arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Ako vyriešiť kúrenie do garáže?

Ako vyriešiť kúrenie do garáže?

Kto raz spoznal výhody garáže, asi si už len ťažko bude zvykať na život bez nej. Ide totiž o maximálne praktickú stavbu, ktorá sa stane nielen domovom pre auto, ale aj pre veľké množstvo náradia a záhradnej techniky. Garáž skrátka nie je žiadny luxus, ale skôr veľmi pohodlný štandard. Mnohí svoju garáž premenili aj na dielňu, kde trávia veľké množstvo času. V takom prípade je na mieste zamyslieť sa nad tým, či sa neoplatí investovať aj do vykurovania garáže. Než si podrobne rozoberieme, aké druhy vykurovania môžeme v garáži mať, pristane sa podotknúť, že zďaleka najlepším riešením je mať svoju garáž zateplenú. Pri vykurovaní potom ušetríte veľa nákladov.

Pokiaľ plánujete začatie stavby záhradného domčeka či garáže, možno už ste sa zamysleli nad tým, či sa stavbu oplatí aj vykurovať. Ako všetci vieme, teplo patrí medzi cenné komodity. Bolo by teda rozhodne zbytočné vykurovať záhradný domček na náradie. Kosačka a zverák teplo nepotrebujú. Inokedy ale nie je od veci sa nad vykurovaním technickej miestnosti zamyslieť. A aké kúrenie do garáže zvoliť? Pri tomto rozhodovaní by vám mohol pomôcť tento článok.


Vykurované garáže pre vaše maximálne pohodlie pri práci

Garáž je obvykle technická miestnosť, kde nocuje alebo zimuje auto. Väčšinou v prípade garáže o kúrení mnoho ľudí neuvažuje. Čo ak ale máte v garáži napríklad dielňu, takže tu mienite tráviť veľa času? V takom prípade by ste o kúrení do garáže rozhodne mali uvažovať. Dlhé zimné večery budú o poznanie pohodlnejšie a práca vám v teple pôjde viac od ruky.


Plynové alebo elektrické kúrenie do garáže?

Možností je viac. Pokiaľ je to možné, môžete vykurovanie garáže vyriešiť napojením na vykurovaciu sústavu v dome. V takom prípade sa o teplo postará malý radiátor do garáže. Ak ale hľadáte mobilné zariadenie, zvoliť môžete napríklad plynové kúrenie do garáže. Tie sú pomerne obľúbené. Garáž však musí disponovať prípojkou na plynové vedenie. V opačnom prípade vás čaká manipulácia s propán-butánovými fľašami. Je navyše potrebné mať na pamäti, že tento druh kúrenia produkuje splodiny a hlavne spaľuje kyslík. Vysoká koncentrácia oxidu uhličitého rozhodne nie je ideálnym pracovným prostredím. V prípade plynového kúrenia tak nezostáva nič iné ako priestor pravidelne vetrať. To samozrejme trochu degraduje efekt samotného vykurovania.

Podobnú nevýhodu má aj naftový ohrievač do garáže, ktorý už tak obľúbený ako plyn nie je. Tento zdroj kúrenia je ale veľmi výkonný. Musíme však pravidelne dopĺňať naftu a taktiež toto kúrenie produkuje splodiny. Potom je tu ešte vplyv na životné prostredie, ktorý pri spaľovaní nafty snáď ani podrobnejšie vysvetľovať nemusíme.

To je napokon aj dôvod, prečo veľa ľudí nakoniec zvolí elektrinu. Elektrické kúrenie do garáže totiž za sebou žiadne nečistoty nezanecháva. Stačí len elektrická zásuvka, ktorá sa beztak v každej garáži nachádza. Je ale potrebné počítať s vyšším účtom za elektrinu. Vykurovanie garáže skrátka niečo stojí. Toto napokon platí nielen pre elektrický priamotop do garáže. Niektoré elektrické kachle do garáže majú tiež funkciu ventilátora. V sparnom lete sa teda môžu premeniť na klimatizáciu, čo je veľmi praktické. Jedným zariadením je možné vyriešiť hneď dva problémy naraz. Elektrické vykurovanie možno zaobstarať za pomerne prijateľné ceny a niektoré typy disponujú aj termostatmi, vďaka čomu automaticky udržujú prednastavenú teplotu. Dochádza tak k temperovaniu garáže. Pokiaľ teda plánujete obstaranie mobilného ohrievača, pravdepodobne bude elektrina tou najrozumnejšou voľbou.


Alternatívy elektriny – kachle do garáže alebo infrapanely

Kúrenie v garáži môžete vyriešiť aj pecou. Na trhu sú dostať aj malé kachle do garáže. Ide o veľmi ekonomický spôsob vykurovania. Nie už však toľko ekologický. Kachle v garáží budú totiž spotrebovávať pevné palivá. Zároveň je ale pravdou, že oheň skrátka ako zdroj tepla len tak niečo nenahradí.

Zaujímavou alternatívou pri hľadaní tepelného zdroja sa môžu stať aj infrapanely, ktoré fungujú na princípe sálania infračerveného tepla. Takéto žiarivky do garáže v podstate napodobňujú slnečné žiarenie. Infrapanel do garáže je pomerne energeticky úsporný. Preto sú vyhľadávaným zdrojom tepla aj v pasívnych a nízkoenergetických domoch. Aj v prípade garáže tak môže ísť do úsporný a kvalitný zdroj tepla.

medallion

Potrebujete poradiť?

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku