arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Stavba prístrešku na auto svojpomocne

Stavba prístrešku na auto svojpomocne

Vyplatí sa stavba prístrešku pre auto? Naša odpoveď je jednoznačná. Áno, oplatí. Predovšetkým v prípade, keď vaše možnosti nedovoľujú stavbu garáže, predstavuje prístrešok na auto výborné riešenie. Zďaleka pritom nejde len o ušetrenie námahy pri zimnom odpratávaní snehu. Hoci je v zime strecha nad vozidlom neoceniteľná, vozidlo chráni aj v lete. Slnečné lúče totiž dokážu v priebehu rokov pomerne výrazne poškodiť lak, ktorý v priebehu rokov postupne stráca lesk. Sami predsa dobre viete, že 10 rokov staré auto už ani zďaleka nežiari toľko, ako keď stálo v showroome predajcu. Práve prístrešok dokáže vaše auto pred dopadajúcimi slnečnými lúčmi ochrániť.

Mnoho domácich majstrov sa rozhodne pre stavbu prístrešku na auto svojpomocne. Najideálnejším materiálom na túto úlohu je rozhodne drevo. Prístrešok je možné zaobstarať si buď vo forme stavebnice, alebo si ho s väčšou dávkou umu vyrobiť úplne po vlastnej osi. Zakúpenie predpripravenej stavebnice bude finančne o niečo náročnejšie, ale zároveň aj jednoduchšie. Nebudete sa totiž musieť báť prípadných chýb pri meraní a rezaní. V prípade, že sa pre stavbu prístrešku svojpomocne cítite dostatočne zruční, budete sa najskôr musieť pustiť do vyprojektovania jednotlivých dielov budúcej skladačky. Výrazne však môžu pomôcť návody na internete.

Prístrešok na auto a povolenie

Než sa stavby prístrešku na auto zhostíte, je najskôr potrebné ujasniť si platné legislatívne požiadavky. V niektorých prípadoch sa totiž nezaobíde bez nutnosti ohlásiť zámer stavať prístrešok príslušnému úradu. Táto povinnosť platí v prípade, keď pôdorys plánovanej stavby presahuje výmeru 25 metrov štvorcových. Zatiaľ čo teda prístrešok pre jedno auto s rozmermi 3×5 metrov nebude potrebné ohlasovať, v prípade státia pre 2 autá už sa ceste na úrad nevyhnete.

Už sme spomenuli pojem ohlásenia stavby, ktoré je v podstate zjednodušenou av ideálnom prípade aj rýchlejšou obdobou stavebného povolenia. Všeobecne platí, že v prípade stavieb o výmere 25 až 50 metrov štvorcových stačí stavbu ohlásiť. Pri projektoch, ktorých pôdorys presahuje už spomínaných 50 metrov štvrtkových, potom prichádza na rad stavebné povolenie.

Vo väčšine prípadov, keď hodláte stavať prístrešok na auto, stavebné povolenie potreba nebude. Muselo by totiž ísť o skutočne rozmerné státie pre viac áut. Rozmer stavby však nie je jedinou podmienkou pre návštevu stavebného úradu.

Väčšinou však nejde o kritériá, ktoré by sa vzťahovali na typický prístrešok pre auto. Povolenie totiž potrebujú stavby, ktorých výška prevyšuje 5 metrov. Regulácia existuje aj pre prípadné podpivničenie, ktoré by nemalo dosahovať hĺbku väčšiu ako 3 metre. Hoci teda najskôr nejde o príliš pravdepodobnú možnosť, stavba podpivničeného prístrešku na auto povolenie potrebuje. Ďalšou podmienkou je jedno nadzemné podlažie. Aj v tomto prípade teda najskôr nejde o faktor, ktorý by vás pri prístrešku na auto limitovať.

Pozor si ale v každom prípade dajte pri meraní vzdialenosti od hranice pozemku. Každú stavbu by od hranice pozemku mali deliť minimálne 2 metre. Strážte si tiež celú zastavanú plochu na záhrade. Pôda totiž musí byť schopná vsakovať dažďovú vodu na viac ako 50 percentách svojej rozlohy. Nepodarí sa vám splniť tieto dve kritériá, bude aj pre prístrešok pre auto stavebné povolenie potrebné.

Zhrnutie je pomerne jednoduché. Na stavebný úrad nemusíte, ak stavba prístrešku na auto spĺňa nasledujúce kritériá:

 • – Pôdorys do 25 metrov štvorcových
  – Výšku maximálne 5 metrov
  – Poklepanie do hĺbky 3 metrov
  – 1 nadzemné podlažie
  – Je umiestnená ďalej ako 2 metre od hranice pozemku
  – Pôda na 50 percentách svojej rozlohy schopná vsakovať dažďovú vodu

  Pokiaľ si niektorú z týchto podmienok nie ste istí, rozhodne radšej obetujte jednu cestu na stavebný úrad. Jedna taká návšteva by vám mohla v budúcnosti ušetriť množstvo problémov a ťahaníc s úradmi.

Rozmery prístrešku pre auto

Pred začatím stavby prístrešku je potrebné ujasniť si úplne zásadnú vec. Tou je predovšetkým miesto, kam zastrešené státie pre auto zasadíte. Myslite na dostatočný priestor. V prípade prístrešku pre jedno auto počítajte s dĺžkou státia okolo 5 metrov a šírkou 3 metre. Optimálnou výškou bude 2,5 až 3 metre. Najčastejšie sa stretneme s výškou prístrešku 2,8 metrov. Pri prístrešku pre dve autá natiahnite jeho šírku minimálne na 6 metrov.

Myslite aj na to, že vozidlá sa v priebehu rokov zväčšujú. Pokiaľ by ste teda prístrešok pre jedno auto postavili príliš tesný, pri niektorom z vašich budúcich áut by mohol vzniknúť problém. Preto je potrebné počítať s dostatočnou rezervou. Je vo vašom vlastnom záujme, aby sa do prístrešku pohodlne zachádzalo, a následne manipulovalo s batožinou.

Dôležitý je aj výber najvhodnejšieho miesta na stavbu. Zrejme pôjde o priestor v tesnej blízkosti domu. Stavbu si výrazne uľahčíte v prípade, že pre prístrešok nájdete maximálne rovnú plochu. Myslite aj na následný komfort pri jeho každodennom používaní. Reč je pohodlnom zachádzaní bez zbytočného manévrovania. Ideálne je preto postaviť prístrešok priamo proti bráne. V prípade dostatku priestoru je prijateľným riešením aj prístrešok orientovaný kolmo k bráne či plotu.

Ako postaviť prístrešok na auto

Teraz už môžeme pristúpiť k samotnej stavbe. Či už sa rozhodnete pre obstaranie hotovej drevenej alebo napríklad hliníkovej stavebnice, nikdy sa projekt nezaobíde bez solídnych základov. Preto je taká dôležitá rovná plocha. Je na vás, či zvolíte betónovú základovú dosku alebo napríklad zámkovú dlažbu, ktorej realizácia bude o poznanie jednoduchšia. Vcelku solídnou alternatívou je tiež samonosný rošt pripevnený k zemi skrutkami.

Už pred stavbou by vám tiež mala byť jasná výsledná podoba strechy. Bude sedlová alebo pultová? Zatiaľ čo sedlová strecha je náročnejšia na realizáciu, lepšie odvádza vodu av zime nezadržuje kvantá snehu. Pri sedlovej streche môžete zvoliť klasickú strešnú krytinu teda škridly, plechovú krytinu, či asfaltovú krytinu. Všetko je otázkou osobných preferencií a výslednej ceny.

Základom samotnej stavby bude štyri až šesť nosných pilierov. Ich umiestnenie si starostlivo zmerajte. V prípade státia pre 2 autá potom môžete pripočítať ďalšiu dvojicu pilierov. Tieto opory upevnite na základové pätky, ktoré by mali byť zasadené v hĺbke okolo 60 centimetrov. Inými slovami by malo ísť o hĺbku, do ktorej v zime neprenikne mráz. Len tak budete mať istotu, že stavba bez problémov vydrží každé počasie. Do jamy vsypte štrk a následne do betónu zasaďte oceľové kotvy. Ďalej je veľmi dôležité nechať betón riadne vyschnúť. Ideálne niekoľko dní. Následne môžete do oceľových pätiek umiestniť drevené nosné piliere. Tie k oceľovej základni priskrutkujete.

Po osadení nosných pilierov prichádza na rad umiestnenie šikmých vzpier pod budúcu strechu. Po úspešnom dokončení tohto kroku prichádza na rad usadenie väzníc, teda vodorovných trámov, ktoré tvoria základ celej strechy. Následne môžete pokračovať umiestnením krovov na väznice. V prípade stavby prístrešku na auto s pultovou strechou, môžete rovno pristúpiť k pribitiu strešných dosiek a pokládke krytiny.

Pri sedlovej streche ešte práve nie je na konci. Akonáhle kolmé trámy držia na svojom mieste, do ich prostriedku na každý krov namontujete strešné väzníky. Tie sú potom základom pre strešné krokvy. Po dokončení tohto kroku máte už bude konštrukcia nadobúdať svoje finálne obrysy. Už teda stačí iba pribitie strešných dosiek a položiť strešnú krytinu.

Ako si prístrešok na auto zaobstarať bez námahy?

Postaviť si prístrešok na auto je určite úctyhodné. Stojí to ale za tú námahu? Dnes už totiž existuje oveľa jednoduchšie riešenie, ktoré vám ušetrí veľa času a úsilia. Navyše možno zaobstarať za veľmi rozumné sumy. Na mysli teraz máme stavbu montovaného prístrešku z odolného kovu, ktorý na rozdiel od dreva nebudete musieť natierať.

O ich stavbu sa kompletne postaráme. Nezaberie nám viac ako jeden deň a nebudeme na to potrebovať žiadnu techniku. Nehrozí teda, že by sme vám poškodili záhradu. Moderný prístrešok na auto si môžete nakonfigurovať úplne podľa svojho gusta. Veľkosť aj farba sa tak úplne prispôsobí vašim možnostiam a preferenciám. Pre milovníkov dreva máme jeden príjemný bonus. Svoj štýlový prístrešok na auto, ktorý sa hodí ako k novostavbám, tak je starším domom, si totiž môžete nechať obložiť drevom. Nakonfigurujte si prístrešok na auto podľa svojich predstáv pokojne hneď.

medallion

Potrebujete poradiť?

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku