arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Rolety alebo žalúzie do pergoly?

Rolety alebo žalúzie do pergoly?

Pergoly si na záhradách staviame predovšetkým pre to, aby nám pod mini bolo dobre. Zastrešená konštrukcia nás ochráni pred slnkom aj dažďom. Zvlášť slnko nás však počas roka môže potrápiť aj napriek tomu, že strecha pergoly funguje, ako má. Až nepríjemná žiara letného zapadajúceho slnka k nám totiž môže doputovať cez nechránenú bočnú stenu pergoly. Ľahko by tak mohlo dôjsť k situácii, kedy by pobyt v pergole prestal byť príjemný.

Elegantné riešenie je našťastie veľmi jednoduché. Každú pergolu si totiž môžete dovybaviť roletami či žalúziami. Aj relatívne priehľadná roleta do pergoly totiž odtieni podstatnú časť slnečného žiarenia. Správne zvolená roleta na pergole vás navyše ochráni nielen pred slnkom ale aj pred nepríjemným vetrom. Dobre zatienené priestory sa vám tiež budú o niečo lepšie vykurovať. Vonkajšie žalúzie a rolety na pergole vám skrátka umožnia využívať vonkajšie posedenie ešte viac. A práve preto si o odtienení pergoly v dnešnom článku povieme viac.

Aký je rozdiel medzi žalúziami a roletami?

V dnešnom článku bude reč ako o žalúziách, tak o roletách. Niekomu by sa mohlo zdať, že ide o totožný výrobok. To ale nie je pravda. Hlavný účel žalúzií o roliet je rovnaký – vždy je o odtienení slnečného svitu. Žalúzie sú však tvorené lamelami, ktoré sa dajú nakláňať, zatiaľ čo roleta je celistvá. Z toho plynú aj určité výhody a nevýhody každého riešenia.

Pri žalúziách môžete natáčaním roliet regulovať, koľko slnečného svitu cez lamely prepustíte. Zároveň vás ale nikdy od svetla nerežú úplne. To silnejšia roleta zvládne. Intenzitu tienenia ale už regulovať nejde. Môžete si len vybrať, či roletu zatiahnete alebo vytiahnete. V prípade vonkajšieho použitia tieniace rolety do pergol lepšie odolajú vetru a okrem svitu lepšie odtieni aj hluk.

Drevené žalúzie na pergole

Veľmi štýlovou voľbou sú drevené žalúzie na pergole. Skutočne ide o obdobu žalúzií, ktoré poznáme napríklad z plastových okien. Samozrejme s tým rozdielom, že plastové lamely nahrádzajú drevené lišty. V prípade, že zvolíte dostatočne pevné drevené žalúzie do pergoly vhodné na vonkajšie použitie, ochránia vás nielen pred slnkom, ale aj pred menej intenzívnym vetrom. V prípade abnormálne silného vetra či víchrice vám samozrejme vonkajšie žalúzie do pergoly nepomôžu. Naopak ich vystavujete značnému riziku poškodenia.

Veľkou výhodou drevených žalúzií na vonkajšie použitie je ich variabilita. Tienenie môžete podľa svojho uváženia zatiahnuť, nechať do pergoly prenikať svetlo cez lamely, prípadne lúče ľahko odtieniť alebo žalúzie maximálne zatemniť. Tým v rámci svojej pergoly vytvoríte na pohľad celistvú stenu. Ide o účinné odtienenie pred intenzívnym slnkom a zároveň o slušnú ochranu pred miernym vetrom. Pokiaľ je pre vás ochrana pred vetrom dôležitá, vyberte si čo najbyteľnejšie drevené žalúzie a informujte sa, či daný výrobok nápor občasného vetra skutočne vydrží. Odolnejšie typy drevených žalúzií sú napríklad vybavené háčikmi, vďaka ktorým jednotlivé lamely držia tesnejšie pohromade.

Vonkajšie žalúzie na pergole oceníte aj v pokročilejších večerných hodinách. Ako iste všetci viete, v našich zemepisných šírkach nie sú tropické noci, keď teplota neklesá pod 20 stupňov príliš bežné. Pokiaľ si večerné posedenie v pergole budete chcieť predĺžiť, nezostáva vám než vymyslieť vhodný spôsob vykurovania. Aj tenké improvizované múry vytvorené zo zatiahnutých drevených žalúzií, vám pri vykurovaní inak otvoreného priestoru pomôžu. Vďaka žalúziám si tak možno vystačíte s nižšou intenzitou vykurovania a vďaka tomu ušetríte na energiách. Pokiaľ je však pre vás dôležitá maximálna účinnosť pri vykurovaní pergoly, porozhliadnite sa radšej po roletách.

žaluzie do pergoly

Montáž drevených žalúzií na pergolu je veľmi jednoduchá. S návodom, ktorý obvykle býva súčasťou balenia, ju zvládne prakticky každý. Najčastejšie drevené žalúzie pripevníte k pergole pomocou skoby a háčika. Žalúzie tak so správnym vybavením nasadíte na všetky bežné typy pergol.

Nevýhoda vonkajších drevených žalúzií je v tom, že drevo je prírodný materiál. Preto sa ani v prípade drevených žalúzií nevyhnete údržbe. Raz za pár rokov musíte drevené lišty natierať kvalitným náterom. Pokiaľ sú žalúzie vystavené častému dažďu, je samozrejme potrebné intenzitu náterov zvýšiť. Pre majitelia drevených pergol najskôr tento fakt neznamená žiadny problém. Drevenú pergolu je tak či tak potrebné pravidelne natierať. Preto je vcelku jedno, či okrem konštrukcie pergoly natrite aj žalúzie. Majitelia iných typov pergol však čaká natieranie iba za účelom ošetrenia drevených žalúzií pergoly. To môže predstavovať prácu navyše.

Hliníkové žalúzie na pergole

Alternatívu k drevu predstavujú vonkajšie hliníkové žalúzie. Pergola bude taktiež spoľahlivo zatienená a na rozdiel od výrobkov z dreva nebudú vyžadovať žiadnu údržbu. Hliník tiež lepšie obstojí pri dlhodobom vystavení poveternostným vplyvom.
Inak však od hliníkových vonkajších žalúzií môžete očakávať rovnaké výhody, ktoré by ste získali od tých drevených. Ide tak iba o osobné preferencie. Túžite po prírodnom materiáli? Potom najskôr zvolíte drevo. Pokiaľ vás však láka skôr moderný vzhľad s industriálnym nádychom, siahnite po vonkajších hliníkových žalúziách, ktoré navyše nebudete musieť natierať.

Screenové rolety na pergole

Ako sme už vysvetlili vyššie, rolety nie sú to isté ako žalúzie. Pokiaľ teda hľadáte odtienenie, ktoré v pergole vytvorí súvislú stenu, bude pre vás lepším riešením roleta do pergoly.

A keď príde reč na rolety, nesmierne populárnym riešením sa stávajú screenové tieniace rolety do pergoly. Jedná sa o rolety vyrobené zo špeciálnych vlákien potiahnutých PVC. Preto sú ľahké, ale zároveň veľmi odolné. Nemusíte sa teda báť, že by tkaninu poškodil dážď. Vďaka textúre screenovej rolety do pergoly síce priamo nepreniká priamy svit, namiesto toho roleta prepúšťa iba tlmené svetlo, ktoré však priestor pergoly neohrieva.

Cez sťahovacie rolety do pergoly navyše zároveň aspoň čiastočne uvidíte von. Pri screenových roletách však nemôžete očakávať utlmenie okolitého hluku. Predovšetkým v porovnaní so žalúziami sú však screenové rolety pre pergoly pomerne drahé. Výmenou za to ale dostanete vynikajúce riešenie zatienenia pergoly.

Vonkajšie rolety do pergoly

Klasické bočné vonkajšie rolety do pergoly predstavujú riešenie, ktoré môže vaše vonkajšie posedenie aspoň v rámci hraníc premeniť na krytú miestnosť. Vonkajšia roleta do pergoly totiž jej vnútorný priestor úplne alebo čiastočne uzavrie. Vďaka tomu môžete napríklad počas chladnejšieho večera alebo za silnejšieho vetra sedieť v pergole ako by sa nechumelilo. Aj čiastočne uzavretú pergolu potom oveľa ľahšie vykúrite. To sme si hovorili aj pri žalúziách, v prípade celistvých roliet však tento efekt bude podstatne väčší.

Kvalitnú roletu môžete tiež využiť počas zimy. Umožní totiž premenu pergoly na úložný priestor. Potom sem schováte napríklad záhradnú kosačku alebo vonkajší záhradný nábytok s grilom. Môžete tak získať dočasný záhradný domček. Stiahnutá roleta všetky nápory počasia vydrží. Musí však byť kvalitná a pevná.

Čo sa týka materiálu, najčastejšie sa u roliet stretneme s hliníkom. Ide o odolný, ale zároveň ľahký materiál, o ktorý sa navyše nemusíte starať. Hliníkové rolety môžete pripevniť prakticky na akýkoľvek typ pergoly. Problémom nie je ani drevená pergola.

Čo sa týka montáže roliet, má majiteľ pergoly v zásade tri možnosti:

  1. Tou prvou je umiestniť rolety z vnútornej strany, čím elegantne schováte vrchný roletový box, do ktorého sa roleta zvíja. Ochudobíte sa ale o priestor v pergole.
  2. Druhou možnosťou umiestniť roletový box zvonku.
  3. V prípade drevenej pergoly môžete roletový box schovať aj medzi trámami jej drevenej konštrukcie.

Venkovní žaluzie na montované pergole

Markíza na pergole

Trochu netradičné riešenie, ako odtieniť pergolu od prílišného slnečného svitu, ponúka markíza. Tú si môžete jednoducho kúpiť v predajni záhradníckych potrieb, cez internet alebo v hobbymarkete. Markíza do pergoly sa potom môže jednoducho pripevniť ku konštrukcii.

Na trhu sa však stále častejšie objavujú aj markízové pergoly. Ide o kovovú konštrukciu, ktorá je opatrená zaťahovacou strechou. Vďaka tomu môžete presne a podľa aktuálnej potreby regulovať, koľko slnečného svitu do priestoru pod strechou pergoly pustíte. Markízové pergoly sa svojím fungovaním veľmi blížia bioklimatickým pergolám, ktoré fungujú na princípe otočných lamiel.

Veľmi zaujímavé riešenie ponúka aj markíza pod pergolu. Jedná sa o prídavnú roletu, ktorou môžete dovybaviť strechu svojej súčasnej pergolu. Tento typ markízy dáva zmysel napríklad u pergol, ktoré sú opatrené priehľadnou alebo len lamelovou strechou. V prípade potreby môžete pomocou markízy pod pergolu vytvoriť rýchle a jednoduché zatienenie. Tou pravou otázkou tak nie je, či je lepšia markíza alebo pergola. Oveľa príjemnejšie je totiž oba tieto typy zatienenia spojiť do jedného užitočnejšieho celku.

Rákosové a bambusové rolety na pergole

Aj v prípade vonkajších roliet na odtienenie pergoly máme možnosť voľby. Zatiaľ čo jeden majiteľ pergoly zvolí masívne vonkajšie rolety, inému môže stačiť o poznanie jednoduchšie riešenie. Medzi tie jednoduchšie patria rákosové a bambosové rolety pre použitie nielen na pergole. Tento typ roliet zaobstaráte prakticky v každej predajte záhradníckym potrieb v rôznych rozmeroch a za veľmi prívetivé ceny. Práve počiatočné náklady sú hlavným argumentom pre tento typ odtienenia. Druhým je ich univerzálnosť. Rákosové rolety či rohože totiž využijete kdekoľvek na záhrade. Menovite rohože môžete použiť aj na zábradlie alebo na plot. Skrátka všade tam, kde budete vyžadovať odtienenie od slnečných lúčov alebo nežiaducich pohľadov. Veľmi jednoduchá je aj montáž. Pri rohožiach vám postačí napríklad drôtik alebo elektrikárska páska.

Bambusové a rákosové rolety samozrejme nie sú spojené len a iba s výhodami. Predsa len ide o jeden z lacnejších spôsobov, ako vyriešiť odtienenie pergoly. Preto je aj tu nutné počítať s kompromismi. Napríklad s tým, že rákosové rolety nemusia vždy pôsobiť ako oku lahodiace. Tento faktor však necháme na zhodnotení každého z vás. Ďalšia nevýhoda už sa ale týka všetkých. Rolety z prírodných materiálov veľmi ľahko stratia svoj pôvodný lesk. Po čase strávenom vonku na slnku a daždi skrátka budú vyzerať zašle. Predovšetkým tenké rákosové rolety do pergoly navyše netienia príliš spoľahlivo. Slnko budú stále prepúšťať celkom dosť. Oveľa lepšie sú v tomto smere bambusové rolety do pergoly, ktoré sa svojimi vlastnosťami a prevedením viac blížia dreveným alternatívam.

Naša lamelová pergola

Možnosť tienenia pergol sme si dnes prebrali zo všetkých možných uhlov. Viete ale, kam sa pre ideálnu pergolu vypraviť? Predsa k nám. U nás si totiž jednoducho vyberiete moderné a páčivé pergoly z pozinkovanej ocele, ktoré sa výborne hodia k novým aj klasickým stavbám. Vďaka sofistikovanému materiálu sú naše pergoly úplne bezúdržbové a na vašej záhrade vyrastú počas jedného dňa bez prítomnosti ťažkej techniky.

Tú pravú pergolu si do posledného detailu vyšpecifikujte v našom prehľadnom konfigurátore. Tu si vyberiete rozmery, prevedenie, farbu či možnosť zateplenia strechy. Pergolu si môžete vyzdobiť aj elegantnými bočnými lamelami z dreva. Tým získate elegantnú oceľovú pergolu s nadčasovými drevenými prvkami.

medallion

Potrebujete poradiť?

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku