arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Všetko o záhradnom domčeku. Na čo sa hodí a z čoho ho postaviť?

Všetko o záhradnom domčeku. Na čo sa hodí a z čoho ho postaviť?

Záhradný domček rozhodne patrí medzi najpodceňovanejšie stavby, s ktorými sa na pozemkoch môžeme stretnúť. Často dávame prednosť radšej stavbe garáže alebo napríklad pergoly. Aj záhradný domček má pritom čo ponúknuť. Pokiaľ vlastníte rodinný dom so záhradou, chatu alebo len pozemok, na ktorý jazdíte za odpočinkom, nájde aj vo vašom prípade záhradný domček svoje uplatnenie. Nemusí pritom vždy ísť len o priestor určený na skladovanie náradia. Záhradný domček sa veľmi ľahko môže premeniť aj na miesto, ku ktorému sa budete obracať vo chvíľach odpočinku a relaxácie. Práve o najrôznejších účeloch záhradného domčeka si povieme viac v dnešnom článku.

Čo sa v dnešnom článku dozviete?

  • – Záhradný domček na náradie
    – Obytný záhradný domček
    – Záhradný domček k pergole
    – Z čoho a ako záhradný domček postaviť?
  •  

Záhradný domček na náradie

Sme národ domácich majstrov. Preto mnoho z nás v súvislosti so záhradným domčekom ako prvé najskôr napadne, že ide o skvelé miesto na skladovanie náradia. Toho má totiž prakticky každý majiteľ domu alebo záhrady celý rad. Záhradný domček je skutočne veľmi prakticky práve na skladovanie náradia, a to nielen kladív a skrutkovačov. Do záhradného domčeka totiž ľahko uschováte aj kosačku, snežnú frézu, farby na drevo alebo napríklad pílu. Skrátka náradie, ktoré nie je potrebné denne, ale zároveň je vždy dobré mať ho v sezóne po ruke.

Nikde navyše nie je napísané, že musí ísť vždy o náradie. Do záhradného domčeka ľahko uschováte všetko, čo bude aktuálne potrebné. Môže ísť o záhradný nábytok, detské záhradné hračky ako je trampolína alebo šmykľavka alebo napríklad skladací či nafukovaný bazén. Záhradný domček je skrátka skvelým miestom na zazimovanie všetkého podobného vybavenia bez toho, aby ste zbytočne zaberali cenné miesto v obytnom priestore alebo v garáži. Do tejto skupiny môžete zaradiť napríklad aj záhradný domček na drevo, ktorému môžete venovať jeden roh či stenu.

Záhradný domček môžete tiež premeniť na dielňu. Ktorý domáci majster by nesníval o vlastnom kútiku plnom pekne urovnaných skrutkovačov, kľúčov a klincov, v ktorom ho nikto nebude rušiť? Svoj malý raj si môžete ľahko vybudovať práve v záhradnom domčeku. Nech už svoj remeselný um venujete čomukoľvek, nemusí vás zastaviť ani zima. Váš záhradný domček totiž môže byť tiež zateplený. Ide o perfektné riešenie pre všetkých, ktorí v záhradnom domčeku chcú tráviť aj dlhé zimné večery. Zateplenie vám totiž pomôže výrazne ušetriť pri vykurovaní priestoru.

Záhradný domček na náradie nepatrí medzi náročné stavby. Do jeho realizácie sa teda môže pustiť prakticky každý. Najobľúbenejším riešením je drevený záhradný domček na náradie, ktorý si môžete doslova za pár korún zaobstarať v každom hobbymarkete. Rozhodne potom nebudete mať problém postaviť taký záhradný domček na náradie svojpomoci. Rovnako tak sú na trhu k dispozícii aj kovové záhradné domčeky na náradie a naraziť môžete aj na plastový záhradný domček na náradie. O jednotlivých materiáloch sa dozviete viac v nasledujúcich kapitolách.


Náš tip: Drevené záhradné domčeky sú bezpochyby veľmi populárne. Nepatrí však medzi riešenie, ktoré by bolo tým najvhodnejším zo všetkých dôležitých uhlov pohľadu. Musíte mať totiž na pamäti, že s každou drevenou stavbou je spojená aj nutnosť jej údržby. Rovnako tak môže byť pre mnoho domácich majstrov prvou voľbou kovový záhradný domček na náradie. Plechový domček je však potrebné vybrať správne. Najlepšou voľbou je totiž montovaný záhradný domček z mimoriadne odolnej pozinkovanej ocele.

Ide o perfektnú cestu, ako si môžete postaviť veľmi jednoduchý a cenovo dostupný malý záhradný domček na náradie, s ktorým nebude spojená žiadna dodatočná starostlivosť. Nakonfigurovať si ho budete môcť do posledného detaily presne podľa svojich predstáv. Preferujete radšej vráta, dvere alebo oboje? Chcete sa rozhodnúť, či bude stavba osadená sedlovou strechou namiesto pultovej? To všetko je pri našich záhradných domčekoch nesmierne jednoduché. Problémom nie je dokonca ani záhradný domček na náradie s prístreškom. Presvedčiť sa o tom môžete v našom jednoduchom konfigurátore.

.


Obytný záhradný domček

Záhradný domček nemusí byť vždy len o praktickosti. Môže slúžiť aj na zvýšenie vášho osobného komfortu. Práve na tento účel si majitelia záhrad stále častejšie budujú aj obytné záhradné domčeky. V porovnaní so záhradným domčekom na náradie bude záhradný domček na prespanie pravdepodobne o niečo priestrannejší. Stále však pôjde o kompaktnú stavbu, ktorá na pozemku nezaberie príliš veľa miesta a jej stavbou sa nemusíte zadĺžiť na desiatky rokov dopredu ako je to pri plnohodnotnom dome.

Obytný záhradný domček oceníte či už ako provizórne riešenie pred stavbou domu, kedy už zároveň na svojom pozemku chcete z času na čas prečkať noc, alebo v prípadoch, keď napríklad vlastníte záhradu, kde zatiaľ vybývanie neplánujete, avšak občasné prespanie by tu prišlo vhod. Pamätajte však na to, že bez povolenia je možné legálne postaviť iba jednopodlažné stavby s maximálnou výškou 5 metrov a pôdorysom do veľkosti 25 metrov štvorcových. Pokiaľ vaša plánovaná stavba čo i len jedno z týchto kritérií spĺňa, nevyhnete sa ceste na úrad as ním spojeného ohlásenia stavby alebo rovno zahájenie procesu získania stavebného povolenia. Pozor si dajte aj v prípade, keď staviate záhradný domček na hranici pozemku. Pamätajte na základné pravidlo, podľa ktorého by všetky stavby mali byť umiestnené aspoň dva metre od hranice vašej parcely. V opačnom prípade vás čaká dohadovanie s úradmi.

Rozhodne sa ale nemusíte obávať situácie, že by sa záhradný domček stal postupom času zbytočným. Napríklad potom, čo na pozemku vyrastie dom. Záhradný domček totiž nebude problém premeniť na príbytok určený na skladovanie náradia, záhradnej techniky alebo len dokonca pretvoriť na garáž. Stavba už bude mať v záhrade skrátka vždy svoje neoceniteľné miesto. Preto už pri plánovaní stavby záhradného domčeka dobre rozmyslite jeho umiestnenie, tak aby bolo vhodné aj pre jeho budúce použitie. Ušetríte si tak nemalé starosti spojené s prípadným premiestnením záhradného domčeka.

Príliš sa neodporúčame spoliehať na to, že v domčeku budete prespávať len počas teplých letných mesiacov. Preto bude v prípade záhradného domčeka pre občasné prespanie vždy lepšou voľbou, pokiaľ bude zateplený. Náklady ušetrené za vykurovanie totiž budú značné av domčeku udržíte dlhšie príjemnú teplotu.


Náš tip: Také ideálny záhradný domček, v ktorom môžete veľmi pohodlne prespávať, nájdete u nás. Zateplené montované záhradné domčeky sú na tento účel doslova ideálne. Vďaka svojej fasáde a nekonečným možnostiam prispôsobenia pôsobí ako murovaná stavba. Na rozdiel od domčeka z tehál je však kovový záhradný domček lacnejší a jeho stavba je neporovnateľne jednoduchšia. Vyrásť na vašej záhrade totiž môže počas jedného dňa, a to bez prítomnosti ťažkej techniky. Prezrite si možnosti, ktoré pri konfigurácii vášho nového záhradného domčeka máte.


Záhradný domček k pergole

Skutočne inteligentné riešenie nielen v záhrade spoznáte tak, že elegantne prepája príjemné s užitočným. V našom prípade ide o spojenie záhradného domčeka s pergolou či vonkajším posedením. Jednoducho tak na malom kúsku vašej záhrady vytvoríte priestor na uskladnenie všetkého, čo je aktuálne potrebné a zároveň tiež vybudujete príjemné posedenie. Vďaka záhradnému domčeku budete mať pri odpočinku v prístrešku vždy po ruke gril, záhradný nábytok alebo napríklad vonkajšie vykurovanie. Celé riešenie bude vďaka spojeniu záhradného domčeka a pergoly vždy veľmi úsporné. A to ako priestorovo, tak aj finančne. Pritom však získate užitočný priestor, do ktorého schováte všetko od športového vybavenia po náradie.

Zahradní montovaný domek s přístřeškem
Realizácia montovaného záhradného domčeka

Zahradní montovaný domeček s velkými vraty a přístřeškem
Realizácia montovaného záhradného domčeka


Náš tip: Možno si teraz hovoríte, že zohnať stavebnicu záhradného domčeka s pergolou nebude úplne jednoduché. Máte pravdu. Ešte komplikovanejšie by pritom bolo kupovať obe stavby zvlášť a následne dúfať, že spoločne budú ladiť a fungovať, ako majú. Rovnako ako sa ako ideálne riešenie nejaví postaviť murovaný záhradný domček na kľúč, kedy si tieto požiadavky môžete vyšpecifikovať. Vyšiel by vás totiž veľmi draho. Našťastie ale existuje ešte jedno riešenie. V rámci nesmierne širokých možností konfigurácie svojho záhradného domčeka si totiž u nás môžete jednoducho vybrať aj záhradný domček s prístreškom. Prístrešok k záhradnému domčeku si môžete vybrať v druhom kroku konfigurácie. Svoj nový záhradný domček s pergolou si potom finálne prispôsobíte podľa svojho gusta. To je všetko. O všetko ostatné vrátane montáže sa už postaráme my.


Z čoho a ako postaviť záhradný domček na náradie

Keď príde na rad stavba záhradného domčeka, určite vás ihneď tiež napadne, ktorý materiál bude tým najvhodnejším. Ako už sme si povedali vyššie, väčšina záujemcov o záhradný domček siahne po dreve. Ide o dostupný, ľúbivý a obľúbený prírodný materiál, z ktorého sa dá ľahko postaviť záhradný domček. Drevo je tiež zďaleka najpopulárnejším materiálom pri stavebníkoch. Ich výhoda je predovšetkým jednoduchá kompletizácia. Pri väčšine stavebníc si tiež nebudete musieť robiť starosti s betónovaním podlahy.


Náš tip: Pripravili sme pre vás podrobnejší článok s typmi záhradných domčekov podľa materiálu. Prečítajte si ho!


Pokiaľ si vyberiete záhradný domček na zemných skrutkách, vystačíte si iba s niekoľkými vrtmi s dĺžkou niekoľkých desiatok centimetrov. Tie záhradný domček na skrutkách zaistí. Ďalšou možnosťou je záhradný domček na pätkách. V takom prípade vás čaká vybetónovanie minimálne deviatich betónových pätiek, ktoré sa stanú základom nového záhradného domčeka.

Skúsenejší kutil sa potom možno zaobíde bez stavebnice a drevenú stavbu zvládne postaviť sám úplne svojpomoci a vo vlastnej réžii. Je ale potrebné mať na pamäti, že drevený záhradný domček bude vždy vyžadovať pravidelnú údržbu. Dosky či guľatinu bude nutné natierať. Drevené stavby môžu tiež ohroziť plesne a ďalšie parazity.

Ak zostaneme pri záhradných domčekoch, ktoré si môžete počas chvíle zaobstarať vo forme stavebnice v hobbymarkete, stretnete sa tiež so záhradným domčekom z plastu alebo z kovu. Často pôjde o veľmi jednoduché stavby, pri ktorých je účelnosť na prvom mieste. Estetická stránka tu môže byť zabudnutá. Pokiaľ máte v pláne zaobstarať si záhradný domček na náradie s podlahou čo najľahšou cestou, plast aj vlnitý plech môžu byť dostačujúcou voľbou. S týmito materiálmi je navyše spojená bezúdržbovosť.

Predovšetkým záujemcovia o obytný záhradný domček potom môžu siahnuť po tehle. Murovaný záhradný domček bude v prípade použitia kvalitných materiálov aj po dlhé roky aj prakticky bezúdržbový. Len s ťažkosťami by ste navyše hľadali materiál, ktorý ľahko prežije celé generácie. Pri murovaných stavbách je ale potrebné počítať s násobne vyššou náročnosťou. Predovšetkým finančné. Do stavby záhradného domčeka za zákazku by ste teda mali pustiť len s dostatočným rozpočtom.

Pokiaľ ste tento článok čítali pozorne už od začiatku, nemohlo vám uniknúť, že vedľa dreva, tehál a vlnitého plechu existuje ešte jeden materiál. Tou je pozinkovaná oceľ. Tá je totiž základom našich bezúdržbových záhradných stavieb, ktoré vďaka moderným farebným fasádam pôsobia ako murované. Svoj záhradný domček, garáž, pergolu či prístrešok si u nás môžete nakonfigurovať do poslednej detailu. Či už teda zháňate novú kôlňu, záhradný domček na bicykle alebo napríklad zateplenú chatku na občasné prespanie, u nás si vyberiete.

medallion

Potrebujete poradiť?

Stále neviete aký domček si vybrať? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku