arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Hliníkové a bioklimatické pergoly – praktické a moderné

Záhradnú pergolu si najskôr väčšina z nás predstaví primárne ako drevenú. Áno, drevo je nenahraditeľný prírodný materiál s nezameniteľným kúzlom. Nič ale nie je zadarmo. Preto je aj krása drevenej pergoly kompenzovaná vyššou náročnosťou na údržbu. Pokiaľ ale chcete pergolu, o ktorú sa skutočne nebudete musieť celé roky nijak starať, ponúka skvelú alternatívu hliníkovej pergoly a zimnej záhrady. V dnešnom článku si o tomto type záhradnej stavby povieme viac.

Moderné hliníkové pergoly sú aj praktické

Hliníková pergola môže perfektne splynúť s domom. Hodí sa skôr k moderným stavbám. Pokiaľ teda budete voliť s ohľadom na vzhľad nehnuteľnosti, nešliapnete vedľa ani pri staršom dome. Bude to ale vyžadovať trochu citu. Hliníková pergola môže byť ukotvená priamo k nemu a tým vytvoriť ľúbivý prechod medzi obytnou a záhradnou časťou. Pri samonosnej hliníkovej pergole, ktorá stojí napríklad pri bazéne toto riešiť nemusíte.

Ako sme už načrtli, hliníkové pergoly sú skutočne prakticky bezúdržbové. Zatiaľ čo pri drevenej stavbe musíme riešiť pravidelný náter, chrániť povrch pred plesňami a zmieriť sa s tým, že aj slnečné žiarenie časom sa vzhľadom pergoly urobí svoje, u alu pergoly toto riešiť nemusíte.

Kovu neškodí slnko, dážď, ani vietor. Naopak pergoly z hliníka pred všetkými týmito vplyvmi dokážu oveľa lepšie ochrániť vás. O tom si ale viac povieme v druhej časti článku.

Zatiaľ čo najlacnejšie hliníkové pergoly kúpite s pevnou strechou, prípadne s lištami, moderné bioklimatické pergoly je totiž možné prispôsobiť aktuálnemu počasiu.

Praktickým aspektom hliníkovej pergoly s lamelami je aj fakt, že je zo svojej podstaty nehorľavá. Nemusíte sa teda báť grilovať aj v relatívnej blízkosti stavby. Pergolu si navyše môžete natrieť ľubovoľnou farbou. To je u drevenej pergoly samozrejme možné tiež. Uznajte ale sami, že sa tak trochu očakáva, že drevo ponecháte jeho prirodzený odtieň. Pri kove toto riešiť nemusíte. Naopak, máte istotu, že výsledok bude vždy vyzerať dobre.


Koľko stoja hliníkové pergoly? Cena môže byť rôzna

A ako je to s cenou? Luxusné hliníkové pergoly môžu stáť aj viac ako sto tisíc korún. Lacnejšie, avšak stále veľmi kvalitné a designovo páčivé stavebnice možno ale zaobstarať aj za oveľa nižšie ceny. Zaujíma vás, koľko stojí priemerná hliníková pergola? Cena sa môže pohybovať okolo 50 až 500 tisíc korún. Záleží samozrejme na mnohých parametroch. Okrem veľkosti aj na tom, či môžeme pergolu označiť za bioklimatickú. Ide teda o celkom podobnú čiastku, na ktorú môže vyjsť aj stavba prístrešku za dreva. Reč je samozrejme o obstaraní hliníkovej pergoly zo stavebnice. Svojpomoci si drevenú pergolu postavíte z niekoľkých trámov vždy oveľa lacnejšie.


Moderná pergola vás podrží v daždi aj pri parnom dni

Jasným trendom poslednej doby sú takzvané bioklimatické pergoly. Stále ide o hliníkovú konštrukciu. Poznávacím znakom ide však to, že bioklimatická alu pergola má nastaviteľné lamely. Vďaka tomu môžeme voliť medzi úplne zatienenou strechou, alebo naopak doslova nebom nad hlavou. Môžete si teda užívať slniečko akonáhle ale sa ale oprie príliš, jednoducho si lamely vyrovnáte a vytvoríte tieň. Lamely to seba padnú tak, že posedenie spoľahlivo ochráni aj pred dažďom. Voda sa nikde nehromadí. Namiesto toho odteká preč. Práve preto sa bio pergoly stávajú nesmierne populárne.


Nenahraditeľná bioklimatická pergola. Cena je ale vyššia

Cena bioklimatickej pergoly je trochu vyššia ako v prípade jednoduchého kovového prístrešku. Investícia sa ale rozhodne oplatí. Kvalitnú bioklimatickú pergolu zaobstaráte za čiastku prevyšujúcu 100 tisíc korún. Pri troche hľadania nebude problém naraziť na hliníkové pergoly v akcii.


Tip na záver: Chcete mať na záhrade skutočne neopozeranú a dizajnovo zaujímavú stavbu? Skúste sa porozhliadnuť po pergole z gabiónu. Výborne ho využijete napríklad pri stavbe pergoly vo svahu. Z gabiónu ale môžete postaviť aj bočnú stenu prístrešku. Stavba bude pôsobiť väčším dojmom súkromia ako klasická pergola. Gabión si môžeme postaviť aj svojpomoci.

medallion

Potrebujete poradiť?

Neviete si rady s výberom? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku