arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Drevená pergola, praktická ozdoba záhrady

Drevená pergola, praktická ozdoba záhrady

Každý, kto vlastní záhradu, veľmi dobre vie, že káva alebo čaj chutí najlepšie na čerstvom vzduchu tesne za vlastným prahom. Vždy to ale také idylické byť nemusí. V sparnom lete to priamo na slniečku niekedy jednoducho nejde. O daždi nehovoriac. Práve preto si mnoho z nás buduje záhradné pergoly. Vyzerajú pekne a navyše plnia aj praktický účel. Pobyt na záhrade je vďaka nim oveľa príjemnejší. V dnešnom článku si bližšie priblížime špecifiká asi najobľúbenejšieho typu tohto vonkajšieho stavania – drevené altány a pergoly.

Starostlivosť o drevenú pergolu

Pokiaľ je záhradná pergola drevená, ide samozrejme o veľmi estetickú záležitosť. Úplne bez starosti sa ale nezaobíde:

  1. Predovšetkým novo postavenú pergolu je nutné čo najskôr po postavení opatriť základným ochranným náterom.
  2. Ten by sme navyše mali každých niekoľko rokov obnovovať.
  3. Povrch pergoly musí byť pred nanesením úplne čistý a suchý.
  4. Pri snímaní starého náteru odporúčame povrch dreva zbrúsiť.
  5. Potom môžeme pristúpiť k náteru pergoly z dreva. Na trhu dnes existuje nespočetné množstvo najrôznejších náterov určených na vonkajšie použitie, konkrétne teda pre drevené záhradné pergoly a altány. Asi netreba príliš zdôrazňovať, že cena nie je vždy ten najlepší rozhodujúci faktor. Aspoň by teda nemal byť hlavný. Pamätajte na to, že náter bude záhradnú stavbu chrániť niekoľko rokov. Iste nechcete, aby vaša drevená pergola vyzerala po jednej sezóne zašle.
  6. Kvalitný náter by mal vydržať minimálne 3 roky. Pokojne ale aj 5 a viac.
  7. Záhradné pergoly drevené sú krásne, ale skrátka vyžadujú aspoň základnú údržbu.

Cena drevenej pergoly

Drevené altány a pergoly môžu stáť doslova pár korún, ale aj stotisíc. Všetko samozrejme záleží na okolnostiach. Vália sa vám na záhrade hromady pekného dreva? Potom si najskôr zvládnete drevenú pergolu postaviť svojpomoci z vlastného materiálu a náklady budú minimálne. Najlacnejšie drevené pergoly sú totiž samozrejme tie, ktoré si maximálnou mierou postavíme sami.

Väčšina z nás ale také šťastie, že by materiál na stavbu pergoly našla na vlastnej záhrade, pravdepodobne nemá. A tak nás čaká cesta za predajcom. Aj tu existuje niekoľko možností.

Pokiaľ chcete zahranie pergolu, ale zároveň vynaložiť čo najmenšie úsilie, je riešením hotová pergola. Hotové drevené pergoly majú stavebné firmy bežne vo svojej ponuke. Samozrejme, nejde o najlacnejšiu možnosť, je však najjednoduchšia a doslova bez námahy.

Určitý kompromis predstavujú stavebnice. Výsledkom je opäť krásna nová drevená pergola. Stavebnica zvládne postaviť každý. Diely sú totiž už sú vopred pripravené a stačí ich len zložiť podľa návodu.


Moderné drevené pergoly – nebojte sa vyniknúť

Základným pravidlom na to, aby drevená pergola pekne vyzerala, je samozrejme to, aby ladila so stavbou. Presnejšie teda domom. Nebojte sa ale trochu experimentovať. Napríklad pergola z guľatiny sa môže stať skutočným klenotom vašej záhrady. Pergoly z guľatiny sú cenovo drahšie, avšak svojim vzhľadom pomôžu dodať záhrade rustikálnejší ráz.

S drevenou pergolou skrátka nešliapnete vedľa. Je ale potrebné pamätať na to, že nejde o najlacnejšie možnosti a vyžaduje si určitú údržbu.

Ako alternatívu k dreveným pergolám ponúkame bezúdržbové a veľmi moderné montované prístrešky. Tie sa hodia najmä k modernému štýlu bývania.

medallion

Potrebujete poradiť?

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku