arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Ohlásenie stavby pergoly alebo prístrešku

Kedy je potrebné riešiť ohlásenie stavby pergoly alebo prístrešku?

Záhradu bez pergoly alebo aspoň nejakého prístrešku na posedenie by sme na slovenských záhradách hľadali len ťažko. Každý z nás chce mať pri dome miesto na odpočinok alebo napríklad na posedenie s priateľmi. Na to je pergola výborná. A to či už sa rozhodnete pre pergolu z dreva, alebo ju vyriešite pomocou modernej kovovej konštrukcie. O pergolách už sme toho napokon popísali dosť. Prečítať môžete napríklad o tom, ako pergolu správne ukotviť, ako najlepšie vyriešiť jej zatienenie alebo aký materiál sa najlepšie hodí na podlahu.

Ešte pred samotnou realizáciou pergoly je ale potrebné ujasniť si, či o svojom zámere budete musieť informovať aj stavebný úrad. Risk, ktorý so sebou prináša čierna stavba, sa rozhodne nevypláca. Naopak. Včasné zistenie všetkých povinností a ich poctivé splnenie vám môže ušetriť množstvo nepríjemných problémov. Dnes si povieme viac o byrokratickom procese, ktorý môže sprevádzať stavba pergoly. Povolenie podobného záhradného projektu je obyčajne pomerne jednoduché. Môže sa ale skomplikovať.

Raz pre vždy si tiež urobíme poriadok v názvosloví. Stavebný zákon sa totiž na pergole a prístrešok pozerá trochu inak, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Zatiaľ čo stavba prístrešku povolenie v niektorých prípadoch vyžaduje, u pergoly sú pravidlá voľnejšie. Nie každý prístrešok je však podľa stavebného zákona pergola.


Základné pojmy

Ešte predtým je ale potrebné ujasniť si základné pojmy. Stavebné predpisy totiž vnímajú rozdiely medzi pergolou a prístreškom. Vo všeobecnej hovore o pergole spravidla hovoríme v prípade, keď máme na mysli záhradné posedenie, prípadne altánok. Prístrešok je potom typicky kryté parkovacie státie. Zákon sa ale na tieto pojmy pozerá inak.

Pergola: stavba, ktorej bežne hovoríme pergola, je z pohľadu českého stavebného zákona vlastne prístreškom. Aktuálna legislatíva určuje, rozdiel medzi pergolou a altánkom (prístreškom). Zákon totiž na túto stavbu môže pozerať trochu inak ako vy. Pergola je v reči paragrafov ľúbi ľahké konštrukcie určené ako podpora na rast popínavých rastlín, ktoré má vzdušné zastropenie. Pergola v tomto zmysle nie je považovaná za stavbu. Preto vás v prípade jej realizácie nečaká ani jedna cesta na stavebný úrad. Vzhľadom na to, že pergola, ako konštrukcia pre popínavé rastliny, nie je stavbou, zostaneme pri tomto článku pri vžitom názvosloví a ako pergolu budeme označovať záhradné posedenie.

Prístrešok: to, čo často označujeme, ako pergolu, slovenské legislatívne názvoslovie nazýva ako prístrešok (altánok). Teda konštrukcia, ktorá bude využívaná ako posedenie a je zastrešená. Do tejto kategórie patrí aj prístrešok na auto, altánok alebo zastrešená terasa. V tejto súvislosti je pergola stavba a tým pádom sa na ňu tiež vzťahujú rovnaké podmienky, ako napríklad pre garáž.

Ďalej tiež neuškodí ujasniť si niektoré z pojmov, ktoré na vás môže vychrliť úradníčka alebo úradník stavebného úradu. Vezmeme to od tých najzložitejších.

Stavebné povolenie – proces, ktorý je hlboko v našom podvedomí spojený s veľmi náročným a zdĺhavým hanrdkovaním s úradmi. Pretože sa však vládnuce garnitúry priebežne snažia drobným stavebníkom ich zámery skôr uľahčovať, so stavebným povolením sa dnes už v praxi príliš nestretnete. Povinnosť jeho obstarania sa totiž týka iba domov väčších ako 150 metrov štvorcových, zásadných rekonštrukcií alebo napríklad studní. Pergola stavebné povolenie v prevažnej väčšine prípadov nepotrebuje. Úplne rovnako na tom budú aj ostatné záhradné prístrešky.

Ohlásenie stavby – jednoduchšia forma stavebného povolenia. Tu už existuje slušná šanca, že sa s týmto procesom skutočne stretnete. Vyžadujú ho totiž stavby väčšie ako 25 metrov štvorcových, čo je len o trochu rozmernejšia garáž, alebo napríklad záhradný domček s prístreškom. Zostavenie prístrešku alebo stavba pergoly ohlásenie väčšinou nevyžaduje. Celkové rozmery totiž obvykle bývajú menšie.

Územný súhlas – súčasť stavebného povolenia alebo ohlásenia stavby. Jeho veľmi dôležitou súčasťou je získanie súhlasu majiteľov okolitých pozemkov s vašim stavebným zámerom. Napríklad keď sa chystáte postaviť garáž veľmi blízko hranice svojho pozemku. Pokiaľ niektorý zo susedov nebude ústretový, prichádza na rad o niečo zložitejšie územné rozhodnutie.

Územné rozhodnutie – tento úkon býva súčasťou procesu, ktorý vedie k vydaniu stavebného povolenia alebo súhlasu s ohlásením stavby. Rovnako ako územný súhlas. Rozhodnutie je však o niečo komplikovanejší proces a prichádza na rad v prípade, keď napríklad niektorý z majiteľov susedných pozemkov s vaším zámerom nesúhlasí. Do sporu tak musí vstúpiť stavebný úrad a po menších či väčších prieťažiach vydá územné rozhodnutie.

Územne plánovacie informácie – prvý krok, ktorý pred svoju stavbu odporúčame urobiť. Ide totiž o prvé stanovisko, na základe ktorého sa dozviete, ako formu povolenia alebo súhlasu bude úrad vyžadovať. Pre územnoplánovaciu informáciu odporúčame vyraziť ešte pred dokončením projektu. Stačí len základný nákres a informácie o stavbe a pozemku.

A ako je to teda so stavebným povolením na pergolu, ktorá bude slúžiť vonkajšiemu posedeniu alebo s prístreškom na auto?

Rovnako ako pri ostatných stavbách, aj tu je kľúčových niekoľko parametrov. Tým najdôležitejším je celková rozloha stavby do 25 metrov štvorcových. Ďalším veľmi dôležitým údajom je maximálna výška 5 metrov. Stavba by mala byť umiestnená 2 metre od hranice pozemku a nesmie byť určená na výkon podnikania, rovnako ako je skladovanie nebezpečných alebo horľavých látok.

V prípade, že všetky vyššie popísané body splníte, máme pre vás dobrú správu. Na stavebný úrad prakticky nemusíte chodiť. Nebudete totiž musieť riešiť ani ohlásenie stavby, ani zháňať územný súhlas. Akonáhle ale jeden z týchto parametrov porušíte, napríklad budete chcieť pergolu umiestniť bližšie k hranici pozemku, počítajte s nutnosťou obstarať si územný súhlas alebo územné rozhodnutie.


Ohlásenie stavby pergoly či prístrešku

Pergola, ktorej primárnym účelom nie je len konštrukcia na podporu popínavých rastlín, nemá žiadnu výnimku zo stavebného zákona. Vďaka tomu pre ňu platia rovnaké pravidlá ako napríklad pri stavbe garáže. Preto môže nastať situácia, kedy bude nutné absolvovať proces ohlásenia stavby pergoly.

Pergola bez ohlásenia stavby

Tiež tu platia pravidlá, ktoré mnoho majiteľov záhrad už dôverne pozná. V prípade, že hodláte postaviť pergolu, ktorej rozmery nepresiahnu 25 metrov štvorcových, s výškou sa vleziete do 5 metrov a stavbu umiestnite aspoň 2 metre od hranice pozemku, vôbec ohlásenie pergoly nemusíte riešiť. Bežnú pergolu si teda na záhrade môžete postaviť prakticky bez úradných prekážok.

Podmienky:

  • – rozmery do 25 metrov štvorcových
    – výška do 5 metrov
    – neslúži na účel podnikania
    – umiestnená viac ako 2 metre od hranice pozemku
  •  

Pergola s územným súhlasom alebo územným rozhodnutím

Najjednoduchšou cestou k novej pergole je dodržanie vyššie popísaných kritérií. Niekedy to ale skrátka nejde. Môže napríklad nastať situácia, keď stavbu potrebujete umiestniť bližšie ako ony dva metre od hranice pozemku. V tomto prípade je však veľmi pravdepodobné, že v rámci stavby zasiahnete svojou činnosťou aj na vedľajší pozemok. Preto sa stavba nielen pergoly blízko hranice pozemku neobíde bez súhlasu vášho suseda. Takéto povolenie na stavbu pergoly v úradnej reči znamená získanie územného súhlasu alebo územného rozhodnutia. Ešte pred cestou na stavebný úrad si teda ideálne zaobstarajte súhlas suseda so stavbou pergoly. Vzor takého dokumentu nájdete na internete. Majiteľ susedného pozemku ho ale môže udeliť napríklad aj do projektovej dokumentácie, z ktorej bude jasné, že sa s vaším zámerom zoznámil.

Podmienky:

Územný súhlas budete potrebovať v prípade stavby bližšie ako dva metre od hranice pozemku

Územný súhlas alebo rozhodnutie budete v praxi potrebovať najčastejšie na stavbu prístrešku, ktorý bude umiestnený na hranici pozemku. Typicky môže ísť o státie pre auto, ktoré umiestnite hneď za bránu. Aj keď stavebné povolenie na prístrešok nie je potrebné, s územným súhlasom v takom prípade bude nutné počítať. Povinnosť obstarania územného súhlasu/rozhodnutia platí v prípade nedodržania všetkých hlavných parametrov okrem zastavanej plochy.

Pergola s ohlásením stavby

Pokiaľ chystáte stavbu rozľahlejšej pergoly so zastavanou plochou väčšou ako 25 metrov štvorcových, neodíde sa okrem územného súhlasu/rozhodnutia, ani bez ohlásenia stavby. Stavba sa tým pádom zdrží. Tento druh povolenia na stavbu pergoly vybavíte obvykle v priebehu niekoľkých mesiacov.

Podmienky:

  • Zastavaná plocha je väčšia ako 25 metrov štvorcových

Pergola a stavebné povolenie

Stavebné povolenie na pergolu by ste museli vybavovať len v skutočne vzácnych prípadoch. Mohlo by ísť napríklad o obrovský prístrešok s pôdorysom väčším ako 150 metrov štvorcových. To je viac ako priemerný rodinný dom. Ak si teda kladiete otázku: “Potrebujem stavebné povolenie na pergolu?” Môžeme vás upokojiť. S najväčšou pravdepodobnosťou nie. Pergola bez stavebného povolenia je úplný štandard. Maximálne si vystačíte so zrýchleným procesom v podobe ohlásenia stavby.


Legalizácia pergoly

Každý z nás nemá to šťastie, že by bol expertom na stavebný zákon. Všetci ale vieme, že neznalosť právnych predpisov neospravedlňuje. V praxi preto môže nastať situácia, kedy majiteľ pozemku začal stavbu pergoly alebo prístrešku bez toho, aby si poriadne overil všetky svoje povinnosti. Stavba pergoly bez povolenia sa potom môže skomplikovať. V takom prípade rozhodne neodporúčame hrať mŕtveho chrobáka. Naopak, každá situácia má svoje riešenie, akokoľvek môže byť na prvý pohľad komplikované. Riskovať sa tu neoplatí. Stačí starostlivý úradník, alebo závistivý sused, a úrad vám môže nariadiť porovnanie čiernej stavby so zemou. Slovenský stavebný zákon ale našťastie myslí na legalizáciu stavby. Tá dovoľuje obstarať si všetky prípadné povolenia spätne. Aj keď ide o nepríjemný proces, ktorý sa môže skomplikovať, prevažná väčšina podobných žiadostí končí úspechom.


Jednoduchá pergola alebo prístrešok bez stavebného povolenia

Z väčšiny predchádzajúcich riadkov vyplýva jediné. Pergola, ani prístrešok na auto obvykle povolenie či ohlásenie stavby nevyžaduje. Do realizácie projektu sa teda môžete pustiť pokojne hneď. Ujasnite si ale ešte jednu dôležitú vec. Naozaj sa hodláte pustiť do stavby svojpomocne? Zdražujúci sa materiál s obmedzenou dostupnosťou, nečakané komplikácie, alebo príliš zložitá realizácia. Toto všetko vás pri stavbe pergoly alebo prístrešku na vlastné tričko môže stretnúť. Výhru nemusí predstavovať ani stavebnica z hobby marketu. Až do ich zostavenia totiž nemáte istotu, či ide o kvalitný kus s dobre lícujúcimi dielmi. Pergoly bez stavebného povolenia si môžete ľahko zaobstarať aj inou cestou.

Našťastie totiž existuje perfektné riešenie, ktoré vám ušetrí nesmierne množstvo času a námahy. Stačí si úplne bez starosti objednať pergolu alebo prístrešok podľa svojich predstáv, s dopravou a výstavbou na kľúč počas jedného dňa. V konfigurátore si jednoducho vyberiete všetky parametre svojej budúcej stavby vrátane rozmerov, farby či dekoračných prvkov ako je obloženie. My vám následne konštrukciu z kvalitnej pozinkovanej ocele privezieme a počas niekoľkých hodín zostavíme. Bez ťažkej techniky a teda bez zbytočného poškodenia okolitej záhrady. Váš nový prístrešok alebo pergola môže ihneď začať slúžiť. Vďaka použitiu vysoko odolného materiálu ide navyše o úplne bezúdržbovú stavbu.

medallion

Potrebujete poradiť?

Stále neviete aký prístrešok si vybrať? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku