arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Z čoho všetkého môžete postaviť záhradný prístrešok?

Z čoho všetkého môžete postaviť záhradný prístrešok?

Najrôznejších prístreškov, ktoré môžete umiestniť na záhradu, existuje nepreberné množstvo. Niekto sa obzerá po strieške nad auto, iný hľadá prístrešok na posedenie alebo napríklad na pestovanie paradajok. Rovnako existuje aj široká paleta materiálov, z ktorých si moderný prístrešok na záhrade môžeme postaviť. Dnes si v tom urobíme jasno.

Delenie prístreškov:

  • – Drevené prístrešky
    – Kovové prístrešky
    – Ďalšie typy prístreškov
    – Lacné prístrešky
    – Sklenené prístrešky

Drevené prístrešky

Drevený prístrešok je rokmi osvedčená klasika. Tento prístrešok z prírodného materiálu určite na záhrade urobí dobrú službu. Či už ide o strechu nad autom alebo nad posedením. Drevo je skrátka veľmi univerzálny materiál, ktorý nesklame. Musíte ale počítať s tým, že drevo ani náhodou nie je bezúdržbové. Naopak, treba sa o neho starať. Minimálne ho raz za pár rokov natrieť kvalitným náterom. Len tak vydrží drevený prístrešok zdobiť záhradu roky. Drevené prístrešky na záhradu či na terasy si môžete zaobstarať v každom hobymarkete a následne si ich zostaviť. Komu sa nechce kupovať si drevený prístrešok zo stavebnice, môže sa pustiť do stavby svojpomoci. Zruční majstri určite zvládnu aj prístrešok z guľatiny, ktorý bude vyzerať veľmi štýlovo a rustikálne. Hodiť sa ale bude pravdepodobne len k stavbám postaveným v totožnom štýle. Drevo je jednoducho veľmi univerzálne a prístrešok z neho môžete postaviť akýkoľvek.


Kovové prístrešky

Vedľa prístrešku z dreva sú ďalšou veľkou kategóriou kovové prístrešky. Najčastejšie sa pritom stretneme s hliníkom a oceľou. Hliníkový prístrešok je ľahký avšak odolný a bezúdržbový. To isté môžeme povedať aj o oceli. Moderné oceľové prístrešky s pozinkovanou úpravou sú tým najlepším, čo možno na trhu nájsť. Tento materiál je preverený automobilovým aj leteckým priemyslom, ale zároveň je stále cenovo dostupný. Na rozdiel od dreveného prístrešku môžete voliť z oveľa širšej palety farebných variantov. Kov skrátka môžete natrieť na ľubovoľnú farbu. To pri prírodnom dreve úplne neplatí.

Rozhodne by výsledok nemusel vyzerať príliš esteticky. Oceľový prístrešok je teda výbornou voľbou. Aj preto, že jeho stavba je vďaka stavebnicovému systému veľmi jednoduchá a nevyžaduje prítomnosť ťažkej techniky. Prístrešok vďaka tomu môže vyrásť počas jedného dňa bez toho, aby to negatívne poznamenalo priľahlé zákony, chodníčky alebo trávnik. Skúste týmto spôsobom postaviť murovaný prístrešok. Moderné modulové systémy vám dávajú na výber z nepreberného množstva materiálov, rozmerov a ďalšie prevedenie. Môžete napríklad zvoliť kovový prístrešok s dreveným obložením a stavbu si namodulovať presne tak, aby čo najlepšie zapadala do konceptu záhrady a domu. Montované prístrešky z kovu sú skrátka výborným riešením, ktoré v prakticky v každom porovnaní obstojí najlepšie.

Hliníkové prístrešky potom predstavujú lacnejšiu alternatívu. Ešte jednoduchším variantom potom môžu byť lacné plechové prístrešky z hobbymarketu. Používajú sa však skôr na technické účely. Napríklad ako prístrešok na drevo či náradie. Pokiaľ hľadíte aj na dizajnovú stránku, plechový prístrešok na auto za pár korún by zrejme ideálnym variantom nebol.

V niektorých prípadoch sa dá stretnúť aj s nerezom. Nerezové prístrešky sa používajú napríklad ako strieška nad vchodom. Pri použití ako prístrešok na auto, drevo či posedenie sa s nimi ale nestretávame.


Ďalšie typy prístreškov

Že je drevo a kov najbežnejším materiálom na stavbu prístrešku neznamená, že ho nejde postaviť aj z niečoho iného. Možno ste už aj na internete narazili na pojmy ako plátený prístrešok, plachtový prístrešok alebo dokonca sklenený prístrešok. Na čo sú vhodné?

Plátěný stan

Pri plátennom a plachtovom prístrešku rozhodne nemôžeme počítať s tým, že pôjde o stavbu, ktorá vydrží po generácie. Ide skôr o provizórne či dočasné riešenia. Veď s podobným príbytkom môže doslova a do písmena zatočiť aj silnejší vietor. Plachtové prístrešky na záhradu však napriek tomu môžeme využívať napríklad cez sezónu. Napríklad na schovanie grilu či kosačky. Existujú tiež napríklad plátené prístrešky nad posedením. Opäť je potrebné počítať s tým, že ide o sezónnu záležitosť a mať sa na pozore pred extrémnym počasím. Ide tak skôr o núdzový skladací prístrešok. Na trhu je možné zaobstarať aj plachtové garáže. Tie by sme mohli využiť napríklad na dovolenie v kempe.


Lacné prístrešky

Ak sa obzeráte o úžitkovej stavbe napríklad na uskladnenie dreva alebo náradia a hľadáte finančne nenáročné riešenie, mohol by vás zaujímať napríklad jednoduchý prístrešok z paliet. Na internete nájdete množstvo inšpirácie. A ak hľadáte lacný prístrešok, ktorý je možné zakúpiť hotový, môže byť vhodným riešením mobilný prístrešok z plastu. Aj plastový prístrešok môže byť dostačujúci na upratanie náradia.


A čo sklenený prístrešok?

To sklenené prístrešky by ako samostatná stavba pôsobili dosť bizarne. Sklenený prístrešok nájdeme maximálne ako miniatúrnu striešku nad vchodom. Pomerne zaujímavým riešením však môže byť drevený či kovový prístrešok so sklenenou strechou. Je ale potrebné si uvedomiť, aká klíma v lete vládne v skleníku. Ako prístrešok proti slnku to teda nebude ideálne riešenie. Pokiaľ teda nehľadáte prístrešok na paradajky. Na strechu je možné použiť aj polykarbonát. Drevený prístrešok s polykarbonátovou strechou je pomerne obľúbenou alternatívou skla.

medallion

Potrebujete poradiť?

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku