arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Má zmysel kupovať si betónovú garáž?

Má zmysel kupovať si betónovú garáž?

Ak ste sa dostali k tomuto článku, najskôr sa aj vy obzeráte po novej garáži. Či už ju hodláte postaviť doma, alebo na chalupe, rozhodne nešliapnete vedľa. Garáž vám totiž jednoducho poskytne nenahraditeľný priestor na uskladnenie všetko možného. Svoje miesto tu môže nájsť vybavenie záhrady alebo napríklad športové náčinie. Primárne ale samozrejme vždy pôjde o krytý priestor na parkovanie auta. V garáži bude doslova ako v bavlnke. Stačí si len uvedomiť, aké faktory a živly našim vozidlám najviac škodia. Ide predovšetkým o mráz, priame slnko a niekoľkokrát do roka aj prívalové dažde či dokonca krúpy. Najspoľahlivejšiu ochranu pred všetkými týmito vplyvmi poskytne vozidlu iba garáž. V zime predĺžite životnosť batérie av lete ušetríte lak karosérie od tých najostrejších lúčov.

O garážach všetkého druhu sme tu už hovorili niekoľkokrát. Rozoberali sme si napríklad, či sa garáž oplatí pripájať k domu, alebo ju radšej postaviť samostatne. Rovnako sme si detailne rozoberali, z čoho garáž postaviť. Vysvetlili sme si tiež rozdiely medzi mobilnou a klasickou garážou a jasno už máme aj v tom, akú podlahu v garáži zvoliť.

Dnes sa pozrieme na trochu netradičný typ garáže, ktorý začína pomaly dobývať české záhrady. Má svoje výhody aj nevýhody, ktoré treba vysvetliť a zasadiť do kontextu. Reč je o betónovej garáži. Ako sa jej vlastnosti líšia od montovaných či murovaných garáží? Presne a toto si v dnešnom článku odpovieme.

Čo je to betónová garáž a aké sú jej výhody?

Betónová garáž patrí medzi montované stavby, ktoré skupina skúsených remeselníkov postaví na vašej záhrade počas jedného dňa. Toto má betónová garáž spoločné s garážami s pozinkovanej ocele. Ide o stavbu z prefabrikovaných panelov. Ide teda o veľmi pevnú a odolnú stavbu. Betónová garáž platí za výbornú a prakticky plnohodnotnú alternatívu k murovanej garáži, ktorej stavba je časovo aj finančne veľmi náročná. Zároveň však ide o stavbu, ktorá svojmu záujemcovi ponúka obdobnú úroveň flexibility. Môžete si totiž vybrať, či betónovú garáž postavíte v záhrade samostatne alebo ju pripojíte k domu. Nespornou výhodou tohto riešenia je možnosť prejsť z obytného priestoru až k autu suchou nohou. Prístavba murovanej garáže k domu je zároveň neúmerne náročná. Pri betónovej alternatíve to môže byť o niečo jednoduchšie.

Rovnako tak je možné nechať si na záhrade postaviť z betónu rovno dvojgaráž. Problémom nie sú ani zložitejšie alebo atypické varianty prispôsobenia garáže, zapustenie konštrukcie do svahu alebo stavba poschodovej betónovej garáže. Že ide o skutočnú alternatívu murovanej garáže dokazuje fakt, že aj betónovú garáž môžete opatriť fasádou a zasadiť do ich stien garážové okná. Rovnako ako pri murovaných konštrukciách, aj tu platí, že betónová, niekedy nazývaná aj panelová garáž, vyžaduje len minimálnu údržbu. Predovšetkým z estetického hľadiska bude vhodné omietku čas od času opatriť novým náterom. Inak pôjde o stavbu, ktorá bez väčšej pozornosti vydrží slúžiť pokojne po desiatky rokov. Kvalitné betónové garáže navyše disponujú aj základnou hydroizoláciou.

Nevýhody betónovej garáže

Len máločo je dokonalé. O betónových garážach to samozrejme platí tiež. Preto je potrebné pripraviť sa na niekoľko nepríjemností a kompromisov, ktoré tento typ garáže sprevádzajú. Betón patrí medzi veľmi ťažké stavebné materiály. S tým súvisí aj pomerne komplikovaná preprava jednotlivých prefabrikovaných dielov. Manipulácia s nimi vyžaduje prítomnosť žeriava. Kvalitná stavebná spoločnosť sa však o všetky tieto okolnosti postará sama. Kvôli veľkosti jednotlivých panelov je však nutné dopravu v každom prípade dobre naplánovať. Výnimočne sa môže stať, že rozmerné panely k vám firma, napríklad kvôli nízkemu podjazdu, vôbec nezvládne doručiť. Vždy sa teda informujte, či bude doprava komponentov betónovej garáže na vašu záhradu možná.

Čo už vás ale ovplyvniť môže, je prítomnosť ťažkej techniky priamo v mieste stavby. Musíte teda počítať s tým, že mnohotonové stroje môžu poničiť okolie garáže. Všetky terénne úpravy, zakladanie alebo údržbu okrasnej záhrady si teda naplánujte až po stavbe garáže. A postihnuté môže byť pomerne široké okolie. Manipulácia s betónovými panelmi je totiž pomerne náročná na priestor. Vyčleňte remeselníkom dostatočný priestor a počítajte s možnými škodami.

Faktom je tiež obmedzená variabilita jednotlivých dielov. Tie sa vyrábajú iba v určitých rozmeroch a prevedeniach. Preto je potrebné vyberať z toho, čo budete mať k dispozícii. Prakticky všetky prefabrikáty potom majú spoločnú výšku. Pokiaľ teda v tomto ohľade máte špecifické požiadavky, budete vhodnú betónovú garáž hľadať len ťažko. Ďalším faktorom, ktorý môže voľbu betónovej garáže trochu znepríjemniť, je potenciálna príprava jej zateplenia. Izolácia betónovej garáže je možná. Zateplenie sa však vykonáva dodatočne a pokiaľ sa preň rozhodnete, môžete prísť až o 20 percent úžitkovej plochy.

Betónová vs. murovaná garáž

Už sme tu niekoľkokrát spomenuli, že betónová garáž ponúka zaujímavú alternatívu voči murovaným garážam. Majú totiž mnoho spoločného. Aké sú ale rozdiely. Predovšetkým ide o spôsob vykonania stavby, s ktorým nevyhnutne súvisí jej náročnosť. Zatiaľ čo murovanú garáž budete budovať tehlu po tehle, čo môže trvať mesiace, betónovú garáž zvládne tím pracovníkov zostaviť z predpripravených dielcov pokojne za jeden deň. Ako už sme si ale povedali, ide o pomerne náročnú aktivitu, ktorú musia vykonať profesionáli a nezaobíde sa bez ťažkej techniky. Naopak murovanú garáž môžete stavať svojpomoci vlastným tempom a bez nijak zvlášť sofistikovaných strojov.
Obe stavby budú mať omietku. Murovanú garáž však ľahšie zateplíte.

Zásadným faktorom, ktorý hrá v prospech betónovej garáže, sú základy. Pri murovaných garážach sa bez stabilných základov príliš nezaobídete. U betónovej garáže je to jednoduchšie. To je tiež hlavný dôvod, prečo je murovaná garáž v konečnom dôsledku finančne náročnejšia. Betónové garáže sa usadzujú na dva základové pásy, ktorých realizácia je jednoduchšia ako v prípade základovej dosky. Ich prípravu môžete zvládnuť svojpomoci alebo si stavbu nechať vyhotoviť na kľúč od základov až po strechu.

Betónová vs. montovaná garáž

A ako si betónová garáž vedie v porovnaní s montovanou garážou z pozinkovanej ocele? V oboch prípadoch ide o stavby, ktoré môžu byť skompletizované počas jedného dňa. Montovaná garáž z kovu je však o poznanie jednoduchšia na realizáciu. Montáž nevyžaduje prítomnosť ťažkej techniky a panely na jej zostavenie bez problému dopravíte všade, kde je potreba. Montovaná garáž je oproti betónovej lepšie pripravená na zateplenie. Obe konštrukcie môžete omietnuť a sú bezchybne bezúdržbové. Oceľové garáže disponujú väčšou variabilitou a ich rozmery je možné viac špecifikovať. Naopak oceľovú garáž nepostavíte na poschodie a príliš vhodná nebude ani na stavbu vo svažitejšom teréne.

Kde si garáž vybrať?

Až už ste si vybrali montovanú garáž z pozinkovanej ocele, alebo skôr preferujete betónový skelet, radi si stavbu vašej novej garáže vezmeme na tričko. My za vás totiž realizáciu nového státia pre autá, či už z betónu alebo z omietnutej ocele, radi zariadime. Stačí si pozrieť našu ponuku. Pozrite sa na naše betónové garáže, alebo si rovno do posledného detailu vyšpecifikujte novú montovanú garáž z pozinkovanej ocele. Rozmery, typ strechy, farba omietky alebo zateplenie je len na vás.

 

medallion

Potrebujete poradiť?

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku