arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Garáž alebo prístrešok?

Garážové státie prehľadne. Siahnete radšej po garáži alebo po prístrešku?

Premýšľate nad vybudovaním garážového státia? Rovno vám môžeme prezradiť, že ide jednoznačne o dobrý nápad. Garáž či prístrešok tiež v sebe skrýva veľký rad výhod. Niektoré z nich vás možno na prvý pohľad nenapadnú. Poďme si ich teda prejsť. Predovšetkým ide o vaše vlastné pohodlie. K vozidlu zaparkovanému v garáži máte ľahký prístup. Môžete k nemu totiž dôjsť takzvane suchou nohou. Prístrešok zase auto ochráni pred mnohými nepríjemnými vplyvmi.

Plnohodnotné garážové státie

Aj v prípade, že garáž nie je priamo pripojená k domu rozhodne jej obstaranie ľutovať nebudete. Garážované auto je totiž ušetrené nepriaznivým vplyvom počasia. A to celoročne. V zime vám garáž ušetrí dlhé a mrazivé minúty, ktoré by ste inak venovali ometaniu snehu a škrabaniu námrazy. Každé ráno jednoducho vyjdete s dokonale čistým vozidlom. Nejde ale len o nepríjemné zimné škrabanie auta. Vozidlu tiež prospieva, keď ho ušetríte prílišným výkyvom teplôt. Státie v treskúcich mrazoch nesvedčí predovšetkým batériu. Garážovaním vozidla môžete výrazne predĺžiť životnosť tejto citlivej automobilovej súčiastky. Šetrný prístup k batériám bude v nastupujúcej ére elektromobilov už len dôležitejší.

Nejde ale iba o zimu. Garážové státie oceníte aj v lete. Len si spomeňte, aké nepríjemné býva nasadanie do auta potom, čo hoci len pár desiatok minút stálo na rozpálenom slnku. Extrémne teploty navyše nesvedčia laku ani interiérovým plastom v aute. Garážované auto je z veľkej časti státia na ostrom slnku ušetrené. Lak a ďalšie náchylné komponenty tak zostanú mimo intenzívneho žiarenia. Vaše auto vďaka tomu môže aj po mnohých rokoch vyzerať stále ako nové. Nie nadarmo sú na trhu ojazdených vozidiel viac cenené tie, ktoré boli garážované.

Doteraz sme hovorili len o parkovaní auta. Garáž vám ale ponúkne oveľa viac. Pokiaľ si zaobstaráte dostatočne priestrannú garáž ako je napríklad garážové státie pre 2 autá, získate tiež praktický priestor na skladovanie množstva ďalších strojov, zariadení a náradia. Napríklad kosačky na trávu, snehové frézy, športového vybavenia alebo záhradného náčinia. Kúsok garáže sa môže tiež ľahko premeniť na pohodlnú dielňu, v ktorej sa vám bude výborne pracovať pokojne aj cez zimu. Garáž totiž môže byť aj zateplená. Prečítajte si v našom staršom článku, ako sa líši montovaná a klasická garáž.

Garážové státie ako prístrešok

Pod pojmom garážové státie si však nemusíte vždy predstavovať garáž. Garážové státie si totiž na záhrade môžeme vybudovať tak vo forme prístrešku na auto. Ide o ideálne riešenie v prípade, keď je pre vás stavba kompletnej garáže príliš nákladná, na pozemku už na ňu nezostalo miesto alebo sa vám do rozsiahlejšieho projektu skrátka nechce. Potom môžeme za formu garážového státia považovať práve prístrešok pre auto. Vonkajšie státie vám komfort porovnateľný s garážou samozrejme neprinesie, napriek tomu však ide o užitočnú stavbu. V zime vám opadne starosť s ometaním auta od snehových závejov. V lete potom lak vozidla ušetríte pred škodami spôsobenými ostrým slnkom.

Z čoho postaviť garážové státie?

Či už sa rozhodnete pre garážové státie vo forme prístrešku alebo kompletnej garáže, paleta materiálov, s ktorými môžete počítať, sa príliš nemení. Typicky totiž pôjde o drevo alebo kov ako napríklad hliník alebo pozinkovaná oceľ. V prípade plnohodnotnej garáže prichádza do úvahy aj murovaná stavba.

Tí najnáročnejší záujemcovia o garážové státie môžu siahnuť po murovanej garáži. Tu máte dve možnosti. Vybudovať si toto garážové státie svojpomoci alebo si pre túto úlohu najať stavebnú firmu. V oboch prípadoch si dajte záležať na kvalite vstupných materiálov. Chcete predsa, aby nákladná murovaná stavba vydržala čo najdlhšie.

Medzi voľby, pre ktoré sa rozhodne väčšina majiteľov záhrad patrí drevené garážové státie. Z prírodného materiálu ľahko postavíte ako garáž, tak aj prístrešok na auto. Drevené garážové státie môžete zaobstarať vo forme stavebnice, ktorú si ľahko zostavíte svojpomoci. Bez práce sa však garáž alebo prístrešok nezaobíde ani potom. Prírodný materiál bude totiž vždy vyžadovať starostlivosť. Drevený povrch vydrží v dobrej kondícii len v prípade, že sa oň budete príkladne starať. Ideálne raz za tri roky tak konštrukciu čaká náter.

Ďalšia možnosť ponúka kov. Kovové materiály sú pre stavby nielen garážových státí stále populárnejšie. Z časti je to spôsobené ich moderným a ľúbivým vzhľadom a z časti faktom, že sa jedná o úplne bezúdržbové stavby. Potom, čo kovový prístrešok alebo garáž postavíte, nebudete sa musieť o stavbu ďalej starať. A napriek tomu vydrží verne slúžiť pokojne po desiatky rokov. Pri kovových stavbách ale existujú nemalé rozdiely.

Cenovo najdostupnejším riešením je hliníkové garážové státie. Pri cene niekoľko tisíc korún však nemôžete čakať žiadne zázraky. V tejto cenovo relácii sa pohybujú stavby skôr pripomínajúce plechové búdy na náradie. Rozhodne nejde o stavbu, ktorá by sa pre vašu záhradu stala estetickým prínosom. Aby sme ho docielili, je potrebné porozhliadnuť sa o niekoľko tried vyššie. Špičku v tomto smere totiž predstavujú záhradné stavby z pozinkovanej ocele. Vysoko odolné a bezúdržbové konštrukcie nielen, že bezchybne splnia svoj praktický účel, ale aj oživia vašu záhradu. Je pritom jedno, či pôjde o montovanú garáž alebo o záhradný prístrešok na auto. U nás si vyberiete vždy.

Vyberte si u nás garážové státie presne podľa vašich predstáv

Pre praktickú garáž alebo štýlový prístrešok totiž nemusíte chodiť ďaleko. Stačí sa pozrieť do nášho konfigurátora. Tu už si jednoducho vyberiete stavbu presne podľa svojho gusta. Vyberiete si rozmery, typ dreveného obloženia alebo farbu fasády. Počujete správne. Naše montované garáže sú totiž opatrené omietkou, vďaka ktorej nikto nespozná, že nejde o murovanú stavbu. Garáž skrátka dokonale splynie s vašim domom alebo s inou stavbou. Problémom pre nás nie sú ani garážové státie pre dve autá, atypické uspôsobenia či zateplené stavby. V našej ponuke nájdete okrem státia na autá aj pergoly či záhradné domčeky. Skrátka všetko, čo potrebujete.

medallion

Potrebujete poradiť?

Stále si neviete rady s výberom? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku