arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Typy záhradných domčekov. Ktorý bude ten pravý pre vás?

Typy záhradných domčekov. Ktorý bude ten pravý pre vás?

 

Záhradný domček je jedným zo základných štandardov prakticky každej záhrady. Niekto ho stavia, aby získal priestor na uskladnenie náradia a záhradných strojov, zatiaľ čo iný môže v záhradnom domčeku uvidieť ideálny príbytok na občasné prespanie. To napríklad v prípade, že rodinný dom na pozemku zatiaľ ešte nestojí.

Možno práve teraz uvažujete nad stavbou záhradného domčeka. Ako ale vybrať ten najvhodnejší? Problém sa totiž môže ukrývať v tom, že rôznych typov záhradných domčekov existuje hneď niekoľko. Pre každého môže byť tým pravým trochu iný záhradný domček. V dnešnom článku si v typoch týchto praktických stavieb urobíme trochu poriadok. Aký záhradný domček teda zvoliť?

Najprv si ich rozradíme podľa dostupných materiálov a následne podľa spôsobu výstavby. Možno vám po jeho prečítaní konečne bude jasno.

Delenie záhradných domčekov:

Podľa materiálov:

– Drevený záhradný domček

– Plechový záhradný domček

– Plastový záhradný domček

– Tehlový domček

Podľa spôsobu stavby:

– Montovaný záhradný domček

– Záhradný domček svojpomoci

– Dizajnové záhradné domčeky


Typy záhradných domčekov podľa materiálu

Drevený záhradný domček

Asi najtypickejší je záhradný domček z dreva. Niekedy sa môžeme stretnúť s označením fínskej záhradnej domčeky, pre ktorý je však typický nezameniteľný škandinávsky štýl. V každom prípade ale platí, že drevo jednoducho nesklame. Ide skrátka o nenahraditeľný prírodný materiál, ktorý bude prakticky vždy vyzerať dobre. Jednou z možností je napríklad aj zrubový záhradný domček. Ten bude vyzerať nanajvýš štýlovo. Tu je ale potrebné počítať s vyššími obstarávacími nákladmi. Pôjde zároveň o veľmi robustnú stavbu. Skôr sa tak hodí pre väčšie záhradné domčeky. Napríklad tie, ktoré budú konštruované ako primárna záhradná stavba s možnosťou občasného prespania.

Drevený domček na záhradu bude slúžiť dlhé roky. Je ale potrebné počítať aspoň so základnou údržbou. Nesmieme jednoducho zabúdať na to, že drevo je prírodný materiál a nejakú starostlivosť bude vyžadovať. Raz za pár rokov si preto zaslúži aspoň nový lak.

Pristane sa tiež dotknúť, že drevené záhradné domčeky patria na trhu k tým najbežnejším. Nájdete ich v každom hobbymarkete. Lacné záhradné domčeky možno zaobstarať aj za doslova niekoľko tisíc korún. Takto nízka cenová hladina si však vždy vyberie svoju daň na kvalite. Ak teda hľadáte kvalitný záhradný domček, najskôr vám nezostane nič iné ako sa poobzerať do vyšších cenových relácií. Stavba dreveného záhradného domčeka je väčšinou pomerne jednoduchá, pretože ide o stavebnicu. S montážou by tak žiadny aspoň trochu skúsenejší záhradkár nemal mať problém. Skutoční majstri si záhradný domček z dreva samozrejme môžu postaviť aj bez stavebnice, teda vlastnými silami. Záhradné domčeky z dreva sú skrátka tak trochu stávkou na istotu.

Hľadáte skutočne netradičný drevený domček na záhradu? Potom tu existuje alternatíva v podobe paliet. Materiál, ktorý sa povaľuje v každej výrobnej hale, je totiž v posledných rokoch nesmierne populárny v bytovom dizajne a tento trend sa presúva aj na záhradu. Záhradný domček z paliet je veľmi originálnou voľbou. Odporúčame ho však len zručným majstrom. Vo forme stavebnice totiž domček z paliet najskôr nekúpite. Všetko tak bude závisieť od vlastnej kreativity a šikovnosti. Výsledkom ale môže byť veľmi pekný záhradný domček doslova za pár korún. Postaviť takto si môžete napríklad domček na náradie z paliet. Stavba záhradného domčeka z paliet môže výzvou, avšak výsledok bude určite originálny. Za pár drobných bude roky spoľahlivo slúžiť.

Plechový záhradný domček

Keď sa povie plechový domček na záhradu, najskôr sa väčšine vybaví nevzhľadná stavba, ktorú kreatívny majster stĺkol zo zvyškov rôznofarebných kovov, ktoré sa povaľovali na záhrade. Vôbec to tak ale nemusí byť. Moderný záhradný domček si totiž môžete postaviť aj z plechu. A nielen, že stavba z tohto materiálu bude dizajnovo vydarená, ale aj praktická. Kov totiž nevyžaduje prakticky žiadnu údržbu. To je hlavný rozdiel oproti drevenej stavbe, ktorú je občas potrebné aspoň natrieť. Plechový domček raz postavíte a roky sa oň nemusíte starať. Osvedčené materiály skrátka vydržia. Populárne sú napríklad hliníkové záhradné domčeky. O niečo lepších vlastností ale dosahujú oceľové záhradné domčeky s pozinkovanou úpravou.

Plechové záhradné domčeky, či už z hliníka alebo pozinkovanej ocele, sú pomerne lacné a remeselníci ich postavia počas jedného dňa bez nutnosti povolať na záhradu ťažkú techniku. Nemusíte sa tak báť, že by vám bager či nákladné auto zničilo trávnik. Kovové záhradné domčeky sú vhodné predovšetkým na uskladňovanie náradia. Jedno krídlo záhradného domčeka ale môže slúžiť aj ako pergola na posedenie. Vyriešite tak dva pálčivé problémy. Získate priestor na skladovanie techniky a zároveň štýlové posedenie. Vôbec sa nemusíte báť toho, že stavba z plechu nebude pôsobiť dobre. Moderné riešenia totiž umožňujú opatriť záhradný domček omietkou. Preto bude na nerozoznanie od tých murovaných. Rovnako máte na výber medzi sedlovou či pultovou strechou.

Montovaný zahradní domek s přístřeškem, vraty, dveřmi a oknem

Najlacnejšie plechové záhradné domčeky zaobstaráte aj za cenu nižšiu ako 10 tisíc korún. Je ale dobré zamyslieť sa nad tým, či nie je lepšie investovať do kvalitnejších materiálov. Najnižšia cena nemusí byť vždy to najlepšie riešenie.

Plastový záhradný domček

Veľmi populárnou voľbou sú v poslednej dobe plastové záhradné domčeky. Sú relatívne lacné, bezúdržbové a ľahké. Vďaka moderným materiálom aj dizajnovo vydarené. Nie je teda pravda, že niečo, čo bolo vyrobené z plastu nemôže tiež pekne vyzerať. Sú tiež výborne odolné. Plastový záhradný domček na svojom pozemku jednoducho skompletizujete a potom vám vydrží po mnoho rokov. Keby sme však mali vymenovať jednu nevýhodu, potom je to predovšetkým fakt, že plast je syntetický a biologicky veľmi zložito odbúrateľný materiál. Pokiaľ máte radšej prírodné materiály, bude lepšou voľbou drevený, kovový alebo napríklad tehlový záhradný domček. Tieto materiály budú skrátka vždy pôsobiť o niečo lepšie.

Tehlový záhradný domček

Chcete na záhradu skutočne masívnu stavbu, ktorú budú vaši vnuci odovzdávať ich vnukom? Potom by pre vás mohol byť ako stvorený tehlový záhradný domček. Tehla je materiál, ktorý nás v súvislosti s jednoduchou záhradnou stavbou najskôr najskôr nenapadne. Pokiaľ však vašim hlavným rozhodovacím faktorom nie je cena, určite totiž nepôjde o najlacnejší záhradný domček, môže byť tehla zaujímavá voľba.

Je pravda, že stavba zaberie pomerne dlho času bude potrebné vybudovať základy a možno tiež požiadať o stavebné povolenie. Všetko sa navyše nezaobíde bez ťažkej techniky, ktorá aspoň dočasne zničí zvyšok záhrady. Výsledok ale bude stáť za to. Pôjde o veľmi štýlovú a odolnú stavbu, ktorá môže na záhrade stáť ešte mnoho generácií. Všetko je skrátka otázka individuálnych potrieb a túžob každého z nás. Podobný záhradný domček ale môžeme výborne prepojiť napríklad s terasou alebo pergolou. Rovnako sa veľmi dizajnovou a štýlovou voľbou môže stať aj betónový záhradný domček. Betónové záhradné domčeky budú taktiež náročnejšie na realizáciu, avšak výsledok bude stáť za to.

 

Náš tip: Odporúčame bezúdržbový a variabilný záhradný domček od firmy oika®

 

Ak vám môžeme odporučiť záhradný domček, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou splní vaše predstavy, potom je ním náš montovaný záhradný domček z prvotriednych materiálov prispôsobený na dlhú životnosť a maximálnu bezúdržbovosť. Záhradné domčeky vyrábame z pozinkovej ocele – materiálu, ktorý je rokmi preverený leteckým aj kozmickým priemyslom, takže bude perfektne slúžiť aj na vašej záhrade. V našom konfigurátore si môžete vybrať záhradnú stavbu presne podľa vašich požiadaviek. Zostavenie zaberie jeden deň a je v cene. Nakonfigurujte si svoj vysnívaný záhradný domček do najmenších detailov. Získate tak cenovo dostupný záhradný domček, ktorý bude na nerozoznanie od murovaného.


Záhradné domčeky podľa spôsobu stavby

Teraz si priblížime ako záhradné domčeky rozdeliť podľa spôsobu ich stavby. Úplne jednoducho ich môžeme rozdeliť do dvoch kategórií. V prvom rade ide o záhradné domčeky, ktoré si zaobstaráte vo forme stavebnice. Následná stavba už prebehne vo vašej réžii, prípadne sa o ňu postará špecializovaná firma. Ďalšou možnosťou je pustiť sa do stavby úplne na vlastné tričko. Takto môžeme uvažovať napríklad v prípade zámeru postaviť skutočne atypický záhradný domček. Môže ísť napríklad o dvojposchodový záhradný domček, ktorý bude plniť aj obytné účely.

Montovaný záhradný domček (stavebnica)

Je pre vás pri zaobstarávaní záhradného domčeka prioritou maximálne pohodlie a rýchlosť? Potom by ste sa najskôr mali poobzerať po variante stavebnice. Montovaný záhradný domček sa vlastne nijako zásadne nelíši napríklad od komody, ktorú si kúpite v rozloženú v krabici. Taktiež montované záhradné domčeky si totiž pomerne jednoducho postavíte na záhrade. Malý záhradný domček obstaraný v hobbymarkete najskôr zvládnete postaviť aj svojpomoci, a to počas jedného dňa. Zložitejšie konštrukcie a materiály potom vyžadujú profesionálov alebo špeciálnu techniku. Pokiaľ však záhradný domček vyberiete u kvalitnej firmy, postará sa tiež o kompletizáciu stavby. Vy sa tak nemusíte o nič starať a nová pýcha záhrady vyrastie v podstate na kľúč. Plechové záhradné domčeky s montážou si môžete jednoducho zaobstarať u nás.

Pri stavebnicových systémoch môžete voliť medzi záhradným domčekom z dreva, z plechu alebo napríklad z plastu. Každý menovaný materiál má svoje výhody. Ako sme už písali, drevo je nestarnúca klasika, avšak vyžaduje starostlivosť, to o kvalitný plechový materiál sa prakticky nemusíte starať. Plast je zase pomerne lacný a ľahký. Ideálnym kompromisom medzi týmito možnosťami sú moderné záhradné domčeky z pozinkovanej ocele. Pokiaľ vás naopak najviac lákajú napríklad záhradné domčeky murované alebo tehlové, tu žiadnu stavebnicu nezoženiete. Je potrebné sa spoľahnúť na vlastné sily alebo špecializovanú firmu.

Záhradný domček svojpomoci

Nehodláte sa uspokojiť s univerzálnou stavebnicou záhradného domčeka? Aj týmto spôsobom je možné získať dizajnový záhradný domček. Pokiaľ ale skutočne hľadáte nekompromisné riešenie, napríklad v prípade, keď stavba nebude slúžiť iba na skladovanie záhradného náradia, ale plánujete napríklad obytný záhradný domček pre hostí, môžete si ho postaviť z tehál.

Stavba svojpomocne je tiež často jedinou alternatívou, pokiaľ máte zálusk na atypický záhradný domček.

Takýto projekt sa najskôr nezaobíde bez stavebného povolenia. Na záhrade ale získate ďalšiu plnohodnotnú stavbu. Napríklad taký poschodový záhradný domček môže plniť účel hospodárskej budovy s obytným podkrovím na občasné prespanie. V takom prípade je dobré zamyslieť sa nad zateplením. Obytný záhradný domček by skrátka mal mať aj tepelnú izoláciu. Je samozrejme potrebné počítať s vyššou finančnou náročnosťou podobnej stavby. Všetko je ale o prioritách. Záhradný domček s podkrovím skrátka z plastu najskôr nepostavíte. Rozhodne sa tiež nejedná o mobilné záhradné domčeky, ktoré by sme po čase mohli premiestniť do iného kúta záhrady.

Pri stavbe záhradného domčeka svojpomoci ale samozrejme nemusíte zachádzať takto ďaleko. Vlastnými silami si môžete postaviť napríklad aj zrubový záhradný domček. Aj ten môže nadobudnúť väčšie rozmery. Bude navyše veľmi štýlový. Jeho stavba je ale pomerne náročná a rozhodne nejde o lacný záhradný domček. Zrubové záhradné domčeky ako sklad náradia sú asi celkom zbytočné. Preto ide skôr o obytné stavby. Ak nechcete staviť na drevenú stavebnicu z hobbymarketu, nemusíte rovno siahať po drevených kladách. Samozrejme existujú aj lacnejšie varianty. Ak ste šikovní, určite ho zvládnete postaviť aj z drevených dosiek. Na vlastné tričko by sa do tohto projektu však mali púšťať ho skúsení a zruční domáci majstri. Výsledok totiž nie je zaručený. Cenovo dostupnejším variantom sa potom môže stať aj záhradný domček z osb dosiek.

Dizajnové záhradné domčeky

Chcete sa od susedov trochu odlíšiť a unifikovaný stavebnicový záhradný domček vám nestačí? Potom možno uvažujete nad trochu odvážnejšou stavbou. Aké máte možnosti? Dizajnové záhradné domčeky sú v posledných rokoch trendom. Skrátka aj v prípade, že ide iba o priestor na skladovanie náradia, chcú ľudia, aby stavba vyzerala k svetu.

Záhradný domček so saunou

Napríklad plánujete záhradný domček s pergolou. V takom prípade sa príliš nehodí, aby záhradné posedenie, ktoré má byť príjemným miestom, susedilo s nepeknou búdou. Skrátka chceme bývať pekne a to sa týka aj záhrady. Naše záhradné domčeky toto bezo zvyšku spĺňajú.

Luxusný záhradný domček s terasou je dostupnejší ako si myslíte. Ďalším typom na veľmi štýlový príbytok môže byť napríklad presklený alebo s posuvnými dverami. Možnosti sú skrátka veľmi široké.

medallion

Potrebujete poradiť?

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku