arrowclosecontact-emailcontact-phoneemail-bulkyemaillong-arrowmarkerpenphone-bulkyphoneplayquestionmarkquotesearch

Ako vyriešiť atypický vjazd do garáže?

Ako vyriešiť atypický vjazd do garáže?

 

Výhody garáže asi nie je potrebné predstavovať nejako zvlášť rozsiahlo. Ide skrátka o veľmi praktickú stavbu, ktorá nielen, že chráni vaše drahocenné vozidlo, ale tiež poskytuje priestor na uskladnenie náradia a ďalších strojov, ktoré by sa inak váľali kto vie kde. Spoločne so stavbou garáže je ale nutné vyriešiť aj vjazd.

Nájazd do garáže je často len otázkou vydláždenia príjazdovej cesty od plotu až po vráta. Stále je ale potrebné dbať na niekoľko zásad, o ktorých si dnes povieme viac. Zodpovieme tiež, ako sa popasovať s vjazdom do garáže zapustenej pod úrovne zeme.

Najmenej problému riešia majitelia garáži, ktoré stoja priamo oproti bráne. Vjazd do garáže je tu skutočne iba otázkou vydláždenia niekoľkometrovej vzdialenosti. Toto riešenie bude napokon aj najpohodlnejšie pri následnom každodennom využívaní garáže. Nebudete musieť zložito manévrovať, zvládať rozjazdy do strmého kopca, ani si namáhať brzdovú sústavu vozidla. Každý ale také šťastie nemá. Aj s netypickým vjazdom do garáže si však môžete vcelku bez problémov poradiť.

Najprv si ale poďme zodpovedať na otázku, aký typ dlažby či povrchu na vjazd do garáže zvoliť.

Aký povrch zvoliť na vjazd do garáže?

  1. Zámková dlažba
  2. Keramická dlažba
  3. Betónová dlažba
  4. Zatrávňovacie dlažby

1. Zámková dlažba (vonkajšia klasika)

Veľmi dôležitá je voľba povrchu vjazdu do garáže. Je síce pravdou, že cestu na svojej záhrade budujete predovšetkým z praktického hľadiska. Zároveň by sa výsledok mal aj vyzerať esteticky. To ale nie je zase taký problém. Všetky moderné riešenia totiž majú niečo do seba. Asi najpopulárnejšia je medzi vodičmi klasická zámková dlažba. Vjazd do garáže bude vyzerať pekne, je pomerne lacná, veľmi odolná av neposlednom rade máte totiž na výber z nepreberného množstva najrôznejších vzorov a farieb. Jej pokládka nie je nijako zložitá a s trochou šikovnosti ju zvládnete aj svojpomoci. Najväčšiu opatrnosť by ste ale mali venovať obrubníkom, pokiaľ nebudú rovno, nebude veľmi vydarene pôsobiť ani samotná cesta. Dlažbu na vjazd do garáže však nemusí tvoriť iba notoricky známa zámková dlažba.

2. Keramická dlažba

Výbornou alternatívou je aj keramická dlažba. Opäť je veľmi odolná, pevná a mrazuvzdorná. Môže byť teda použitá ako na vjazd, tak aj do samotnej garáže. Vonkajšie keramické dlažby sa dodávajú s hrúbkou 2 cm. Vďaka tomu sú dostatočne silné, aby pod ťarchou auta nepopraskali. A to ani v prípade, keď na vašu záhradu zavíta z nejakého dôvodu nákladné auto. Vyberať navyše môžete zo skutočne nesmierne širokej palety najrôznejších vzorov, štýlov a rozmerov.

3. Betónová dlažba

Keramická vonkajšia dlažba je teda výborným riešením na vjazd do garáže. Do veľmi podobnej kategórie zapadá aj betónová dlažba. Betónový nájazd do garáže je bez preháňania nezničiteľný. Ako vonkajšie keramické dlažby, tak aj betónové sú odolné voči chemikáliám, čo oceníte predovšetkým v zime, keď nemusíte mať strach z posolených ciest. Povrch je tiež viacmenej bezúdržbový. Pokiaľ pre vjazd do garáže zvolíte vonkajšiu dlažbu, bude veľmi pravdepodobne ideálnym riešením zjednotenie vonkajšej dlažby okolo celého domu. Z rovnaký materiál teda použite aj na terasu, či chodníček. Okolie vášho domu tak bude dizajnovo krásne celistvé.

4. Zatrávňovacie dlažby

Čo ale keď plánujete vybudovanie príchodu do garáže či vydláždenie ďalších plôch okolo domu, ale chcete zabrať čo najmenej pôdy? Potom by pre vás ideálnym riešením mohli byť zatrávňovacie dlažby. Výbornou voľbou sú napríklad na chaty, chalupy, či k starším stavbám, kde krásne splynú s okolím a dajú vyniknúť okolitej bujnej vegetácii. Na chate predsa nestojíte o betónový pruh. Oveľa prirodzenejšie bude vyzerať dlažba, ktorá dovolí prírode žiť svojim životom. Zatrávňovacia dlažba bude dobre fungovať aj pri novostavbe, je ale potrebné voliť s citom. O tento typ dlažby sa potom treba starať. Aby ju tráva úplne nepohltila.

Ako na atypický vjazd do garáže?

Povrchy, ktoré môžeme na vjazd do garáže položiť, sme si prebrali. Ako si ale poradiť so samotným vybudovaním vjazdu v prípade, keď nejde o priamku, alebo nie je na rovine? Šikmý vjazd do garáže na rovinatom pozemku nepredstavuje žiadny zásadný problém. Len samotná stavba bude vyžadovať trochu viac pozornosti pri meraní. A ani pokladanie dlažby nebude tak jednoduché. Rozhodne ale nepôjde o žiadnu tragédiu.

A akú šírku vjazdu vlastne zvoliť? Aj tu je odpoveď vcelku jednoduchá. Šírka je úplne na vás. Minimálne by však nájazd mal na šírku merať rovnako, ako garážové vráta. Ďalej môže šírka napríklad kopírovať šírku celej garáže. Tu záleží na vašich osobných preferenciách.

Trochu viac pravidiel už treba vziať do úvahy v prípade, keď máte šikmé rampy do garáže. Napríklad u starších radových domov býva takmer štandardom garáž zapustená do suteréne. Ako si s tým poradiť?

Čo sa týka maximálneho sklonu nájazdu, väčšina zdrojov uvádza až 25 stupňov. To je však skutočne až veľký sklon. Napríklad pre stavby napríklad hromadných garáží platí podľa ktorej by norma nemala byť vyššia ako 17 stupňov. Norma tiež počíta s minimálne päťmetrovou vyrovnávacou plochou pred vjazdom na verejnú komunikáciu. Problém ale je, že túto normu je v napríklad v podmienkach radového domu orientovaného veľmi blízko k verejnej komunikácii prakticky v podstate nemožné dodržať. Preto nie je problém v praxi naraziť na rampu do garáže so sklonom vyšším ako 30 stupňov. Sklon rampy do garáže teda majiteľ nehnuteľnosti v mnohých prípadoch nedokáže príliš ovplyvniť. Pokiaľ však rozvrhnutie stavby vrátane zapustenej garáže ešte len plánujete, pokúste sa dodržať maximálny odporúčaný sklon.

Dobré odvodnenie je absolútnou nutnosťou

Nech už je rampa naklonená akokoľvek, vždy by sme mali myslieť na dobré odvodnenie. Nie je zložité si predstaviť, ako by sa voda pri garážových bránach pri prudkých dažďoch hromadila. Preto je nutné rampu vybaviť odvodňovacím žliabkom, ktorý pripojíte k odvodu odpadovej vody z domu. Ide o skutočne veľmi podstatný detail vjazdu do garáže. Zatopená pivnica je snáď ešte horšia ako blokovanie vjazdu do garáže susedom. Preto odvodnenie nepodceňujte.

medallion

Potrebujete poradiť?

Stále neviete akú garáž si vybrať? Kontaktujte nás a radi vám pomôžeme.

Poďte do toho s nami

Sauna s více terasou a pergolou

Chcem si navrhnúť vlastnú stavbu a získať cenovú ponuku

Chcem navštíviť váš showroom a vidieť realizácie naživo

person

Potrebujem poradiť alebo hľadám odpoveď na svoju otázku