arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Drevená pergola od A po Z

Drevená pergola od A po Z

Každý majiteľ pozemku určite potvrdí, že záhrada neprináša len chvíle plné pohody a relaxu, ale aj hromadu práce. Tej sa tu nájde dostatok počas celého roka. O to viac sú potom práve tie okamihy zaslúženého pokoja cennejšie. Každá záhrada by preto mala obsahovať aspoň malú “oázu pokoja“, kde si môžete kedykoľvek sadnúť s dobrou knihou, vypiť rannú kávu alebo večer pri grile posedieť s priateľmi. Len ťažko by ste za týmto účelom hľadali vhodnejšie miesto, ako je záhradná pergola. Praktická strecha vás v lete ochráni pred ostrým slnkom a poskytne ochranu pred náhlym dažďom. Počas chladných zimných večerov potom nie je problém vnútorný priestor v pergole vykúriť. Zaobstaranie vlastnej pergoly je teda prakticky na všetkých okolností vynikajúcim nápadom, ktorý rozhodne nebudete ľutovať.

Medzi najpopulárnejšie materiály v záhradách patrí bezpochyby drevo. Drevené záhradné pergoly a altány v tomto ohľade nie sú výnimkou. Drevo je tak logicky materiál, po ktorom majitelia záhrad pri stavaní či zaobstarávaní pergoly vsádzajú najviac. V dnešnom článku si o drevených pergolách povieme viac:

 • – Výhody a nevýhody drevených pergol
  – Ako si drevenú pergolu zaobstarať?
  Existuje lepšia alternatíva k drevenej pergole?
 •  

Výhody pergoly z dreva

Obľúbenosť dreva pramení predovšetkým z jeho dostupnosti. Ide o prírodný materiál, ktorého je všade okolo nás dostatok. Pravdepodobne by ste len ťažko hľadali človeka, ktorému by sa design drevených stavieb či doplnkov nepáčil. Drevo sa navyše radí medzi obnoviteľné zdroje, čo je obzvlášť v dnešnej dobe cenný argument. Za normálnych okolností drevo patrí medzi cenovo dostupné možnosti.

Na výber navyše máte z nepreberného množstva typov dreva. Môžete zvoliť klasický a pomerne lacný smrek, alebo svoju pergolu z dreva postaviť z niektorého z menej rozšírených stromov. Rovnako je úplne na vás, či pôjde o konštrukciu postavenú z trámov, alebo napríklad z guľatiny. Tým možnosti rozhodne nekončia. Naopak. Napríklad spojením s kovovými prvkami môže vzniknúť skutočne moderné drevené pergoly. Variabilita je skrátka značná. Pre drevenú pergolu hovorí aj širší výber možností počas stavby.

Drevenú pergolu si totiž môžete zaobstarať formou stavebnice, navrhnúť a vyrobiť si ju úplne sám a podľa svojho gusta, alebo na všetky práce najmú profesionálnu stavebnú firmu, ktorá sa o všetko okolo stavby postará. Konkrétne postupy stavby drevenej pergoly popíšeme v jednej z nasledujúcich kapitol.

Nevýhody drevené pergoly

Ako to už často býva, aj drevené stavby majú svoje proti. Pokiaľ chcete, aby bola vaša záhradná pergola drevená, musíte sa pripraviť na niekoľko nevýhod. Tým je predovšetkým charakter dreva, ako prírodného materiálu. Drevo totiž vyžaduje údržbu. V prípade, že sa pre stavbu drevenej pergoly rozhodnete, čaká vás jej pravidelné natieranie. Pokiaľ sú vám blízke princípy udržateľnosti, o ktorých bola reč o pár riadkov vyššie, rozhodne by ste mali voliť laky a nátery, ktoré sú ohľaduplné k životnému prostrediu a neobsahujú zbytočné chemikálie. Pokiaľ chcete mať prírodnú pergolu, bola by škoda opatriť ju následne náterom, ktorý prírode v bezprostrednom okolí stavby nesvedčí. Zle udržiavaná drevená stavba sa tiež môže stať domovom pre najrôznejšie plesne a huby. Boj s nimi potom nemusí byť jednoduchý. Keď ale o svoju pergolu budete starať dobre, vydrží vám dobre slúžiť dlhé desiatky rokov.

Ďalšia nevýhoda drevených stavieb je pomerne zásadná. Hoci ide o mimoriadne vzácnu udalosť, dôjsť k nej môže a treba byť pripravený. Reč je o nebezpečí požiaru. Predsa len treba myslieť na to, že podobné nešťastie môže nastať. Potom môže vzniknúť veľký problém. Ostatne práve preto by vo vašom dome nemal chýbať aspoň jeden 6-kilový hasiaci prístroj. Rozhodne sa tiež oplatí osadiť pergolu požiarnym hlásičom. Je jasné, že nie vždy budete v jeho počutí. Našťastie dnes nie je problém nájsť na trhu múdre požiarne hlásiče, ktoré jednoducho prepojíte s mobilnou aplikáciou. Drevené stavby je tiež možné osadiť takzvanými retardérmi horenia, ktoré postup ohňa spomalia. Rovnako existujú aj nehorľavé materiály, ktoré môžete aplikovať na drevený povrch. Najlepšou ochranou je ale vždy maximálna prevencia. Preto predovšetkým po grilovaní poriadne skontrolujte, že všetky uhlíky dohasli, v prípade fajčenia si dajte pozor na ohorky av chladnejších mesiacoch manipulujte opatrne s kúrením. Tým riziko požiaru zásadne eliminujete.

Ako postaviť drevenú pergolu

Ako sme už načrtli v predchádzajúcom odseku, najbežnejšie spôsoby obstarania, respektíve postavenia drevenej záhradnej pergoly, sú tri:

 1. Stavba pergoly svojpomoci
 2. Obstaranie stavebnice
 3. Najatie stavebnej firmy

Než sa pustíme do špecifík jednotlivých spôsobov stavby, musíme si zhrnúť základné veci, ktoré majú všetky spoločné. Tým je predovšetkým výber vhodného miesta na pergolu. Asi nie je potrebné rozsiahlo vysvetľovať, prečo je najľahšie postaviť si pergolu na rovnej ploche. Ideálnou podlahou je v prípade pergoly zámková dlažba. Vďaka nej môže podlaha pergoly plynule nadväzovať na chodníček, či príjazdovú cestu. Vydláždením všetkých týchto plôch naraz navyše pravdepodobne ušetríte.

Dřevěné trámy
Drevené trámy

Pergolu skrátka umiestnite tam, kde je to pre vás najvýhodnejšie. Napríklad priamo k stene domu alebo napríklad k záhradnému domčeku, ktorý môže slúžiť ako výborné miesto na prípadné uschovanie záhradného nábytku, náradia, vonkajšieho vykurovania alebo grilu. Nezabudnite tiež na svoje pohodlie. Pergola bezpodmienečne musí stáť tam, kde vám osobne bude najlepšie. Myslite na to, že buduje miesto zasvätené vlastnej relaxácii a príjemným chvíľam. Aby sa vaša pergola stala útulným miestom na odpočinok nezabudnite tiež na jej výzdobu. Zaobstarajte si príjemné osvetlenie v podobe lámp alebo sviečok, vankúšiky a deky pre chladnejšie večery. Tiež kvety v závesných kvetináčoch, ktoré budú pomocou samozavlažovania stále krásne, dodajú pergole tú správnu atmosféru na relaxáciu.

1. Stavba drevenej pergoly svojpomoci

Ak ste sami dostatočne zruční alebo okolo seba máte schopných a skúsených pomocníkov, nič vám nebráni pustiť sa do stavby po vlastnej osi. Naprojektovanie celej stavby však odporúčame iba veľmi skúseným domácim majstrom. Papier toho totiž znesie veľa. Prenesenie nakreslených častí vrátane presných rozmerov už ale také jednoduché byť nemusí. Pritom nie je nič horšie ako trám len o niečo málo kratšie ako v skutočnosti potrebujete. Oveľa schodnejšou cestou bude, stiahnutie plániku drevenej pergoly z internetu. Nejdete tu návody na najrôznejšie typy pergol, takže si určite vyberiete. Navyše budete mať istotu, že sa projekt môže aspoň na papieri oprieť o solídne základy. Skúste sa porozhliadnuť po návodoch, ktoré už iní domáci majstri využili. Potom môžete mať absolútnu istotu, že je s plánikom všetko v poriadku.

Výhodou stavby drevenej pergoly svojpomoci je predovšetkým vaša voľnosť. Budete úplne slobodní, čo sa prevedenia aj dizajnu týka. Výsledkom môže byť napríklad pergola z guľatiny alebo moderná drevená pergola v severskom štýle.

Teraz si popíšeme stavbu typickej drevenej pergoly s klasickým dizajnom:

 1. Umiestnenie – v prípade, že vás spoločne aj so stavbou pergoly čaká aj pokládka zámkovej dlažby, bude vašim prvým krokom odstránenie 15 až 20 centimetrov zeminy. Porozmýšľajte, či hlina v rámci záhrady nenájde využitie. Nemusíte pritom chodiť ďaleko. Násyp môžete priamo vedľa pergoly využiť na vybudovanie vyvýšenej skalky. Napríklad spoločne v rybníčkom. Jednoducho tak z „odpadového“ materiálu vytvoríte oázu pokoja.
 2. Vytýčenie – následne pripravenú plochu vykolíkujte. Uistíte sa tak, či sú rohy priestoru pre záhradnú pergolu v pravom uhle.
 3. Pätky – ďalej vás čaká vrt na usadenie pätiek. V prípade menších pergoly postačia štyri. Chybu ale rozhodne neurobíte, pokiaľ sa rozhodnete využiť celkom šesť a viac pätiek. Počítajte s tým, že kopať budete do hĺbky 70-90 centimetrov. Pätky sú obvykle vybetónované nad úroveň podlahy. Preto nasleduje príprava debnenia pre betón. Ďalším krokom je betonáž nosných pätiek. Potom, keď betón poriadne vyschne, môžete debnenie odstrániť.
 4. Podlaha – V tejto chvíli by ste mali vykonať pokládku zámkovej dlažby. Prípadne iného materiálu, ktorý ste pre stavbu pergoly zvolili. Môže to byť napríklad kamenná alebo drevená podlaha, prípadne keramická dlažba určená pre exteriéry.
 5. Stojny – prvým krokom samotnej stavby pergoly je upevnenie stĺpov do vopred pripravených a zabetónovaných pätiek.
 6. Väznica – nasleduje inštalácia väzníc. Ide o kratšie trámy, ktoré spájajú nosné stĺpy a veniec, ktorý je základom strechy. Z každého stĺpu budú vychádzať dve v uhle 45 stupňov.
 7. Veniec – ďalším krokom je práve inštalácia venca, ktorý prepojí nosné stĺpy. Pergola v tejto chvíli začína vyzerať k svetu.
 8. Krokvy – na túto konštrukciu budete následne inštalovať priečne krokvy, ktoré sa stanú nosným prvkom strešnej krytiny.

Vyššie sme si popísali všeobecný spôsob stavby drevenej pergoly. Ide o akýsi typický príklad, ako pergoly v záhradách obvykle vyzerajú. Vaša pergola ale môže byť opatrená sedlovou strechou, alebo byť pripojená priamo k domu. Tieto okolnosti samozrejme vyžadujú špecifický postup, ktorý je lepšie konzultovať s profesionálom alebo skúsenejším domácim majstrom.

2. Najpopulárnejšie drevená pergola: stavebnica

Nesmierne populárnou cestou na obstaranie pergoly je stavebnica. Tú môžete zakúpiť prakticky v akomkoľvek hobbymarkete. K dispozícii budete mať bezpochyby obrovské množstvo najrôznejších typov, prevedení a rozmerov, z ktorých si vyberie každý. V hobbymarkete si tiež môžete prezrieť hotové drevené pergoly do záhrady a podľa toho jednoducho vybrať tú najvhodnejšiu. Najlacnejšie drevené pergoly vo forme stavebnice zaobstaráte za čiastky okolo 10 tisíc korún. Cena drevenej pergoly samozrejme závisí od konkrétneho prevedenia.

Najväčšou pridanou hodnotou stavebnice sú samozrejme už pripravené trámy a ďalšie súčiastky. Nebudete sa teda musieť obávať toho, že by ste niektoré trámy pripravili zle. V prípade, že zvolíte kvalitnú stavebnicu, budete mať istotu, že do seba všetky segmenty krásne zapadnú. Fakt, že si niekto s prípravou dielov dal prácu sa však podpíše na cene drevenej pergoly. Stavebnica vás tak vyjde o niečo drahšie ako keby ste sa do stavby pustili úplne svojpomoci.

Myslite však na to, že pergola nie je komoda do spálne. Rozhodne nepôjde o prácu pre jedného človeka. Naopak, vyžaduje viac rúk, ktoré vedia, čo robia. Dodržujte všetky odporúčania výrobcu ohľadom požadovanej výbavy a počtu osôb. Razantne tým znížite šancu, že by mohlo dôjsť k nešťastnej udalosti.

Ďalšou nespornou výhodou podobných stavebníc, je návod, ktorý krok za krokom popíše, čo máte robiť, aby pergola na záhrade stála, ako má. Všeobecný postup však bude s najväčšou pravdepodobnosťou veľmi podobný tomu, ktorý sme si popísali o niekoľko odsekov vyššie.

3. Nechajte všetko na stavebnej firme

Samozrejme, že existuje aj riešenie pre všetkých, ktorí sa rezaním trámov, betónovania ani stavania konštrukcie nechcú zaoberať. V takom prípade máte vždy možnosť pozvať si na projekt odbornú stavebnú firmu, ktorá drevené altány a pergoly stavia profesionálne. Hlavná výhoda je zrejmá. Skutočne sa nebudete musieť prakticky o nič starať. Záhradná pergola vám vyrastie pred očami. Firma navyše postaví všetko, čo si budete priať. Problémom určite nebudú napríklad ani pergoly z guľatiny. To všetko za cenu vyšších finančných nákladov. Ľudská práca dnes nie je lacná a nevyhnutne sa musí prepísať aj do stavby záhradnej pergoly. Drevené konštrukcie samozrejme nie sú výnimkou.

Stavebnú firmu si ale nevyberajte primárne podľa ceny. Dôležitejšie by pre vás mali byť referencie a doterajšie skúsenosti. Myslite na to, že pergola bude na záhrade stáť mnoho rokov. Preto je veľmi dôležité, aby boli všetky práce vykonané čo najlepšie. Len tak sa vyhnete prípadným nepríjemnostiam, kedy sa nespoľahlivej firme budete snažiť vysvetliť, že takto ste si dobre odvedenú prácu skutočne nepredstavovali.

Existuje lepšie riešenie ako drevo?

Jednoznačne áno!

Drevo pri stavbe pergoly síce bezpochyby patrí medzi materiály, s ktorými neurobíte chybu. Možno ale neviete, že existuje materiál, ktorý ho prakticky vo všetkých ohľadoch prekonáva. Tým sú moderné kovové zliatiny. Neoceniteľnou výhodou záhradných pergol z pozinkovanej ocele je ich úplná bezúdžbovosť. Konštrukciu nie je potrebné natierať. Napriek tomu však nepodlieha korózii, plesniam alebo vnikaniu vlhkosti, ako je to pri iných materiáloch.

Montovaná pergola postavená u domu
Montovaná pergola na terase s napojením na dom

Nemusíte sa báť ani toho, že praktickosť pergoly ustúpi estetickej stránke. Kovové pergoly totiž patria medzi tie vôbec designovo najvydarenejšie. Sú veľmi moderné a nadčasové. Vďaka tomu vyzerajú perfektne pri nových aj starších stavbách. Vzhľad pergoly si navyše môžete prispôsobiť úplne podľa svojho gusta. Je len na vás aký zvolíte odtieň konštrukcie, rovnako ako voľba obloženia po stranách pergoly. Všetko vyššie menované si môžete jednoducho navoliť v našom prehľadnom konfigurátore pergol.

medallion

Potrebujete poradiť?

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku