arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Urobme si v tom poriadok: ako av čom sa od seba líšia drevená, murovaná a montovaná garáž?

Urobme si v tom poriadok: ako av čom sa od seba líšia drevená, murovaná a montovaná garáž?

Možno aj vás zlákala vidina vlastnej garáže. Vôbec sa nie je čomu diviť. Garáž je totiž všestranne užitočná stavba, ktorá vám zaistí pohodlie a pomôže výrazne ušetriť vaše vozidlo. Naozaj. Vďaka garážovaniu totiž auto nemusí v lete trpieť na ostrom slnku, ktoré rozhodne neprospieva laku. V zime potom garáž pomôže ušetriť chúlostivú batériu. Ďalším veľmi významným faktorom je bezpečnosť. Garážové auto je skrátka oveľa lepšie chránené pred nielen prírodnými, ale aj pred ľudskými živlami. V prípade, že ste sa rozhodli do garáže investovať, najskôr bude vašou prvou voľbou voľne stojaca garáž. S garážou, ktorá je súčasťou domu, je totiž potrebné počítať už pri jeho projektovaní. Viac o výhodách a nevýhodách oboch typov garáží si môžete prečítať v našom ďalšom článku.

Teraz sa na samostatné garáže pozrieme trochu podrobnejšie. Je pre vás lepšou voľbou drevená, murovaná alebo montovaná garáž? Práve na túto otázku si dnes zodpovieme.

Vzhľad a vlastnosti materiálov

Buďme k sebe úprimní, či už ste akokoľvek technicky založení, vzhľad nás skrátka zaujíma všetkých. Novú garáž nevynímajúc. Zvlášť v prípade, keď sa za ju chystáte minúť nemalé finančné prostriedky. Všetko má ale svoje za a proti.

Drevená garáž

Drevo je nenahraditeľný prírodný materiál, ktorý sa páči prakticky každému. Drevená garáž jednoducho na záhrade bude vyzerať dobre, štýlovo a záhradu zútulnia. Zvlášť potom, čo estetická duša vašej domácnosti parapety garáže ozdobia kvetináči a kvetinami. Stavba drevenej garáže je tiež pomerne jednoduchá. Vďaka ľahkej dostupnosti najrôznejších stavebníc je drevo skrátka populárne. Aj napriek niekoľkým jeho nevýhodám, na ktoré narazíme neskôr.

Príroda je pestrá, preto si môžete vybrať odtieň dreva, ktorý vám sedí najlepšie. Najdostupnejšie možnosti je samozrejme klasika v podobe smreka. Drevené garáži však následne môže dodať šmrnc lak v odtieni podľa vašej ľubovôle. Tým sa dostávame k najväčšej nevýhode drevených stavieb. Vždy je s nimi spojená údržba. Drevu budeme musieť každých pár rokov dopriať náter. Ideálne kvalitné. Inak hrozí, že kvalita tohto prírodného materiálu pôjde v priebehu rokov razantne dole. V dreve by sa mohli zabývať škodcami. Je tu aj ďalší faktor. Drevo je horľavé. Čo z toho pramení, všetci vieme. Buďte skrátka opatrní a zvážte obstaranie detektora dymu.

Murovaná garáž

Chcete postaviť garáž, pri ktorej budete mať istotu, že ju budú používať ešte vaši vnuci? Potom sú murované stavby pre vás. Ich hlavnou výhodou je predovšetkým mimoriadna odolnosť. Murovanú stavbu skrátka len tak niečo neskolí. Bude veľmi odolná voči nepriaznivému počasiu. Ako všade, aj tu ale platí, že kvalita celej stavby veľmi úzko súvisí s kvalitou jednotlivých komponentov. Inými slovami, ak budete šetriť, kde sa dá, nemusí byť ani murovaná garáž tak odolná.

Vďaka fasáde, všetkým mysliteľným odtieňom vonkajších omietok, obkladov a ďalších prvkov, môže vaša murovaná garáž vyzerať akokoľvek, ako si len vysnívate. Samostatnú murovanú garáž môžete jednoducho zladiť so štýlom domu, čím nenarušíte ráz záhrady. V prípade, že by ste svoju garáž mali radi vykurovanú, pri murovanej stavbe to vďaka výborným izolačným schopnostiam nebude problém. Môžete si tak v garáži vytvoriť aj dielňu, v ktorej budete dlhé zimné večery tráviť jedna radosť. Všetko má ale svoju cenu. V prípade murovanej garáže bude cena dosť vysoká. Myslite na solídne základy, pevné steny a odolnú strechu. To všetko bude niečo stáť. Murovaná garáž je preto cenovo najnáročnejšou možnosťou. Na jej stavbu si budete musieť veľmi pravdepodobne pozvať špecializovanú stavebnú firmu, čo sa opäť premietne do celkových nákladov. Jej realizácia sa tiež môže pretiahnuť.

Montovaná garáž

Čo ak sa vám nechce pravidelne natierať a kontrolovať drevená garáž, ale do stavby murovaného kolosu sa tiež príliš nehrniete? Existuje ešte jedna možnosť. Tou je plech. Respektívemontované plechové garáže. Niekedy hliníkové, inokedy oceľové, vždy však maximálne odolné a jednoduché na výstavbu. Jedným z materiálov používaných na stavbu plechových garáží je pozinkovaná oceľ. Ta je úplne bezúdržbová. O stavbu sa skutočne nebudeme musieť nijako starať. Nemusíte sa tiež báť toho, že by vám na záhrade vyrástla plechová búda. Kovový materiál je totiž možné taktiež omietnuť. Vďaka tomu môžete mať garáž, ktorá bude vyzerať ako murovaná, avšak jej stavba bude neporovnateľne jednoduchšia a aj lacnejšia. Montovaná garáž totiž na vašej záhrade môže vyrásť počas jedného dňa.

Trápiť vás nemusí ani nedostatočná variabilita. Svoju montovanú garáž si totiž môžete prispôsobiť do najmenších detailov. Samozrejmosťou je voľba veľkosti garáže alebo typu strechy. Ďalej si môžete zvoliť napríklad aj to, či bude vaša garáž zateplená. Vykurovanie tak nemusí byť len výsadou murovaných garáží. Úplne na vás je aj voľba farebných kombinácií. Problémom nie je ani garáž pre viac áut. Všetko z vyššie popísaného si môžete nadefinovať v našom konfigurátore.

Náročnosť stavby

Toto už sme si načrtli v predchádzajúcej kapitole. Najnáročnejší projekt rozhodne predstavuje murovaná garáž. Čaká vás budovanie základov, oneskorenia spojené so schnutím materiálu a ďalšími prípravami a potom pomerne pomalý proces výstavby samotnej garáže vrátane strechy. Na murovanú garáž si rozhodne vyčleňte niekoľko mesiacov. Nemálo času vám tiež zaberie, kým svoju záhradu uvediete do pôvodného stavu. Stavba murovanej garáže totiž najbližšie okolie dosť spustoší.

Stavba drevenej garáže bude o poznanie jednoduchšia. Predovšetkým, pokiaľ pôjdete cestou predpripravenej stavebnice. Vyberte si čo najkvalitnejšie. Garáž potom bude nielen stabilnejší, ale samotný proces stavby vám kvalitný materiál uľahčí. Sami najskôr dobre viete, ako vás dokáže rozhodiť nekvalitný nábytok so zle lícujúcimi dielmi a nezmyselným návodom. Presne tomuto sa u stavebnice garáže skúste vyhnúť. Na skompletizovanie stavebnice si privolajte pomocníkov. Rozhodne pôjde o prácu pre viac ľudí. Ak ste obzvlášť zručný majster, nemusíte sa spoliehať na stavebnicu. Jednotlivé diely si môžete naprojektovať, narezať a pripraviť sami. Tretím riešením je pozvanie špecializovanej firmy.

Montovaná plechová garáž dokáže rýchlosťou a náročnosťou stavby konkurovať dreveným konštrukciám. Kovová stavebnica totiž na záhrade môže vyrásť počas jedného dňa. Vo väčšine prípadov sa o jej kompletizáciu postará firma. Uistite sa len, že náklady na zostavenie sú už započítané v ponukovej cenovej kalkulácii. Mohli by ste tak predísť pomerne nepríjemnému prekvapeniu. Férová firma vám však vždy na rovinu oznámi celkovú cenu, teda vrátane nákladov na prácu pri zostavení garáže. Vďaka tomu sa skutočne nemusíte o nič starať. Školení pracovníci postavia garáž skôr ako stihnete prísť z práce.

Vplyv na životné prostredie

Medzi úplne legitímne požiadavky na vašu novú garáž môže patriť aj faktor udržateľnosti. Navyše je viac než pravdepodobné, že ekologické aspekty bude v budúcnosti stále výraznejšie reflektovať aj platná legislatíva. Preto si tri najčastejšie varianty pre stavbu samostatnej garáže rozoberieme aj z tohto hľadiska.

Milovníci prírody pravdepodobne siahnu po dreve. Ide totiž o nenahraditeľný, obnoviteľný a hlavne prírodný materiál s nezameniteľnou vôňou. Pokiaľ je jeho ťažba samozrejme udržateľná. Siahnite preto pokiaľ možno po lokálnom dreve.

Problém s ekologičnosťou ale môže vzniknúť v spojoch a pri následnom lakovaní. Vyberte si teda materiály, ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Dnes na trhu nie je problém zohnať laky a iné potrebné vybavenie vyrobené s ohľadom na prírodu. Garáž nalakovaná šetrným lakom bude tiež vľúdnejšia k svojmu bezprostrednému okoliu, ktoré obývajú rastliny a hmyz.

Ekologickým argumentom pre výstavbu murovanej garáže je jej dlhovekosť. Stavba, ktorá bude stáť po generácie znamená dôsledné využitie všetkých použitých materiálov, hoci všetky nemusia byť úplne ohľaduplné k prostrediu nás všetkých.

U montovaných stavieb potom môžeme pochváliť jednak ich odolnosť a tým aj dlhú životnosť materiálov, tak aj fakt, že veľkú časť takej garáže je možné recyklovať. To pri dreve teoreticky môžeme povedať tiež, v praxi ale skôr staré trámy skončia v peci než v novej konštrukcii. V tomto ohľade je teda montovaná kovová garáž nezameniteľná.

medallion

Potrebujete poradiť?

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku