arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Ako vyriešiť gril či krb do pergoly?

Ako vyriešiť gril či krb do pergoly?

Tiež si nielen v lete užívate posedávanie v pergole? Čo ale keď sa večer trochu ochladí? Pokiaľ záhradný prístrešok nie je vybavený zdrojom tepla, začne byť chladno a nezostáva než sa presunúť domov. To je trochu škoda. Vykurovaná pergola vám totiž môže vonkajšiu sezónu predĺžiť až o niekoľko týždňov. A posedávanie vonku k letu patrí rovnako ako grilovanie. Dnes si povieme, aké existujú možnosti. Kedy budete odkázaní na gril do pergoly a kedy naopak môžete premýšľať na krbom?

Ak máte pri dome či na záhrade modernú bioklimatickú pergolu z kovu alebo iba jednoduchú drevenú konštrukciu, najskôr vám nezostáva nič iné ako do pergoly zaobstarať samostatný gril. Grilov do pergoly existuje celý rad. Niekto nedá dopustiť na plynové grily, ktoré sú veľmi pohodlné, jednoducho sa obsluhujú ak jedlu sú pripravené prakticky hneď. Iní ale zase namietajú, že z plynu nikdy mäso či zelenina nebude chutiť tak, ako z ohňa. A preto negrilujú inak ako postarom na drevenom uhlí. Tento spor môžeme dnes nechať stranu. Nech si každý zvolí, čo je mu srdcu bližšie. Obe skupiny rozhodne majú na trhu z čoho vyberať.

Jedno je ale isté. Pergola s grilom je rozhodne veselším miestom ako bez neho. Gril pod pergolu prináša určité riziko v podobe zafajčenia stĺpov či konštrukcie pergoly. Nejde ale o nič, čo by nevyriešilo včasné a pravidelné vyčistenie. Pri častom používaní krbu bude plný sadzí, a tak pri čistení používajte rukavice, nech nevyzeráte ako kominár. Lepšie ale bude grilovať v určitej vzdialenosti od konštrukcie. Obzvlášť to samozrejme platí pre tie drevené. Tento fakt snáď nie je potrebné viac vysvetľovať. Opatrnosti skrátka nie je nikdy dosť.


Kedy môžem uvažovať nad pergolou s krbom?

Čo ak sa ale s grilom neuspokojíte a radšej by ste mali vonku celý krb? Samozrejme je to možné. Ide ale prirodzene o náročnejší projekt ako postavenie samostatného grilu do pergoly. Svoje výhody ale záhradná pergola s krbom určite má. Bude totiž zlúčiť aj ako veľmi účinné a spoľahlivé vykurovanie. Nemusíte tak riešiť ďalšie zdroje tepla. Popri otvorenom ohni sa vám bude príjemne sedieť ešte dlho potom, čo zapadne slnko.

Pergola s krbom pravdepodobne bude drevená alebo murovaná. Do modernej a minimalistickej konštrukcie bioklimatické pergoly krb príliš nezapadá. Kachle či krby sú pre tieto moderné stavby až príliš robustné.

V prípade drevených pergol bude zrejme lepším riešením zveriť úlohu profesionálom. Je totiž nutné vyriešiť predovšetkým komín. Chcete predsa, aby bola stavba bezpečná a vydržala s vami dlho. Preto sa možno oplatí investovať a nechať si poradiť od skúsenejších. Obľúbeným riešením pre drevenú pergolu je vstavanie kamenného krbu. Ostatne, príliš širokú paletu materiálov, z ktorých by ste pri stavbe mohli voliť, nenájdete. Ide o kameň, prípadne tehly alebo ďalšie žiaruvzdorné materiály. Výsledok ale bude vyzerať prakticky vždy výborne. Napríklad tehlový krb sa stane ozdobou a zároveň aj dominantou každej pergoly.

Cihlový krb
Tehlový krb

Stavba krbu otvára široké možnosti. Napríklad môžete mať vonkajší krb s udiarňou. Do pergoly, tak pribudne nielen vykurovanie, gril, ale aj udiareň. Jediným limitom je skrátka priestor a vaša fantázia. Obľúbený je napríklad rohový krb do pergoly, kedy môžete jeho strany využiť na vybudovanie prístreškov na drevo, ktoré tu dobre vyschne a budete ho mať vždy po ruke. Taktiež môže veľký krb poskytnúť rozsiahle odkladacie plochy.


Samostatný krb stačí len napojiť na komín

A keď sa vám práve nechce do stavby honosného kamenného grilu, existuje aj oveľa jednoduchšie riešenie ako stavba pergoly s krbom. Napríklad samostatný vonkajší krb do pergoly. Obvykle sú vyrobené z liatiny a svojim vzhľadom pripomínajú kachle. Jediné, na čo musíte pamätať, že pripojenie krbu na komín. Inak už je všetko pripravené bez potreby väčších stavebných úprav. Vonkajšie krby do pergoly zaobstaráte už za čiastky rádovo niekoľko tisíc korún. Ide tak o násobne lacnejšie riešenie.

Či už sa rozhodnete pre akýkoľvek gril či krb do pergoly, nebudete ľutovať. K pravému letu skrátka grilovanie a dlhé vysedávanie vonku jednoducho patrí.

medallion

Potrebujete poradiť?

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku