arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Zmluvy na garáž – na čo pri predaji alebo prenájme garáže myslieť?

Zmluvy na garáž – na čo pri predaji alebo prenájme garáže myslieť?

V živote môže nastať množstvo situácií, kedy sa rozhodneme, alebo sme nútení predať svoju garáž. V takom prípade, napríklad keď potrebujeme hotovosť alebo garáž už skrátka nie je využívaná tak ako v minulosti, môžeme jej predajom urobiť radosť niekomu inému. Predaj garáže je vcelku bežná vec. To ale neznamená, že by sme sa do toho mali púšťať po hlave – v tomto prípade bez zmluvy. To platí ako pre predaj, tak aj pre prenájom garáže. Predaj má samozrejme oproti prenájmu isté špecifiká.

Rozhodli ste sa teda pre predaj garáže? Postup je nasledujúci:

  1. Najprv musíme samozrejme zohnať záujemcov.
  2. Pokiaľ sa nevyskytne v okolí, je najlepšou možnosťou inzercia.
  3. Potom garáži určite prospeje upratovanie. Čistá garáž sa bude rozhodne predávať lepšie ako špinavá. Nechajte nového majiteľa zašpiniť si svoju garáž podľa svojho.
  4. Plakli ste si? V tom prípade nezostáva nič iné ako sa pustiť do papierovania.

Poďme si prehľadne prejsť formálne náležitosti najčastejších situácií, ktoré pri predaji alebo prenájme garáže môžu nastať.


Čo by mala obsahovať kúpna zmluva na garáž?

Tu je samozrejme základom kúpna zmluva na garáž. Vzor zadarmo nie je problém nájsť na internete. Stačí si vyhľadať heslo ako napríklad „kúpna zmluva garáž“. Zmluva o predaji garáže by mala v prvom rade obsahovať meno a osobné údaje oboch strán a predmet predaja, ktorým je v tomto prípade garáž a jeho umiestnenie. To sa teoreticky nemusí týkať predaja plechovej garáže alebo montovanej garáže. Predaj je tu trochu iný, pretože nový majiteľ si garáž môže odviezť. Ďalej musí zmluva obsahovať samozrejme cenu vrátane termínu platby a prípadne aj spôsobu úhrady. V prípade, že sa strany dohodnú, je možné zasadiť do zmluvy aj informáciu o možnom odstúpení.

Pokiaľ garáž naopak kupujete, nie je snáď potrebné zdôrazňovať, že pred podpísaním zmluvy je nesmierne dôležité si garáž poriadne prezrieť, či je skutočne v stave, ktorý predávajúci udáva. Prípadná cesta späť je tu zložitejšia ako pri prenájme garáže. Když je kupní smlouva na prodej garáže podepsána, už může být pozdě. Pokud obě strany naopak odsouhlasí prodej garáže, smlouva může být podepsána.

Veľmi obdobne budeme postupovať aj napríklad v prípade, keď sa rozhodneme pre predaj pergoly alebo predaj záhradného domčeka. Je viac-menej jedno, či ide o garáž, alebo o záhradný domček. Predaj je v zásade vždy rovnaký.


Tip: Pozrite sa, aké máme v ponuke nové a pritom cenovo veľmi prijateľné garáže.


Čo by mala obsahovať nájomná zmluva na garáž?

Je možné, že garáž už nechcete používať, ale predaj napriek tomu stále nie je na mieste. Potom je najlepším riešením jej prenájom. Majetok vám zostáva, avšak z neho plynú príjmy, a to prakticky bez práce. Inému naopak urobíte radosť.

Tento proces by však mala sprevádzať zmluva o prenájme garáže. Je krásne, keď si ľudia veria, ale aj napriek tomu je lepšie mať veci ošetrené. Človek skrátka nikdy nevie.

Na rad teda prichádza nájomná zmluva na garáž. Vzor opäť nie je problém nájsť na internete. Rovnako ako v prípade kúpnej zmluvy musí aj nájomná zmluva na garáž obsahovať údaje:

 – o oboch zúčastnených stranách

 – popis predmetu zmluvy (garáže),

  •  – cenu a termín úhrady spoločne s frekvenciou platby.

Právnik tu ale najskôr nebude potrebný. Stačí na internete stiahnutá zmluva o prenájme garáže. Vzor potom vytlačíme a vyplníme a samozrejme podpíšeme.


Čo by mala obsahovať darovacia zmluva na garáž?

Vylúčená nie je samozrejme ani situácia, kedy vám garáž niekto daruje, alebo naopak sa stanete šťastnými obdarovanými. Dá sa predpokladať, že v takom prípade medzi sebou najskôr budú obe strany udržiavať vrelé vzťahy.

Napriek tomu však všeobecné odporúčanie hovorí o podpísaní darovacej zmluvy na garáž. Vzor si zaobstarajte zadarmo na internete nebude to nič stáť a medzi darujúcim aj obdarovaným môže zavládnuť istota. Stále je to lepšie ako riskovať zapálenie prípadných sporov v budúcnosti.

medallion

Potrebujete poradiť?

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku