Garážové brány ZADARMO a ďalšie výnimočné zľavy. Už iba pár dní!
Stavba garáže, záhradného domčeka alebo prístrešku je veľmi jednoduchá. Výhodou tohto typu stavieb je ich úplná bezúdržbovosť, kedy sa roky nebudete musieť starať skutočne o nič, čo sa týka konštrukcie garáže či záhradného domčeka. Určité problémy by vám však mohla spôsobiť podlaha, respektíve betónová základová doska. Aby ste zaistili jej maximálnu odolnosť, bude rozhodne lepšie pustiť sa do jej zaizolovania. V dnešnom článku si povieme, ako na to.
Základným krokom je penetrácia betónu. Hoci ide o krok, ktorý sa zdá byť zbytočný a bude po dokončení prakticky neviditeľný, je veľmi dôležitý. Penetračný náter totiž betón zjednotí, zvýši jeho priľnavosť a celkovo pripraví betónový povrch na ďalšiu prácu. Penetráciu betónu teda rozhodne nevynechajte. Naopak sa bez jej dokončenia nepúšťajte do ďalších krokov. Začnite tým, že betón očistite od prípadných uvoľnených častí, ktoré dôkladne odstráňte. Napríklad výkonným, ideálne priemyselným, vysávačom. Chybu neurobíte aj pri použití odmasťovacieho prostriedku. Potom betón nechajte poriadne vyschnúť.
Na suchý betón následne môžete naniesť samotnú penetračnú vrstvu. Poriadne si preštudujte návod priložený pri penetračnom nátere. Niektorí výrobcovia odporúčajú náter riediť, iní nie. Riaďte sa teda postupom uvedeným pri konkrétnom výrobku. Samotný náter potom sa potom vykonáva valčekom alebo štetcom.
Opäť bude nasledovať čakanie. Tentokrát na vyschnutie penetračného náteru. To bude trvať niekoľko hodín. Pripravený povrch spoznáte tak, že sa stane matnejším. Na dotyk potom musí byť samozrejme suchý. Nezostaňte ale pri jednej vrstve. Podľa odporúčania výrobcu pokračujte s ďalšou.
Ďalším krokom, ktorý budete aplikovať na už napenetrovaný betónový povrch, je izolácia proti vlhkosti. Jej hlavný účel je zrejmý. Práve táto vrstva zabráni vniknutiu vniknutia vody a vlhkosti do konštrukcie. Odporúčame zvoliť mrazuvzdorný hydroizolačný náter. Napríklad tekutú lepenku, ktorá je vhodná práve na betón alebo murivo. Tekutá hydroizolácia je v pri príprave podkladu na stavbu garáže či záhradného domčeka ideálnym riešením. Pohodlne sa nanáša a funguje spoľahlivo. Tento typ izolácie môžete používať v exteriéri aj v interiéri.
Pri nanášaní náteru sa opäť riaďte odporúčaním výrobcu. Materiál rozmiešajte a štetcom, valčekom alebo prípadne hladítkom aplikujte priamo na napenetrovaný betón. Náter sa vhodné aplikovať v dvoch vrstvách, a to takzvaným krížovým spôsobom, kedy materiál prvýkrát natrieme sprava dole a následne zľava nahor. Ide skrátka o to, aby sa smery striedali.
Medzi týmito nátermi si dajte odstup niekoľko hodín. S aplikáciou druhej vrstvy začnite v momente, keď je prvý náter ešte vlhký. Nezabudnite tiež na to, že izoláciu by ste mali natrieť aj na pár centimetrov steny. Zabránite tým vniknutiu vody do podlahy okolo rohov. Rohy miestnosti potom vyslúžte dilatačnou páskou, ktorá sa vkladá do čerstvo nenesenej prvej vrstvy hydroizolácie. Nasledovať bude zatiaľ najdlhšie čakanie. Izoláciu bude totiž potrebné naniesť v ďalšej vrstve. Avšak až vo chvíli, keď bude prvá dvojvrstva suchá. Kompletné vyschnutie môže trvať až 3 dni.
Ak chcete mať istotu, že vaša garáž je kvalitne utesnená, zo skúseností našich klientov môžeme odporučiť umiestniť tesnenie z asfaltových pásov pod steny stavby. Toto opatrenie zabraňuje prieniku nechcenej vody či vlhkosti. Budete mať tak väčší pokoj a istotu, že vaše vozidlá a ďalší majetok v garáži budú v suchom a bezpečnom prostredí.
Pokiaľ máte garáž alebo záhradný domček ju postavený, ale počas prípravy podkladu došlo k chybe a medzi spodnou hranou montovanej stavby a betónovým základom sa vytvorila škára, cez ktorú za dažďa do garáže zateká, jediným riešením je utesniť túto medzeru zvnútra. To je veľmi dôležité! Našťastie existujú rôzne možnosti, ako to docieliť. Jednou z nich je použitie polyuretánovej peny, ktorá sa aplikuje na vnútornú stranu garáže. Tento materiál sa následne rozpína a vyplní celú medzeru, čo vytvorí vodotesnú bariéru. Ďalšou možnosťou je použitie tesniaceho škárovacieho tmelu na báze polyuretánu, ktorý je možné aplikovať podobným spôsobom ako pena. Je ale dôležité si uvedomiť, že tieto úpravy je nutné vykonať z vnútornej strany garáže, aby bola zaistená maximálna účinnosť. S týmto riešením sa budete môcť konečne zbaviť vlhkosti v garáži a užívať si suché a bezpečné miesto pre vaše vozidlo.
Neodporúča sa však zabúdať na pravidelnú údržbu garáže a kontrolu stavu tesnenia, aby bola zachovaná jeho dlhodobá účinnosť.
Aplikácia adhézneho mostíka. Je to veľmi ľahký úkon podobne ako nanášanie penetračného náteru. Postačí jedna vrstva. Ide o veľmi priľnavý typ náteru, ktorý zaistí spojenie oboch podkladov. Spevňuje nesúdržné povrchy, zjednocuje savosť poréznych podkladov a vytvára pevnú a priľnavú vrstvu.
Ďalším krokom bude nanesenie samonivelačnej vrstvy. Zo skúseností našich klientov môžeme odporučiť vykonávať tento krok až vo vnútri postavenej stavby, a to až vo chvíli, keď viete, že ste predchádzajúcim krokom vytesnili prípadné škáry a nerovnosti.
Tento krok už svojou logikou, kedy tento podklad bude po nanesení vyššie, než spodná hrana steny, nedovolí vode prieniku do stavby.
Poraďte sa a zvoľte vhodný materiál s ohľadom na finálnu úpravu. Ide o vrstvu, ktorá môže slúžiť ako podklad pod dlažbu. Pokiaľ budete finálnu vrstvu napájať prechodom k inej, potom je potrebné pripraviť prechodové lišty.
Aplikáciou tohto materiálu ovplyvníte výšku prípadnej dlažby. V tejto chvíli si teda zvoľte, ako vysoko by dlažba mala byť umiestnená.
Samonivelačná stierka sa predáva vrecovaná a po zmiešaní s vodou v predpísanom pomere vytvorí tekutú zmes vysokej viskozity, vďaka čomu sa hmota jednoducho zarovná do roviny. Samonivelačná stierka je rýchlo tuhnúca, počas 24 hodín je spravidla pochôdzna. Materiál nanášame v pruhoch, ktoré od seba budú vzdialené 20 až 30 centimetrov. Následne ich rozotrite k sebe pomocou zubovej stierky, vďaka ktorej dorovnáte požadovanú hĺbku. Takto urovnaná stierka sa následne finálne dorovná ježkovým valčekom, ktorý jej tiež odvzdušní. Pracujete so stierkou rýchlo av etapách, aby ste ježkovým valčekom už tuhnúcu stierku nepoškodili.
Táto finálna vrstva by mala schnúť asi 3 dni. Zabráňte pri schnutí, aby na povrch dopadali slnečné lúče. Hmota by totiž mohla vyschnúť príliš rýchlo, čo by bolo na škodu.
Následne môžete prejsť k aplikácii záverečnej vrstvy podlahy vašej garáže alebo záhradného domčeka.
Potrebujete poradiť?
Poradňa
29. 11. 2023
Pohon garážových brán
Ku garážovým bránam si môžete zvoliť elektrický pohon, ktorý zaistí pohodlnú manipuláciu v bráne. Súčasťou je diaľkové ovládanie čo zaistí komfort používania za všetkých okolností.
7. 11. 2023
Výklopné garážové brány
Podrobný prehľad najdôležitejších informácií o rozmeroch, farbách a možnostiach ovládania výklopných garážových brán.
13. 7. 2023
Ohlásenie stavby pergoly alebo prístrešku
Kedy je potrebné riešiť ohlásenie stavby pergoly alebo prístrešku? Zistite viac o procese, ktorý môže sprevádzať vybavovanie stavby pergoly alebo prístrešku.
13. 7. 2023
Kedy je potrebné stavebné povolenie na garáž?
Rozdiel medzi stavebným povolením a ohlásením stavby.
Poďte do toho s nami
Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku
Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo
Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku