zemných skrutiek je predovšetkým rýchlosť montáže. Základy pre pergolu môžu byť pripravené pokojne počas jedného dňa. Nemusíte sa púšťať do namáhavého kopania, ani čakať na vyschnutie betónu.

Tento typ kotvy na pergole samozrejme neposkytne takú stabilitu, akú môžeme očakávať od betónových pätiek. Je však úplne dostačujúce na uchytenie menších drevených konštrukcií alebo napríklad na kotvenie hliníkovej pergoly. So zemnými skrutkami však nepochodíte pri príliš kamenistom teréne.


V akých prípadoch sú vhodné zatĺkacie tŕne?

Zaujímavou alternatívou k zemným skrutkám sú zatĺkacie tŕne. Ide skutočne o oceľovú súčiastku v tvare tŕňa, ktorú veľmi jednoducho zatlčiete do zeme. Jednoduchosť a cenová dostupnosť však v tomto prípade prináša pomerne zásadnú nevýhodu. V porovnaní so spôsobmi upevnenia pergoly, ktoré sme si vysvetlili vyššie, sú zatĺkacie tŕne o poznanie menej stabilné. Zvoliť ich tak môžete len v prípade veľmi ľahkých konštrukcií. Napríklad pri malej drevenej pergole, stene na popínavé rastliny a ďalších dekoratívnych prvkoch do záhrady. Naopak zatĺkacie tŕne nevoľte pri väčších a masívnejších konštrukciách. Pergola bez kotvenia aspoň zemnými skrutkami nemusí byť dostatočne bezpečná.


Ukotvenie pergoly do zámkovej dlažby alebo do betónu

Zámková dlažba je pravdepodobne vôbec najčastejším podlahovým povrchom u pergol. Preto rozhodne stojí za to venovať pár riadkov aj ukotveniu pergoly do zámkovej dlažby. Opäť nejde o nič komplikovaného. Na tento účel totiž vznikli špeciálne úchyty vo forme kovovej pätky na pergoly. Podlahový úchyt nájdete v železiarstve pod označením K 301. Je priamo uspôsobený na ukotvenie stavieb v miestach, kde nie je možné zatĺkať zemné skrutky alebo betónovať pätky pod pergolu.

Na pripevnenie podlahových úchytov k betónu alebo zámkovej dlažbe stačia hmoždinky, skrutky a vŕtačka s vrtákom do betónu. Do tohto typu oceľovej pätky pre pergolu potom vložíte stĺpy. Dajte si však mimoriadny pozor na to, aby bola zámková dlažba skutočne veľmi pevná. V opačnom prípade môžu uvoľnené dlaždice ohroziť pevnosť celej konštrukcie. V prípade uchytenia pergoly do betónu je možné postupovať veľmi podobne, ako je to pri zámkovej dlažbe.


Ukotvenie pergoly do steny domu

Veľmi obľúbenou možnosťou pri stavbe pergol a prístreškov je ukotvenie napoly v zemi a napoly k fasáde domu. Ani tu sa nemusíte báť výraznejších problémov. Ukotvenie pergoly do fasády totiž patrí medzi bežné stavebné úkony. Už pri stavbe domu je vhodné myslieť na to, či k nemu raz budete pripájať pergolu. Môžete si potom dať pozor, aby ste v dotknutých miestach použili vhodný materiál. Tým totiž nie sú napríklad duté tehly. Ideálny je naopak betón. U starších domov, kde už možno nie je úplne zrejmé, aké materiály vaši predkovia použili, sa nevyhnete prieskumu. Musíte zistiť, z čoho je časť domu postavená a hlavne, či je materiál aj po rokoch na kotvenie pergoly dostatočne pevný.

Najčastejším spôsobom, ako pergolu pripevniť k domu, je inštalácia priečneho rahna, ktoré k fasáde pripevníte pomocou chemických vrutov a závitových tyčí. Konkrétne proces vyzerá tak, že do fasády vyvŕtate dostatočne dlhé vrty, ktoré vyplníte chemickou maltou. Tu potom zasuniete závitové tyče, ktoré sa stanú základom na ukotvenie nosného rahna. Naň pripevníte pergolu.

V každom prípade je potom nutné rozlišovať medzi tým, či hodláte vykonať kotvenie pergoly do zateplenej fasády alebo nezatepleného múru. Kotvenie pergoly cez zateplenie vyžaduje hlbšie vrty a dlhšie závitové tyče. Uchytenie pergoly priamo k domu je samo o sebe veľmi pevné a spoľahlivé. Pre istotu ale na druhej strane pripevnite pergolu aj pevne k zemi. Veľmi podobný je aj proces ukotvenia pergoly do drevostavby. Tiež tu budete voliť nosné rahno ku ktorému pergolu pripevníte pomocou dostatočne silných skrutiek do dreva.


Ako na zavetrovanie pergoly?

Pri stavbe pergoly svojpomoci myslite aj na kvalitné zavetrovanie, ktoré nie je dobré podceniť pri žiadnej podobnej konštrukcii. Zvláštny pojem v sebe skrýva proces, kedy pergolu či inú podobnú stavbu poriadne spevníte a dodáte ju tuhosť, aby sa jej jednotlivé prvky nemohli vychýliť. U drevených pergol proces zavetrovania typicky zahŕňa spevnenie konštrukcie ďalšími hranolmi v uhle 45 stupňov. Pokiaľ zvolíte montovanú pergolu na kľúč alebo si zaobstaráte stavebnicu, mala by konštrukcia obsahovať všetky potrebné prvky vrátane zavetrovacích častí.


Náš TIP: Pre modernú pergolu nemusíte chodiť ďaleko?

Pokiaľ ste si tento článok prečítali až do konca, najskôr to so stavbou pergoly myslíte skutočne vážne. To je samozrejme dobre. Ešte sme vám ale nepovedali, aká je vôbec tá najľahšia cesta, ako si štýlovú, kvalitnú a odolnú pergolu zaobstarať. Všetky tieto vlastnosti vám zaistí naša pergola z pozinkovanej ocele, ktorá na vašej záhrade vyrastie pokojne počas jedného dňa, a to vrátane kvalitného ukotvenia. Stačí si behom chvíle vybrať tú pravú v našom konfigurátore. Tu si vyberiete rozmery, farebné prevedenie a prípadne aj atraktívne drevené obloženie.

medallion

Potrebujete poradiť?

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku