arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Ako sa vyznať v jednotlivých typoch garáží?

Ako sa vyznať v jednotlivých typoch garáží?

Ak ste sa začali zaujímať o obstaranie garáže, možno teraz z toho všetkého máte v hlave trochu zmätok. Na trhu totiž existuje nepreberné možností. Od tých najzákladnejších, až po najrôznejšie luxusné prevedenie. Najdôležitejšie je samozrejme správne si špecifikovať, čo od svojej novej garáže vlastne očakávame. Môže totiž ísť o oveľa viac než len o priestor na parkovanie auta. O tom všetkom si v tomto článku povieme, aby ste ohľadne garáže mali konečne jasno.

V článku sa dozviete:

 • – Aké sú výhody garáže
 • – Garáž vs. prístrešok
 • – Kedy garáž stavať samostatne a kedy ju pripojiť k domu?
 • – Typy garáží
  1. Kovová garáž
   Drevená garáž
   Betónová garáž
   Murovaná garáž
   Mobilné a prenosné garáže
 • – Garáž nielen na auto

Aké sú výhody garáže

Najprv je potrebné povedať si, prečo je vlastne obstaranie garáže dobrým nápadom. Neznalý by totiž mohol pomerne rýchlo nadobudnúť dojem, že stavanie takto veľkolepého a úplne krytého parkovacieho miesta len pre auto je tak trochu zbytočné. Nenechajte sa ale zmiasť. S garážou totiž prichádza veľké množstvo výhod, ktoré na prvý pohľad nemusia byť úplne zrejmé. Predovšetkým ide o to, že svoje auto, ktorého hodnotu určite chcete udržať čo najvyššie, efektívne chránite pred nepriaznivými vplyvmi, ktoré by ho mohli poškodiť. To ako v zime, tak aj v lete. Auto je totiž ušetrené značným výkyvom teplôt, ktoré technike nikdy neprospievajú. V zime predĺžite predovšetkým životnosť batérie av lete potom ochránite lak pred ostrým slnkom. Auto tak môže aj po rokoch vyzerať ako nové. Toto je presne dôvod, prečo sú garážované autá na trhu s ojazdenými vozidlami cenené lepšie.

Nejde ale len o kondíciu auta. Zásadným faktorom v prospech obstarania garáže je totiž aj vaše vlastné pohodlie. V prípade, že je garáž pripojená priamo k domu, môžete k autu za každého počasia prísť suchou nohou. Aj keď máte garáž umiestnenú mimo domu, budete v zime ušetrení dlhým a mrazivým minútam, ktoré sú spojené s nepríjemným škrabaním námrazy a ometaním snehu. V lete zase nebudete usadiť do rozpáleného auta. Skrátka akonáhle raz zakúsite komfort garáže, už nebudete chcieť parkovať inde.

Pre poslednú váhavku máme ešte jednu výhodu. Garáž totiž nie je len o priestore na vozidlo. Zmestí sa tu oveľa viac. Vďaka garáži získate ideálny priestor na skladovanie športového náčinia, záhradných strojov, náradia a mnoho ďalšieho. Len sa uistite, aby vaša garáž bola dostatočne priestranná. Bola by škoda pustiť sa do projektu, aby ste na konci zistili, že sa do novej garáže len ťažko zmestí vaše auto. Myslite na to, aby ste v garáži mali dostatočný priestor na uskladnenie všetkého ostatného. Verte, že úložný priestor v garáži budete čoskoro považovať za neoceniteľný. Kutili všetkého druhu si potom kúsok garáže môžu premeniť na dielňu alebo garáž využiť na parkovanie svojej motorky. V garáži si môžete urobiť aj svoj chlapský kútik a vyzdobiť si ho moto-ceduľami alebo napríklad fotoobrazom z vašej motodovolenky.

 

Nemusíte sa ani báť toho, že by vás stavba garáže finančne zodrala z kože. Samozrejme, že existujú aj nákladnejšie prevedenia. Svoju garáž ale nemusíte hneď stavať z tehál. Možností je na trhu oveľa viac. Napríklad lacné montované garáže ponúka riešenie, ktoré sa zmestí do finančných možností prakticky každého.


Garáž vs. prístrešok

Možno vás tiež napadlo, či by rolu garáže nemohol zastať aj cenovo oveľa dostupnejší prístrešok. Samozrejme, že mohol. Musíte sa však zmieriť s mnohými kompromismi. Jediné, čo s prístreškom získate, je strecha, ktorá auto uchráni pred niektorými vplyvmi počasia. To rozhodne nie je nič zlé. Vždy ide ale v porovnaní s garážou o kompromisné riešenie. Garážový prístrešok vám napríklad v zime ušetrí ometanie auta, ale batériu nijako nepomôže. Auto bude skrátka stáť stále vonku. Rovnako ako sú pri prístrešku dosť obmedzené možnosti skladovania ďalších strojov a náradia. Počas leta určite môžete pod prístrešok na pár hodín alebo možno cez noc zaparkovať napríklad motorku alebo kosačku. Rozhodne ale nepôjde o vhodné miesto na ich zimovanie. Aby sme prístrešok len nehanili, je pravda, že sa vám do neho bude v porovnaní s garážou pohodlnejšie zachádzať. Garážové prístrešky sú tiež prakticky vo všetkých prípadoch podstatne lacnejšie.

Ak si stále nie ste istí, či sa rozhodnúť pre garáž alebo prístrešok, možno by stálo zamyslieť sa nad možnosťou obstarania garáže s prístreškom. Získate tak plnohodnotnú garáž a zároveň aj striešku, pod ktorou môžete rýchlo a pohodlne zaparkovať auto alebo tu schovať všetko potrebné. Ide o skvelé riešenie pre rodiny, ktoré vlastnia viac ako jedno auto. Pokiaľ samozrejme rovno neuvažujete o obstaraní garáže pre 2 autá.


Stavať garáž samostatne alebo ju pripojiť k domu?

Tiež otázka, kde záhradná garáž vlastne postaviť je veľmi dôležitá. V prípade, že dom ešte len plánujete, nie je nič jednoduchšie ako do projektu staviť aj garáž, ktorá bude súčasťou domu. Medzi autom a obytnou časťou potom môžete prechádzať pohodlne suchou nohou. Pokiaľ už váš dom stojí, bola by prístavba murovanej garáže neúmerne náročná. Pomerne ľahké pripojenie k domu však ponúka čoraz modernejšie betónové garáže.

Montovaná garáž s omítkou u domu
Montovaná garáž pri dome

V ostatných prípadoch však väčší zmysel dáva samostatná garáž. Vyjde vás lacnejšie a bude to oveľa jednoduchšie. Aj pokiaľ práve staviate novostavbu s napätejším rozpočtom, môžete garáž z projektu vypustiť a ušetriť nemalé peniaze. Garáž nebude problém na záhrade kedykoľvek dostaviť. Umiestnenie garáže sme sa podrobnejšie venovali v tomto článku.


Typy garáží, alebo z čoho garáž postaviť

Teraz už poďme k tomu hlavnému. Z čoho garáž vlastne postaviť? Bude to drevo, kov ako napríklad hliník alebo oceľ alebo tehly? A nie je pre vás dostačujúcim riešením prenosná garáž, ktorú môžete kedykoľvek zbaliť a previezť nové miesto? Pre každého môže byť to pravé riešenie trochu iné. Urobme si teda v typoch garáží poriadok.

Kovové garáže

Kovové garáže sú stále príliš všeobecný pojem. Pod toto označenie totiž môžeme schovať jednoduché plechové garáže, rovnako ako pozinkované garáže z ocele. Základnú vlastnosť však majú prakticky všetky kovové garáže totožnú. Ide totiž o bezúdržbovú a veľmi odolnú stavbu. Aj keď je pravda, že aj tu hrá výraznú rolu povrchová úprava a kvalita materiálov. Aj kovovú garáž je teda potrebné vyberať veľmi pozorne. Do definície pre prefabrikovanú garáž z kovu sa totiž schovajú ako najlacnejšie plechové garáže, tak aj luxusné garáže s omietkou, ktoré nerozoznáte od murovaných.

• Montovaná plechová garáž

Názov plechová garáž v nás môže na prvý pohľad evokovať, že ide o niečo nevzhľadné, čo vzniklo zo zvyškov, ktoré sme pozbierali na záhrade a zmontovali dohromady. To je ale vlastne trochu zavádzajúce. Plechové garáže sú totiž na trhu vcelku bežné. Ide o jedno z cenovo dostupnejšie riešenie, ktoré vyhovie požiadavkám mnohých záujemcov o garáž. Vo väčšine prípadov sú menšieho rozmeru. Nemôžete teda počítať s tým, že by ste v garáží okrem auta skladovali aj množstvo ďalších náčiní, strojov a zariadení. Je tiež potrebné pamätať na to, že lacné plechové garáže nepatria medzi esteticky najatraktívnejšie možnosti. U mnohých výrobcov sa totiž stretneme skutočne len s hranatou plechovou stavbou, ktorá je tu len na to, aby splnila svoj účel. Prílišnú pridanú hodnotu tu očakávať nemožno. Ide skrátka o veľmi základné riešenie. Niektorí výrobcovia skrášľujú svoje plechové garáže imitáciou dreva. Ich vzhľad je už na posúdení každého z nás.

Výhodou hotovej garáže z plechu je blesková výstavba. V podstate stačí spojiť jednotlivé segmenty. Veľakrát nebudete musieť riešiť ani ukotvenie montovanej plechovej garáže alebo betónovanie podlahy. Plechovú garáž jednoducho postavíte ideálne na zámkovú dlažbu. Lacné garáže z plechu zaobstaráte za čiastky okolo 20 tisíc korún. Majte však na pamäti, že v tejto cenovej relácii narazíte iba na základné modely. Lacná plechová garáž napríklad nebude zateplená a nebude možné si ju omietnuť.

• Hliníková garáž

Hliník je v porovnaní s plechom sofistikovanejším materiálom. Častejšie sa však stretnete skôr s hliníkovým prístreškom. Hliníkové garáže totiž nie sú príliš bežné. Na stavbu garáží totiž existujú vhodnejšie materiály.

• Oceľová montovaná garáž

Ak hľadáte kovovú garáž, ktorá bude na nerozoznanie od murovanej, je toto riešenie presne pre vás. Montované garáže z pozinkovanej ocele vám ponúknu všetko, čo by ste čakali od garáže z tehál. Vyzerajú skvele, sú cenovo dostupné, ľahko ich zostavíte a na rozdiel od drevených stavieb ich nemusíte natierať. Na vašej záhrade navyše vyrastú bez prítomnosti ťažkej techniky. Nemusíte sa teda obávať, poškodenie záhonov či trávnika ťažkými strojmi. Ich výstavba je však oveľa jednoduchšia a aj lacnejšia. Vďaka dizajnovým omietkam môže vaša štýlová garáž dokonale zapadnúť k domu, chate alebo akejkoľvek inej stavbe. A to ako k novému, tak aj staršiemu domu. Vďaka sofistikovaným materiálom môže byť vaša oceľová garáž s omietkou tiež zateplená, vďaka čomu ušetríte na prípadnom vykurovaní garáže. Samozrejmosťou zostáva absolútna bezúdržbovosť.

Takto jednoducho vyzerajú moderné garáže. Nemusíte pre ňu chodiť ďaleko. Montované zateplené garáže, rovnako ako mnohé ďalšie stavby zariadime za vás. Stačí navštíviť náš konfigurátor, kde si jednoducho špecifikujete, ako by vaša vysnívaná garáž mala vyzerať. Od rozmerov, cez typ strechy a farbu omietky až po zateplenie. Môžete si tak vybrať garáž presne podľa vášho gusta a zároveň aj prispôsobiť vašim finančným možnostiam. Či už hľadáte garáž s dielňou alebo veľkú garáž pre viac áut, u nás si tú pravú ľahko vyberiete. Ak teda nie ste spokojní s unifikovanou ponukou plechových garáží, v náš konfigurátor je tu pre vás.

Výhody kovovej garáže:

  • – Bezúdržbovosť
   – Jednoduchá výstavba
   – Široké dizajnové možnosti
   – Odolnosť
   – Možnosť zateplenia
   – Nehorľavosť
   – Nie je potrebné budovať základy
   – Rýchla výstavba
   – Pozinkovaná garáž nehrdzavie

Nevýhody kovovej garáže:

  • – Vyššia cena
   – Nejde o prírodný materiál
   – Jednoduché kovové garáže nevyzerajú veľmi dobre
   – Zložitejšia stavba svojpomoci
  •  

Drevená garáž

Garáž z dreva patrí medzi dostupnejšie riešenie a prináša výhodu predovšetkým pre tých, ktorí si garáž chcú postaviť buď úplne svojpomoci alebo zo stavebnice. V týchto prípadoch je drevená garáž ideálnou voľbou. Pri stavbe vlastnými silami si môžete každý centimeter garáže navrhnúť podľa svojich predstáv. Ku garáži môžete napríklad pripojiť prístrešok, pergolu alebo napríklad vybudovať rovnú poschodovú garáž, v ktorej bude prvé podlažie určené na parkovanie auta a druhé môže byť obytné. Podobné zámery však vyžadujú nemalú zručnosť. Možnosti ale skrátka máte prakticky nekonečné.

A ako pri stavbe drevenej garáže svojpomoci postupovať? Okrem výberu samotného miesta realizácie stavby je mimoriadne dôležité zamyslieť sa nad rozmermi garáže. Pokiaľ nemáte predstavu, ako by drevostavba garáže mala byť veľká, môžete vychádzať z univerzálneho rozmeru, ktorý je 290 x 500 cm. Použiť môžete tiež pravidlo, kedy k rozmerom svojho auta pridáte na dĺžku zhruba 80 centimetrov. Čo sa týka strán, počítajte s tým, že pre pohodlné vystúpenie na strane vodiča budete tiež potrebovať zhruba 80 centimetrov. Na druhej strane môže byť priestor o niečo menší. Záleží na tom, či chcete mať dostatok miesta aj na vystúpenie spolujazdca, alebo do garáže bude vždy zachádzať len vodič. Medzi bránami a zadnou časťou auta nechajte aspoň pol metra. Ohľadom výšky stavby počítajte s 220 až 250 centimetrami. Pokiaľ zvolíte tieto rozmery, môžete v garáží s kľudom parkovať väčšie auto tak, že okolo neho bude stále dostatok miesta. Zároveň sa vám do garáže bude dobre zachádzať. Skrátka to nebude operácia, pri ktorej budete musieť počítať s presnosťou na milimetre. V prípade, že v garáží plánujete okrem auta skladovanie ďalších vecí, môžete samozrejme počítať s ďalšou dodatočnou rezervou.

Čo sa týka drevenej garáže vo forme stavebnice, situácia bude v tomto prípade najskôr o niečo zložitejšia ako v prípade drevených prístreškov. Montované drevené garáže totiž nie sú také bežné ako len kryté státia. Napriek tomu však nie je zásadný problém nájsť na trhu aj stavebnicu drevenej garáže. Počítajte však s obmedzenejším výberom. Je teda možné, že sa budete musieť uspokojiť s určitými kompromismi. Tie vás naopak nečakajú v prípade, keď sa rozhodnete pre stavbu svojpomoci. Pokiaľ sa zaujímate o lacné drevené garáže, môže byť ideálnym riešením postaviť si ju po vlastnej osi.

Akonáhle bude drevená garáž hotová, musíte počítať s tým, že sa o stavbu z prírodného materiálu budete musieť starať. Garáž je drevostavba, preto raz za pár rokov dosky opatrite kvalitným náterom. Len tak zaistíte, že vaša drevená garáž vydrží čo možno najdlhšie. V opačnom prípade riskujete vznik plesní, tlenie dreva alebo vniknutie škodcov.

Výhody garáže z dreva:

  • – Ekologický prírodný materiál
   – Ľahko prispôsobiteľný
   – Možnosť stavby svojpomoci
   – Stáročiami overený stavebný materiál
   – Široká ponuka najrôznejších druhov dreva
   – Rýchla výstavba

Nevýhody drevenej garáže:

  • – Kratšia životnosť
   – Nutnosť pravidelnej údržby
   – Horľavý materiál
  •  

Murovaná garáž

Treťou najrozšírenejšou možnosťou, z čoho svoju novú garáž postaviť, sú tehly a malta. Teda murovaná garáž. Ide o riešenie, pri ktorom sa nebudete musieť stretávať so žiadnymi kompromismi. V prípade, že aktuálne plánujete výstavbu rodinného domu, pravdepodobne s murovanou garážou už počítate. Môže sa totiž stať prirodzenou súčasťou domu. Rovnako tak sa stavby murovanej garáže môžete zhostiť aj po tom, čo už dom stojí. Budete sa však musieť zmieriť s tým, že pôjde o náročný projekt, ktorý si vyžaduje svoj čas. Pokiaľ s murovanými stavbami nemáte potrebné skúsenosti, pravdepodobne vás čaká najatie stavebnej firmy. To sa samozrejme prejaví aj v konečnej cene výstavby. Na druhú stranu si však môžete nechať postaviť stavbu úplne podľa svojich predstáv. S dostatkom finančnej nie je problém poschodová garáž či garáž s terasou.

Stavby murovanej garáže je potrebné zhostiť sa doslova od podlahy. Čakajú vás totiž výkopové práce a príprava poctivých základov. Nasleduje výstavba obvodových múrov, strechu a samozrejme aj inštalácia garážových brán. Vo výsledku cena murovanej garáže vyjde na státisíce korún. Desiatky percent ušetríte v prípade, keď sa do stavby pustíte svojpomoci. Dajte si tiež záležať na kvalite vstupných materiálov. Keď na nich budete šetriť až príliš, nevyhnutne sa to prejaví na celkovej životnosti stavby.

Výhody murovanej garáže:

  • – Mimoriadne odolná stavba
   – Môže vydržať celé generácie
   – Môžete si ju naprojektovať úplne podľa svojho
   – Malá potreba údržby

Nevýhody murovanej garáže:

  • – Vysoká cena
   – Dlhšia doba výstavby
   – Nutnosť budovať základy
   – Na rozdiel od niektorých montovaných garáži ju už nerozoberiete
  •  

Betónová garáž

V poslednej dobe o betónových garážach, na ktoré niekedy môžeme naraziť pod názvom panelová garáž, počujeme stále častejšie. Tento typ garáže je totiž ideálny pre všetkých, ktorí túžia po murovanej garáži, ale zároveň sa obávajú časovej a finančnej náročnosti spojenej s murovanou garážou. Montované betónové garáže totiž na záhrade môže vzniknúť pokojne počas jedného dňa. Bez zložitých stavebných úprav, časových oneskorení spojených so schnutím betónu podobne.

Hotové betónové garáže ponúkajú rovnako široké možnosti využitia ako murované alternatívy. Cesta k ich postaveniu je len o poznanie jednoduchšia. Montovaná betónová garáž môže na vašej záhrade vyrásť samostatne alebo sa stať súčasťou domu.

Pre betónovú garáž platia veľmi podobné vlastnosti ako pre murované stavby. Vyžadujú naozaj len minimálnu údržbu, sú mimoriadne odolné voči vplyvom počasia a vydržia vám verne slúžiť pokojne aj dlhé desiatky rokov. Cena monolitickej betónovej garáže pritom bude prakticky vždy nižšia, než by tomu bolo aj jej murovaného klonu.

To všetko samozrejme platí aj pre naše prefabrikované betónové garáže. Pri ich stavbe používame iba najkvalitnejšie materiály a dbáme na to, aby výsledná stavba bola presne podľa vašich predstáv. Problémom pre nás nie sú ani atypické riešenia. Vlastnosti lacnej betónovej garáže umožňujú ich zapustenie do svahu alebo napríklad vybudovanie poschodovej garáže z betónu. Problémom samozrejme nie je ani všetko potrebné príslušenstvo ako sú garážové vráta alebo okná. Naše garáže disponujú aj základnou hydroizoláciou.

Výhody betónovej garáže:

  • – Výborná alternatíva k murovanej garáže
   – Jednoduchá a rýchla výstavba
   – Lacnejšie ako murovaná garáž
   – Možnosť prístavby k domu

Mobilné garáže

Nie vždy sa však musíte rovno púšťať do stavby pevne stojacej garáže. Existujú totiž prípady, v ktorých môže dávať zmysel obstaranie najrôznejších prenosných a mobilných garáží. Tento typ garáže oceníte predovšetkým v prípadoch, keď garáž potrebujete využívať ako z času na čas. Ide totiž o cenovo veľmi dostupné riešenie. Mobilné garáže môžu dávať zmysel napríklad pre chatárov, ktorý si ju postavia v lete pri svojom rekreačnom objekte. Na konci leta môže takú garáž opäť zbaliť a na mimosezónne obdobie schovať. Aj prenosná garáž vám totiž poskytne prakticky všetky výhody spojené s garážovaním auta, ktoré sme si tu dnes popísali.

Plachtovú skladaciu garáž môžu oceniť napríklad aj majitelia veteránov či iných cenných vozidiel, ktorí svoje autá vozia na najrôznejšie zrazy a stretnutia nadšencov. Mobilná garáž by sa mohla zapáčiť aj fanúšikom kempovania. Nepočítajte ale s tým, že by ste garáž mohli skladať a zase schovávať denne. Ich oceľové konštrukcie sú totiž veľmi ťažké. Celý proces výstavby navyše nemusí byť jednoduchý. Aj s týmto je potrebné počítať. O všetkých rozdieloch medzi prenosnou a klasickou garážou si môžete prečítať v našom staršom článku.

Výhody prenosnej garáže:

  • – Veľmi lacná
   – Môžete ju prevážať
   – Poskytne väčšinu výhod klasickej garáže
   – Veľmi rýchla výstavba
   – Nevyžaduje žiadne stavebné úpravy či podlahu

Nevýhody prenosnej garáže:

  • – Nejde o plnohodnotné riešenie
   – Neodolá poveternostným vplyvom
   – Nehodí sa k domu

Garáž nielen na auto

Garáž máme pevne spojenú s autami. V skutočnosti je možné ale garážovať kde čo. Niekedy na to postačí aj malá garáž. Tiež špecifických typoch garáží sme už na našom blogu písali. Prečítajte si viac o garáži na motocykel, garáži na kosačku alebo napríklad o garáži na traktor. V článkoch nájdete užitočné tipy, ako sa týchto stavieb zhostiť.

medallion

Potrebujete poradiť?

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku