arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Kovová pergola – všetko, čo o nej potrebujete vedieť

Kovová pergola – všetko, čo o nej potrebujete vedieť

Slováci sú bezpochyby národom záhradkárov. Svoje záhrady neustále zveľaďujú a vylepšujú. Často ale zabúdajú na odpočinok. Práve na tento účel by pritom pokojná záhrada mala slúžiť predovšetkým. Keď príde na rad zaslúžený relax, len ťažko by sme hľadali lepšie miesto je záhradná pergola. Praktická a jednoduchá stavba vám poskytne tieň pred ostrým dažďom, ale zároveň vás tiež ochráni pri daždi. Vďaka aspoň čiastočnému zatieneniu pergoly môžete priestor pomerne ľahko vykúriť. Vďaka tomu si môžete s blízkymi, s rodinou alebo pokojne osamote dlhšie a pohodlnejšie užívať chladnejšie večery. Pergola je skrátka stavba, ktorú nebudete nikdy ľutovať.

Väčšina záhradkárov na stavbu záhradnej pergoly automaticky volí drevo. Ide o dostupný, ľúbivý, prírodný a poddajný materiál, na ktorý sme zvyknutí. Možno je však na čase zamyslieť sa, či v dnešnej dobe neexistuje na trhu lepšia alternatíva.

Hlavná nevýhoda akejkoľvek drevenej stavby je zrejmá. Ako v prípade prakticky každého prírodného materiálu, sa tiež o drevo musíte patrične starať. V prípade drevenej pergoly ide predovšetkým o pravidelné natieranie. V opačnom prípade riskujete vznik plesní či rozmnoženie nežiaducich škodcov. Nesmieme zabúdať ani na to, že drevo je pre svoju horľavosť. Aj napriek všetkým opatreniam tak tu vždy bude existovať určité riziko vzniku požiaru.

Ako ale pergolu na záhradu postaviť lepšie? Jednoznačnou odpoveďou je kov. Moderné oceľové pergoly sú totiž úplne bezúdržbové, nehorľavé a však stále veľmi páčivé.

Práve vďaka svojej bezúdržbovosti a prakticky nekonečným možnostiam prispôsobenia sa kovové pergoly stávajú stále vyhľadávanejšou voľbou. Majitelia domov a záhrad oceňujú nielen ich praktickú stránku, ale aj moderný vzhľad, ktorý skvele doplní novostavbu rovnako ako klasický dom. A práve o kovových pergolách si v dnešnom článku povieme viac.

Výhody kovových pergol

Niektoré z nich sme už spomenuli. Najväčšiu výhodu kovovej záhradnej pergoly ale stojí za to zopakovať. Skutočne totiž ide o bezúdržbovú stavbu, ktorá vám na záhrade vydrží pokojne aj desiatky rokov. U kovových pergol sa nemusíte starať o náter. Vďaka sofistikovanej povrchovej úprave odolajú prakticky akémukoľvek počasiu. Od letného paráka, cez prívalový dážď až po treskúci mráz. Kov je skrátka materiál, na ktorý sa môžete spoľahnúť.

V spojitosti s kovovým materiálom pravdepodobne mnohým z vás napadne, že kovy predsa podliehajú korózii. To je za normálnych okolností pravda. Platilo by to najmä v prípade, keď by vaša pergola bola železná bez ďalšej povrchovej úpravy. Skutočne kvalitné záhradné pergoly však spájajú mimoriadne odolnú oceľ s pozinkovaním. Ide o materiálové spojenie, na ktoré sa už desiatky rokov spolieha automobilový aj letecký priemysel. Pokiaľ si teda budete vyberať kovovú záhradnú pergolu, rozhodne sa poobzerajte po konštrukcii práve s touto úpravou. V opačnom prípade nemôžete očakávať príliš dlhú životnosť novej pergoly. A to by bola škoda. Práve korózia je dôvodom, prečo stavanie železnej pergoly nie je dobrým nápadom.

Ďalšou výhodou kovovej pergoly je jej univerzálnosť. Decentná konštrukcia s náterom, ktorý farebne ladí s vašou stavbou bude skrátka vždy pôsobiť moderným a sviežim dojmom. Stačí si len všimnúť, ako sú najrôznejšie kovové prvky v súčasnej dobe populárnym skrášľujúcim prvkom stavieb všetkého druhu. S ľahko industriálnym vzhľadom skrátka neurobíte chybu. Na svoje si prídu aj milovníci dreva. Bočné steny oceľovej pergoly totiž môžu byť vyplnené drevenými lamelami. Môžete mať teda praktickú kovovú pergolu, ktorá bude zároveň zdobená drevenými prvkami.

Ako sme už spomínali, pergola z ocele výborne zapadne prakticky je každému domu. Je tiež na vás, či kovovú pergolu umiestnite priamo k domu alebo samostatne na záhrade. Chybou rozhodne nebude ani jedno riešenie. Veľmi praktické je aj spojenie pergoly so záhradným domčekom. Tým pádom získate príjemné posedenie a praktický záhradný domček na uskladnenie všetkého potrebného v jednom.

Keď už spomíname argumenty pre obstaranie kovovej pergoly, pristane sa uviesť tiež veľmi jednoduchý proces jej výstavby. Oceľová pergola nevyžaduje žiadne razantné stavebné práce. Na záhrade dokonca vyrastie bez prítomnosti ťažkej techniky. Nemusíte sa teda báť, že by bagre zničili bezprostredné okolie stavby.

Nevýhody kovovej pergoly

Pre vyváženosť sa pristane uviesť aj niekoľko nevýhod kovovej pergoly. Úprimne povedané sa ale hľadajú pomerne zložito. Výhody kovovej konštrukcie totiž prevažujú. Nevýhodou budovania kovových stavieb sú predovšetkým zložitejšie možnosti pri stavbe svojpomoci. Opracovať a spojiť oceľové diely tak, aby plnili svoj účel a vyzerali k svetu, bude vyžadovať nemalý um. Navyše sa pravdepodobne nezaobídete bez radu nástrojov, ktoré nemusia byť na bežnej záhrade úplne dostupné. Je tiež otázkou, či by ste boli schopní zaobstarať si vhodný materiál. Železná pergola spojená zo zvyškov, ktoré nájdete na dvore, totiž pravdepodobne nie je ideálnym riešením. Skutočne funkčná stavba bude vyžadovať sofistikovanejšie materiály. Ak ste domáci majster, ktorý túži po tom postaviť si svoju pergolu do maximálnej možnej miery sám, najskôr je pre vás lepším riešením drevo, s ktorým si môžete vyhrať, ako sa vám zapáči.

Ďalšou nevýhodou pre mnohých môže byť cena kovovej pergoly. Skutočne kvalitná stavba z odolných materiálov je totiž finančne náročnejšia. Predovšetkým v porovnaní s lacnými drevenými stavebnicami. Ako sme už naznačili, ideálne riešenie nie je kúpa prvej lacnej kovovej pergoly na ktorú narazíte. Pokiaľ hľadáte záhradnú pergolu, ktorá vám bude verne a bezstarostne slúžiť až desiatky rokov, siahnite po najkvalitnejších materiáloch.

Pre kovovú pergolu nemusíte chodiť ďaleko

Možno aktuálne premýšľate, kam sa pre svoju novú kovovú pergolu vydať. Uľahčíme vám to. Oceľovú pergolu s mimoriadne dlhou životnosťou si totiž jednoducho zaobstaráte u nás. Trúfame si totiž povedať, že v našej ponuke ľahko nájdete pergolu, ktorá vám padne ako ušitá. Ako si môžeme byť takí istí? Vďaka nášmu unikátnemu konfigurátoru, v ktorom si svoju novú pergolu prispôsobíte úplne podľa svojho gusta. Nejde len o rozmery, ale aj o farebné prevedenie, obloženie či počet vyplnených stien. Problémom u nás nie je ani izolovaná strecha. Spoločne s prídavným kúrením potom v pergole počas chladnejších večerov ľahšie udržíte teplý vzduch.

Pergolami to ale u nás nekončí. Rovnakým spôsobom si u nás môžete vybrať praktickú montovanú garáž, prístrešok nielen na auto alebo záhradný domček.

medallion

Potrebujete poradiť?

Stále neviete aký prístrešok si vybrať? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku